Byla vydána nová verze 6.16 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.3. Linux na verzi 6.1.140. Další změny v příslušném seznamu.
Člověk odsouzený za obchod s drogami daroval letos ministerstvu spravedlnosti 468 kusů kryptoměny bitcoin, které pak resort v aukcích prodal za skoro miliardu korun. Darováním se zabývá policejní Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Deníku N to potvrdil přímo ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Podle resortu bylo nicméně vše v souladu s právem.
Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
systemctl start smbd
systemctl restart smbd(coz udalas po uprave toho smb.conf)
syst<tab>c<tab>stat<tab>sm<tab>napr2. (priklad kdy zobrazi moznosti, staci napsat cast z te zobrazene kterou chces a opet tab):
systemctl <tab><tab>st<tab><tab>neplati to samozrejme jen pro systemctl, ale pro vetsinu nastroju na ktere narazis (resp. ty ktere maji profil v bash-completion a/nebo pri doplnovani adresare/souboru)...
dd
a podobné, jako např. příkaz cat /dev/sdxX >soubor.img
) tak po obnovení ze zálohy to bude, pokud během zálohování neproběhne zápis, vypadat naprosto stejně jako kdybyste natvrdo odpojil napájení. Ale protože se můžete téměř 100% spolehnout na to, že nějaký zápis proběhne, potom část bitové kopie bude vyčtená před zápisem a jiná část po, což ve většině souborových systémů udělá bordel.¹ Nemusí se to dotknout zrovna celého systému, ale třeba pár souborů bude v záloze rozbitých. Představte si tuto hypotetickou situaci, kde nějaký souborový systém zapisuje data během zálohování:
cp
, rsync
, tar
, …), pak záloha běžícího systému způsobí to, že v případě změny souboru, se dotčený soubor uchová z doby před změnou a nebo z doby po změně. Je to podobná situace jako ta předchozí, ale souborový systém zůstane funkční. Takže to nezpůsobí tak velké potíže, ale přecijen se něco stát může.
Třetí možností je udělat si snapshot (tj. „snímek“ stavu souborového systému v okamžik vytvoření) a potom zálohovat ten snapshot jednou z výše uvedených variant. Pokud používáte LVM, potom snapshot zálohujete jako bitovou kopii a potom se stane po obnovení totéž, co po vypnutí napájení „natvrdo“. Pokud je snapshot vytvářený na úrovni souborového systému (btrfs, ZFS), pak je zásah do integrity systému po obnovení naprosto minimální. Nevím ale jestli máte LVM, nebo používáte jako souborový systém btrfs/LVM/….
Tiskni
Sdílej: