OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
dd
https://www.linuxandubuntu.com/home/how-to-burn-iso-image-to-dvd-and-usb-using-dd
ale nepochopil som presne ci tam bezi system alebo nie. Pripadne ako postupovat ak by sa ti podarilo spustit instalator z usb.
xorriso -as mkisofs \ -iso-level 3 \ -full-iso9660-filenames \ -R -J -A "Slackware Install" \ -hide-rr-moved \ -v -d -N \ -eltorito-boot isolinux/isolinux.bin \ -eltorito-catalog isolinux/boot.cat \ -no-emul-boot -boot-load-size 4 -boot-info-table \ -isohybrid-mbr /usr/share/syslinux/isohdpfx.bin \ -eltorito-alt-boot \ -e isolinux/efiboot.img \ -no-emul-boot -isohybrid-gpt-basdat \ -m 'source' \ -volid "SlackDVD" \ -output /tmp/slackware-dvd.iso \ .Chcem tým povedať, že treba použiť N správnych prepínačov pre nástroj, ktorý to .iso vyrába. Kde zoberieš isolinux.bin, boot.cat, isohdpfx.bin a efiboot.img a do akej miery súvisia s distribúciou - to neviem.
sudo dd if=manjaro-xfce-17.1-stable-x86_64.iso of=/dev/sdc bs=4M
Dobry den.
Na podobne pripady se mi docela osvedcil kexec
Ono totiz resit boot legacy/uefi + poradi bootovani na dalku muze byt docela neprijemne.
Kexec boot znamena nahrat novy kernel + initramfs z beziciho systemu a dat mu root fs treba na tom usb, nebo kdekoli jinde (nfsroot).
Vyhoda je, ze kdyz se to nepovede, staci restart (zmacknout tlacitko umi ledaskdo) a nabehne puvodni system.
Ja mam ale vsude ilo/drac, takze si ten restart mohu vzdy vynutit sam a kdyz to zcela zkazim, mohu nabootovat jeste z nejakeho virtualniho zarizeni.
Delat jakykoli nevyzkouseny reboot zcela poslepu je opravdu loterie.
marek
Ja mam ale vsude iloAko sa pripájaš na ILO? Naposledy keď som to videl, tak to išlo cez Java applet v browseri a to už v dnešnej dobe moc nejde. Držíš si VM so starou javou a browserom?
Popravde jsme s tim po kazde aktualizaci bojovali.
Stacilo mit ale starou sun javu a poustet javaws jnlp soubor, ale jeste se tam nejak muselo sachovat s certifikacni autoritou.
Ale mam pocit ze posledni verze biosu uz sla nastavit vzdalene konzole pomoci html5.
Ale hlavni servery mam ted s drac, kde to docela funguje.
A jak se skoro vsechno virtualizuje, tak se o vetsinu hw uz musi starat nekdo jiny a zas resim vopicarny s konzoli vmware atd...
Pitome totiz je, ze se to resi asi tak 1x za 2 roky, takze se mezitim ztrati knowhow
marek
Tiskni
Sdílej: