Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Obávám se, že to bude buď větší než notebook (byť to nebude mít baterku a displej) tzn. různé mini-ITX desky v co nejmenší skříni, nebo to nebude mít 16 GB RAM ale jen třeba 4 GB (různé Raspberry Pi, Asus Tinker Board atd.).
Taky jsem něco takového hledal – částečně to jde řešit pomocí RPi v nějaké pěkné krabičce, akorát tam člověk má méně RAM a výkonu (což ale často nevadí, RPi 4 na spoustu věcí stačí) a nemá klávesnici a baterku. Nakonec zjistíš, že bys to přece jen občas chtěl zapnout i mimo ta svoje dvě místa s „dokovací stanicí“ a začneš přemýšlet nad tím, že bys přibalil powerbanku, nějakou malou klávesnici a přenosný displej… ale to už je pak jednodušší a skladnější nějaký malý levný notebook (případně Chromebook a dát si na něj normálně GNU/Linux).
P.S. Ale jestli máte někdo tip na výkonný malý počítač s dostatkem RAM, tak sem s ním :-)
Nakonec zjistíš, že bys to přece jen občas chtěl zapnout i mimo ta svoje dvě místa s „dokovací stanicí“ a začneš přemýšlet nad tím, že bys přibalil powerbanku, nějakou malou klávesnici a přenosný displej… ale to už je pak jednodušší a skladnější nějaký malý levný notebook (případně Chromebook a dát si na něj normálně GNU/Linux)Jen pro kontext, tohle už dávno vím
* Lots of Linux distros supported: [...] 5. Fedora [...]
To vypadá celkem luxusně. Škoda jen, že HDMI a ethernet jsou v dokovací stanici, ne v samotném zařízení.
ethernetTo už mi připadá trochu masochismus do tak malého zařízení cpát LAN port, který je velký jako kráva
HDMIVe specifikácích SteamDecku se píše: "Port USB-C s podporou módu DisplayPort 1.4 (až 8K při 60 Hz nebo 4K při 120 Hz, USB 3.2 Gen 2)". Tak nešlo by použít nějakou jednoduchou redukci na HDMI?
Akorát mám pocit, že až tak rozšířený to u nás nebude a tak snadno se k tomu nedostanu.Taky mám pocit, že v ČR tyhle kapesní "gameboye" nejsou moc oblíbené narozdíl od USA. Když tak koupíš přes Ebay.
Tiskni
Sdílej: