V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
input: in:host_vlan out:(unknown 0), src-mac (gateway od mojho ISP - NAT 1:1), proto UDP, 0.0.0.0:68->255.255.255.255:67, len 328
input: in:host_vlan out:(unknown 0), src-mac (klienty hostitelskej VLAN), proto UDP, (IP klienta):68->(IP mojho Mikrotiku pre hosti):67, len 328
Siet tvoria dve VLANy jedna sukromna v ktorej su vsetky zriadenia a druha pre hosti Na MT su spustene aj dva DHCP servery (pre kazdu VLANu jeden). DHCP servery funguju, ale ten hostovsky opakovane hadze vyssie uvedeny log.
Donedavna som na MT pouzival aj DNS server, ale presiel som na pihole, takze som z hostovskej VLANy otvoril port 53 na pihole v sukromnej VLAN (nemyslim ze to suvisi).
Tento filter pouzivam uz dlho a este som nezaznamenal log ohladom portu 67, 68 (az teraz) a v poslednej dobe som nemenil ani pravidla logovania. Vie mi niekto povedat co to moze znamenat? Je niekde problem?
0 chain=input action=accept connection-state=established,related
1 chain=input action=drop connection-state=invalid
2 chain=input action=jump jump-target=WAN>INPUT in-interface=WAN
3 chain=input action=accept in-interface=sukr_vlan log=no log-prefix=""
4 chain=input action=accept protocol=icmp
5 chain=input action=drop log=yes
6 chain=forward action=accept connection-state=established,related
7 chain=forward action=drop connection-state=invalid
8 chain=forward action=drop src-address-list=sukr_ip in-interface=sukr_vlan log=no log-prefix=""
9 chain=forward action=drop src-address-list=!host_ip in-interface=host_vlan log=no log-prefix=""
10 chain=forward action=drop dst-address-list=bogon log=yes log-prefix="bogon"
11 chain=forward action=accept in-interface=sukr_vlan out-interface=WAN
12 chain=forward action=accept in-interface=host_vlan out-interface=WAN
13 ;;; DSTNAT
chain=forward action=accept connection-nat-state=dstnat log=no log-prefix=""
14 ;;; DNS UDP
chain=forward action=accept protocol=udp dst-address-list=DServer in-interface=host_vlan dst-port=53 log=no log-prefix=""
15 ;;; DNS TCP
chain=forward action=accept protocol=tcp dst-address-list=DServer in-interface=host_vlan dst-port=53 log=no log-prefix=""
16 chain=forward action=accept src-address-list=host_ip dst-address-list=tlac in-interface=host_vlan log=no log-prefix=""
17 chain=forward action=drop in-interface=host_vlan out-interface=sukr_vlan log=no log-prefix=""
18 chain=forward action=drop log=yes log-prefix=""
19 chain=WAN>INPUT action=drop log=no log-prefix=""
sudo pihole -a disabledhcp
tak uvidime ci sa nieco zmeni.
Ano, ten prvy log sposobuje gateway od mojho ISP ale to zahodenie by malo byt uz teraz osetrene v mojom filtry pravidlami 3 a 5 alebo sa mylim?
Ten druhy log sposobuju klienti v mojej hostovskej sieti, neviem preco
Proč myslíš že jsem psal že máš použít pravidlo: "add action=drop chain=input comment="Neni z LAN" in-interface-list=!LAN"
Prostě komunikaci v LAN neblokuj, nebo lépe řečeno neloguj, já kdybych logoval to co neprojde firewallem a je zakázáno tak v logu mám plno nesmyslů které jsou k ničemu......
Inspirovat se můžeš pravidly: Building Advanced Firewall
0 chain=input action=accept connection-state=established,related 1 chain=input action=drop connection-state=invalid 2 chain=input action=drop in-interface=!sukr_vlanProtože přijímáš pouze z sukr_vlan a z wan nic nepřijímáš....
/system logging
Tiskni
Sdílej: