Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Řešení dotazu:
a) vyrobit si složšku který jakoby méno začíná tečkou '.' aby byla neviditelná :D :D
b) prostě ji to ukázat že to tam máš ;D když se ti hrabe v pc tak se asi jako znáte ne :D ;D
Především a v první řadě: UNIXová oprávnění. (Přece nemá jiný uživatel přístup ke stejnému účtu, že ne… A už vůbec nemá root
a, samozřejmě.)
V případě hodně divných požadavků na zabezpečení můžou pomoct navíc POSIX ACL. Nebo taky něco na způsob kombinace skupinových hesel a ACL, takže něco se dá zpřístupnit pouhým přihlášením, ale něco vyžaduje extra skupinové heslo. (Skupinu může (a měl by, ideálně) používat klidně jeden uživatel.)
Dál už je potom všechno ostatní spíš kanón na vrabce než cokoliv jiného.
Pokud to má být nějaké kryptografické řešení, jednoznačně ecryptfs — to je standardní šifrování typu „adresář do adresáře“, léty prověřené a osvědčené a ani z hlediska výkonu není k zahození.
Jenže ecryptfs nebo šifrované filesystémy obecně (bez dalších opatření) chrání jenom proti přečtení těch dat, ne proti jejich poškození nebo smazání.
Zajímavým faktem je, že o ecryptfs existuje méně FUD-pověr než o EncFS. Jestli je to výhoda a čeho je to výhoda, to nevím.
Tiskni
Sdílej: