Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
~# virt-install --name=debian-vm --os-type=Linux --os-variant=debian9 --vcpu=1 --ram=2048 --disk path=/var/lib/libvirt/images/Debian.img,size=10 --graphics spice --location=/var/lib/libvirt/boot/debian-11.1.0-amd64-netinst.iso --network bridge:virbr0 WARNING Graphics requested but DISPLAY is not set. Not running virt-viewer. WARNING No console to launch for the guest, defaulting to --wait -1 Starting install... Retrieving file vmlinuz... | 6.5 MB 00:00:00 Retrieving file initrd.gz... | 17 MB 00:00:00 Allocating 'Debian.img' | 10 GB 00:00:02 Domain is still running. Installation may be in progress. Waiting for the installation to complete.
Nejspíš to čeká na vstup od uživatele, jako asi tak 99% instalátorů.
K čemuž potřebuješ konzoli a/nebo GUI, ale virtuální, tedy ne nutně na sreveru. Prostě si na serveru zprovozni libvirtd
a k serveru se potom připoj odjinud pomocí virt-manager
u, skrz který budeš mít textovou konzoli i GUI přenášené protokolem Spice. Konfiguruj to takhle vzdáleně z GUI. Pak uvidíš, co ta instalace zkouší udělat, na co se uživatele ptá atd.
Ta dvě varování přesně na tohle^^^ upozorňují. Potřebuje to konzoli, abys vůbec viděl, co se děje.
Úplně bez GUI to půjde, až si to nainstaluješ, nastavíš a zprovozníš na nové virtuálce SSH.
Kromě toho, virt-manager
ti umožní základní nastavení naklikat a uložit (do XML) a ošklivosti příkazové řádky virt-install
i qemu-kvm
dokáže zabalit do celkem přijatelného a přehledného obalu.
A stále budou k dispozici i pokročilé možnosti: I ve virt-manager
u můžeš přímo editovat XML s nastavením, když chceš, a můžeš tam klidně třeba přidávat manuálně něco na příkazovou řádku qemu-kvm
, když chceš. (Hint: Většinou nechceš.)
/var/lib/libvirt/images/Debian.img
Off-topic: Uf. Tohle^^^ není dobrý nápad. Doporučuji vyhnout se širokým a vysokým obloukem nejhorší distribuci na světě. Lepších distribucí jsou na výběr desítky. Tvé budoucí já ti poděkuje.
a k serveru se potom připoj odjinud pomocí virt-manager
Co přesně znamená odjinud? Třeba z jiného terminálu? Nemám Windows ani Linux desktop, používám jen MacBook.
Doporučuji vyhnout se širokým a vysokým obloukem nejhorší distribuci na světě. Lepších distribucí jsou na výběr desítky.A doporučíš nějakou? Nejlépe s APT. Můžu se zeptat v čem je špatná? Případně od které verze? Děkuji
zprava od Andreje do radku "Off-topic" je v poradku, nicmene on je nesmyslne vysazenej proti Debian a jeho odnozich, teny vsech DEB/APT distrech, je to jeho uchylka, takze to v klidu ignoruje a zustan u Debianu...Doporučuji vyhnout se širokým a vysokým obloukem nejhorší distribuci na světě. Lepších distribucí jsou na výběr desítky.A doporučíš nějakou? Nejlépe s APT. Můžu se zeptat v čem je špatná? Případně od které verze? Děkuji
~# virt-install --name=debian-vm --os-type=Linux --os-variant=debian9 --vcpu=1 --ram=2048 --disk path=/var/lib/libvirt/images/Debian.img,size=10 --graphics spice --location=/var/lib/libvirt/boot/debian-11.1.0-amd64-netinst.iso --network bridge:virbr0 --autoconsole graphical
root@debian~# virt-install --name=debian-vm --os-type=Linux --os-variant=debian9 --vcpu=1 --ram=2048 --disk path=/var/lib/libvirt/images/Debian.img,size=10 --graphics spice --location=/var/lib/libvirt/boot/debian-11.1.0-amd64-netinst.iso --network bridge:virbr0 --autoconsole graphical Starting install... Retrieving file vmlinuz... | 6.5 MB 00:00:00 Retrieving file initrd.gz... | 17 MB 00:00:00 Allocating 'Debian.img' | 10 GB 00:00:02 Running graphical console command: virt-viewer --connect qemu:///system --wait debian-vm Unable to init server: Could not connect: Connection refused (virt-viewer:7124): Gtk-WARNING **: 20:29:40.857: cannot open display: WARNING Console command returned failure. Domain is still running. Installation may be in progress. You can reconnect to the console to complete the installation process. root@debian:~#
Nemáš povolený prístup do X servera pre užívateľa kde máš otvorený terminal. xhost SI:localuser:root
export DISPLAY=:0
.
Podľa dokumentácie by mohol libvirtd bežať aj ako nonroot.
xhost SI:localuser:root export DISPLAY=:0.
Zkoušel jsem to vložit do terminálu ale xhost nenašel.
Nevšimol som si, že je to vzdialená inštalácia. Tie dve hlášky znamenajú, že qemu požaduje grafický výstup, ale premenná DISPLAY nie je nastavená. virtviewer nebeži. Druhý riadok hovorí, že neexistuje konzola pre hosťovký system, prednadstavené nekonečné čakanie.
Chceš to riešiť inak, zložitejšie?Ano, chci to nainstalovat přímo na serveru.
KLíčová část:
Domain is still running. Installation may be in progress.
You can reconnect to the console to complete the installation process.
virsh stop <jménostroje>
virsh list --all
Tiskni
Sdílej: