Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
chown -R jmenoobyčejnehouživatele /media/cdrom2/lostfound
/media/cdrom2 je cesta připojení, tam se mi to připojilo a lostfound je název vnější složky, ve které je všechno, co fleška obsahuje. Zase to nešlo a odpovědělo to, že všechny soubory ve flešce jsou pouze ke čtení.
Raději popíšu celý svůj příběh. První jsem si koupil dvě flašky Kingston (jestli je to důležité vědět) každá má 32 GB kapacitu, a fat 32. Zatím jsem na ně nic nezapisoval, jenom jsem je dal naformátovat na ext3 pomoci programu gparted, který si vyžádal heslo pro roota. Po naformátování jsem program ukončil, a flašku dal bezpečně odstranit ve zprávci zařízení. Potom jsem celý postup zopakoval pro tu druhou flašku.
Najednou nastal problém, protože jsem nemohl žádnou flešku, ani ty, co jsem formátoval, ani všechny ostatní které mám (fat32), otevřít: Když jsem flešku zasunul, vůbec se mi v uložných zařízeních neobjevila ikona flešky, na kterou bych kliknul a dal připojit a pak otevřít. Dokonce se neobjevilo ani okno, které se mě mělo zeptat, jestli chci medium otevřít. Musel jsem flešku připojit pomocí mount uzel /media
ale to jsem mohl jenom jako root. Řekl jsem si, že to bude na pytel, protože potom bez roota do te flešky nebudu moci ani zapisovat. Nakonec jsem zjistil, že to ani tak nepomohlo, protože se v /media objevila jenom položka hlavní složky, kterou mám na flašce, a ta složka byla navíc zamknutá, nedalo se tam ani nic prohlížet a psát už vůbec ne. Zkusil jsem potom prohlížeč souborů a složek, jako je Konqueror, spustit s právy roota, v něm najel na /media, v něm jsem našel tu složku, ale vůbec noc jsem v ni neviděl, přesto že se jednalo o flešku, ve které byla ta složka a v ni něco uloženého. A tak jsem vyzkoušel připojit a prohlížet několik flešek a všechny se jevily prázdné, i ty, které prázdné nebyly.
Zkusil jsem problém napravit. Vzal jsem jednu flešku, byla to jedna z těch dvou naformátovaných, zasunul do počítače. Okno "chcete medium otevřít v novém okně" se opět neobjevilo, ani v úložných zařízeních se ikona flešky neobjevila. A tak jsem musel flešku připojit pomoci příkazu mount uzel /media
, což šlo pouze pod rootem. Potom jse otevřel Konqueror s právy roota, v něm najel na /media, tam jsem našel nejnadřazenější složku, co je na te fešce lost+found. Na tu složku jsem dal pavou myš-vlastnosti-oprávnění, a vidím, že vlastník, i ostatní, i skupina, nemohou ani číst ani psát. Změnil jsem to, aby vlastník mohl číst i psát, a skupina a ostatní, aby mohli číst. Potvrdil jsem to.
Najednou počítač přišel k rozumu. Od te doby všechno fungovalo, jako dříve: Když jsem kteroukoliv flešku zasunul, objevilo se okno "chcete medium otevřít v novém okně" a i v uložných zařízeních nechyběla ikona flešky. Flešku jsem mohl připojovat i odpojovat, a to i bez roota. Když jsem dal otevřít, připojilo se to automaticky, a i bez roota. Tak by to všechno mělo fungovat. Od te doby se bojím program gparted používat, protože co když se to zase pokazí.
Vzal jsem jednu ze dvou naformátovaných flešek, a nakopíroval jsem do nich data, skoro 30 GB do každé flešky. Zápis do flešky fungoval. Nakonec jsem flešku dal bezpečně odstranit a vytáhnul. Potom jsem to všechno udělal i z druhou naformátovanou fleškou.
Na druhý den jsem si vzpomněl, že v těch dvou naformátovaných fleškách chci v obsahu něco malého změnit, a už to nešlo. Zasunul jsem flešku, okno s nabídkou o otevření se objevilo sice normálně, dokonce i ikona flešky v uložných zařízeních, ale nedalo se do těch flešek zapisovat. Nemůžu přidat soubor, odebrat soubor, přejmenovat něco, ani jiné věci. Prohlížet nebo kopírovat do počítače, můžu. Zkusil jsem i jiné své flešky (nepřeformátované) a ty nemají žádné omezení. Potom jsem si všiml toho, že u všech mých flešek, když najedu pravou myši na kterýkoliv soubor nebo složku, ve flešce, a dám vlastnosti-oprávnění, tak mám vlastníka obyčejného uživatele. Zatímco u těch dvou naformátovaných flešek, když pravou myši najedu na kteroukoliv složku nebo soubor, ve flašce, tak mám vlastníka root.
Zkusil jsem problém napravit tak, že u těch dvou flašek, které trpí tím omezením a které mají vlastníka u souborů a složek root, změním vlastníka na obyčejného uživatele. Ale nejde to. Nejde to ani pomoci klikadel, ani pomoci příkazu. A nejde to udělat ani pod rootem. Dokonce i pod rootem mi to odpovídá, že ssoubor je pouze pro čtení.
Aby sme sa niekam pohli, tak potrebujeme vedieť:
- aký je tam súborový systém?
- aké parametre dostal mount?
- aké sú prístupové práva pre adresár/súbor, kam chceš zapisovať?
mount
. Tú poslednú povie výstup z ls -l súbor
, resp. ls -ld adresár
/media/cdrom2/lostfound1. tu "Flash" si pojmenoval cdrom2 nebo ses prihlasen do systemu jako uzivatel cdrom2 ??
- obecne pri naformatovani jako extX staci aby mohl zapisovat uzivatel "sudo chown uzivatel /media/nazev_flasky" (resp. v zavyslosti na systemu to byva spis "/media/uzivatel/nazev_flasky"
Co to je název flašky? To, co se mi v Úložných zařízení ukazuje u ikony flešky, jako je například 30G Removable Media
nebo jak? Jak ten název zjistím?
chown uzivatel /media/nazev_flasky
s tím, že název dosadím Kingston DataTraveled 3.0, jak ukazuje parted -l
, nebo 30G Removable Media, jak se zobrazuje v Uložných zařízeních, ale nefunguje ani jedno, pořád to odpovídá, že to není souborem ani adresářem. Přitom cestu mám správně - připojil jsem to přímo pod /media.
/media/cdrom2/lostfound1. tu "Flash" si pojmenoval cdrom2 nebo ses prihlasen do systemu jako uzivatel cdrom2 ??
2. jde o slozku lostfound nebo "lost+found"? ta je totiz na extX filesystemech urcena pro automaticke umisteni soubory ktere pri kontrole filesystemu se najdou jako problemove => bud odchazi HW Flash (to ze je par dni nova to nevylucuje), nebo si ji "vytrhnul" z USB "hned" po zkopirovani bez SW Odpojeni ("Bezpecneho odebrani") => zkolaboval filesystem protoze se vse teprve dozapisovavalo (to ze ti program ukaze ze je neco na USBFlash dokopirovane, neznamena za to tam opravdu je, vyuziva se Cache a donahraje se to tam az po vyprazdneni, coz se stane "nepozorovane" po nejake chvili, nebo po prikazu "sync" nebo kdyz das Odpojit zarizeni (ve spravce souboru, ci v terminalu "umount /media/cesta_k_zarizeni")
1.Název cdrom2 není ani název flešky, ani jméno uživatele, který je přihlášen. Složku s tímto názvem mám v /media pořád.
2.Přesně jde o název složky lost+found. Je to složka, která se na flešce objevila po naformátování. V ni jsem potom vyrobil složku flash a do ni jsem potom začal kopírovat různé soubory a složky, v te složce flash mám vlastně všechno, co fleška obsahuje. Teď se mi povedlo tu složku lost+found přejmenovat na flash a tu podřazenější složku flash na zdroje. To je všechno, co se mi povedlo v těch fleškách přepsat, a to jsem musel být root, a teď ani jako root, ani jako obyčejný uživatel nic do těch flešek nenapíšu.
Za mě je v dnešní době nejlepší dát NVMe M.2 SSD do nějakého M.2 USB boxu a hotovo. Až mi odejde fleška a budu potřebovat náhradu, půjdu tímto směrem.
USB HDD toto nedelaji a nikdy jsem na temto problem s nima nenarazil.Ale dělají, ono se totiž jedná o ochranu dat proti nelegálnímu kopírování. Nejdříve to bylo tak, že všichni mohli všechno, poté se přitoupilo jen k šifrování pro zápis a dnes jsou i zařízení, která nedovolí už ani číst. Zkrátka výrobci si médium zašifrují a to je pak možné přehrát v konkrétním přehrávači, či nějaké konkrétní řadě. Jinak se k datům nedostanete. Smutné na tom je, že zařízení to dělají automaticky, bez jakéhokoliv dotazu, či alespoň oznámení. Tohle je nutné mít na paměti, jinak se o data lehce přichází. Už jsem to zpozoroval i u mp3 přehrávačů. Většinou to ale dělají velké značky. Nejvíce snad Sony. Čím méně známá značka, tím se na ochranu více kašle a uživatel stále může se svými daty nakládat, jak chce. Ale stačí nařízení EU, a budou to muset dělat všichni. Takže lépe na toto pravidlo nespoléhat, a raději do těchto zařízení cpát kopie médií.
Dnes jsem problém s těmi dvěmi flash disky opravil:
1)Zasunout flešku
2)Softwarově odpojit
3)připojit s parametrem -rw, čili mount -rw uzel /media
provedu pod rootem.
4)Složku na mediu, ve které je všechno, co medium obsahuje, změním (dalo se to provádět jenom pod rootem), aby vlastník byl jméno obyčejného uživatele, a zkontroloval, jestli vlastník může prohlížet i měnit obsah, což může.
5)Flešku softwarově odpojil. Potom medium vysunul.
Ale teď se mi zničil nástroj Uložná zařízení. Když otevřu Uložná zařízení, tak tam nevidím ikony diskových oddílů, ani ikony žádných zasunutých flešek a je jedno kterých, ani CD, ani DVD, prostě nic. Jenom hlášení, že sprácve medií KDE není spuštěn. Jak se to spouští?
--rw
, volbu -w
nebo -orw
, nikoliv však -rw
(dvě volby -r
a -w
). -rw
nedává smysl – -r
říká připojit read-only a -w
připojit read/write.
Ale teď se mi zničil nástroj Uložná zařízení. Když otevřu Uložná zařízení, tak tam nevidím ikony diskových oddílů, ani ikony žádných zasunutých flešek a je jedno kterých, ani CD, ani DVD, prostě nic. Jenom hlášení, že sprácve medií KDE není spuštěn. Jak se to spouští?.
Tento problém zmizel, když jsem restartoval počítač. Další zjištění: Pokud flešku připojím jako root, tak obyčejný uživatel na ni nemůže zapisovat. Proto je zapotřebí, když na ni chci něco zapsat, připojit ji předtím zásadně jako obyčejný uživatel. Protože příkaz mount
může zadávat pouze root, tak mi nezbývá nic jiného, než tu flešku připojit pomoci klikadel, pokud na tu flešku chci psát jako normální uživatel. Proto je důležité, aby ty Uložná zařízení zase neselhaly.
Taky mi to přišlo divné, že to mountuje ručně.
Tiskni
Sdílej: