Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
input: in:host_vlan out:(unknown 0), src-mac (gateway od mojho ISP - NAT 1:1), proto UDP, 0.0.0.0:68->255.255.255.255:67, len 328
input: in:host_vlan out:(unknown 0), src-mac (klienty hostitelskej VLAN), proto UDP, (IP klienta):68->(IP mojho Mikrotiku pre hosti):67, len 328
Siet tvoria dve VLANy jedna sukromna v ktorej su vsetky zriadenia a druha pre hosti Na MT su spustene aj dva DHCP servery (pre kazdu VLANu jeden). DHCP servery funguju, ale ten hostovsky opakovane hadze vyssie uvedeny log.
Donedavna som na MT pouzival aj DNS server, ale presiel som na pihole, takze som z hostovskej VLANy otvoril port 53 na pihole v sukromnej VLAN (nemyslim ze to suvisi).
Tento filter pouzivam uz dlho a este som nezaznamenal log ohladom portu 67, 68 (az teraz) a v poslednej dobe som nemenil ani pravidla logovania. Vie mi niekto povedat co to moze znamenat? Je niekde problem?
0 chain=input action=accept connection-state=established,related
1 chain=input action=drop connection-state=invalid
2 chain=input action=jump jump-target=WAN>INPUT in-interface=WAN
3 chain=input action=accept in-interface=sukr_vlan log=no log-prefix=""
4 chain=input action=accept protocol=icmp
5 chain=input action=drop log=yes
6 chain=forward action=accept connection-state=established,related
7 chain=forward action=drop connection-state=invalid
8 chain=forward action=drop src-address-list=sukr_ip in-interface=sukr_vlan log=no log-prefix=""
9 chain=forward action=drop src-address-list=!host_ip in-interface=host_vlan log=no log-prefix=""
10 chain=forward action=drop dst-address-list=bogon log=yes log-prefix="bogon"
11 chain=forward action=accept in-interface=sukr_vlan out-interface=WAN
12 chain=forward action=accept in-interface=host_vlan out-interface=WAN
13 ;;; DSTNAT
chain=forward action=accept connection-nat-state=dstnat log=no log-prefix=""
14 ;;; DNS UDP
chain=forward action=accept protocol=udp dst-address-list=DServer in-interface=host_vlan dst-port=53 log=no log-prefix=""
15 ;;; DNS TCP
chain=forward action=accept protocol=tcp dst-address-list=DServer in-interface=host_vlan dst-port=53 log=no log-prefix=""
16 chain=forward action=accept src-address-list=host_ip dst-address-list=tlac in-interface=host_vlan log=no log-prefix=""
17 chain=forward action=drop in-interface=host_vlan out-interface=sukr_vlan log=no log-prefix=""
18 chain=forward action=drop log=yes log-prefix=""
19 chain=WAN>INPUT action=drop log=no log-prefix=""
sudo pihole -a disabledhcp
tak uvidime ci sa nieco zmeni.
Ano, ten prvy log sposobuje gateway od mojho ISP ale to zahodenie by malo byt uz teraz osetrene v mojom filtry pravidlami 3 a 5 alebo sa mylim?
Ten druhy log sposobuju klienti v mojej hostovskej sieti, neviem preco
Proč myslíš že jsem psal že máš použít pravidlo: "add action=drop chain=input comment="Neni z LAN" in-interface-list=!LAN"
Prostě komunikaci v LAN neblokuj, nebo lépe řečeno neloguj, já kdybych logoval to co neprojde firewallem a je zakázáno tak v logu mám plno nesmyslů které jsou k ničemu......
Inspirovat se můžeš pravidly: Building Advanced Firewall
0 chain=input action=accept connection-state=established,related 1 chain=input action=drop connection-state=invalid 2 chain=input action=drop in-interface=!sukr_vlanProtože přijímáš pouze z sukr_vlan a z wan nic nepřijímáš....
/system logging
Tiskni
Sdílej: