Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
~# virt-install --name=debian-vm --os-type=Linux --os-variant=debian9 --vcpu=1 --ram=2048 --disk path=/var/lib/libvirt/images/Debian.img,size=10 --graphics spice --location=/var/lib/libvirt/boot/debian-11.1.0-amd64-netinst.iso --network bridge:virbr0 WARNING Graphics requested but DISPLAY is not set. Not running virt-viewer. WARNING No console to launch for the guest, defaulting to --wait -1 Starting install... Retrieving file vmlinuz... | 6.5 MB 00:00:00 Retrieving file initrd.gz... | 17 MB 00:00:00 Allocating 'Debian.img' | 10 GB 00:00:02 Domain is still running. Installation may be in progress. Waiting for the installation to complete.
Nejspíš to čeká na vstup od uživatele, jako asi tak 99% instalátorů.
K čemuž potřebuješ konzoli a/nebo GUI, ale virtuální, tedy ne nutně na sreveru. Prostě si na serveru zprovozni libvirtd
a k serveru se potom připoj odjinud pomocí virt-manager
u, skrz který budeš mít textovou konzoli i GUI přenášené protokolem Spice. Konfiguruj to takhle vzdáleně z GUI. Pak uvidíš, co ta instalace zkouší udělat, na co se uživatele ptá atd.
Ta dvě varování přesně na tohle^^^ upozorňují. Potřebuje to konzoli, abys vůbec viděl, co se děje.
Úplně bez GUI to půjde, až si to nainstaluješ, nastavíš a zprovozníš na nové virtuálce SSH.
Kromě toho, virt-manager
ti umožní základní nastavení naklikat a uložit (do XML) a ošklivosti příkazové řádky virt-install
i qemu-kvm
dokáže zabalit do celkem přijatelného a přehledného obalu.
A stále budou k dispozici i pokročilé možnosti: I ve virt-manager
u můžeš přímo editovat XML s nastavením, když chceš, a můžeš tam klidně třeba přidávat manuálně něco na příkazovou řádku qemu-kvm
, když chceš. (Hint: Většinou nechceš.)
/var/lib/libvirt/images/Debian.img
Off-topic: Uf. Tohle^^^ není dobrý nápad. Doporučuji vyhnout se širokým a vysokým obloukem nejhorší distribuci na světě. Lepších distribucí jsou na výběr desítky. Tvé budoucí já ti poděkuje.
a k serveru se potom připoj odjinud pomocí virt-manager
Co přesně znamená odjinud? Třeba z jiného terminálu? Nemám Windows ani Linux desktop, používám jen MacBook.
Doporučuji vyhnout se širokým a vysokým obloukem nejhorší distribuci na světě. Lepších distribucí jsou na výběr desítky.A doporučíš nějakou? Nejlépe s APT. Můžu se zeptat v čem je špatná? Případně od které verze? Děkuji
zprava od Andreje do radku "Off-topic" je v poradku, nicmene on je nesmyslne vysazenej proti Debian a jeho odnozich, teny vsech DEB/APT distrech, je to jeho uchylka, takze to v klidu ignoruje a zustan u Debianu...Doporučuji vyhnout se širokým a vysokým obloukem nejhorší distribuci na světě. Lepších distribucí jsou na výběr desítky.A doporučíš nějakou? Nejlépe s APT. Můžu se zeptat v čem je špatná? Případně od které verze? Děkuji
~# virt-install --name=debian-vm --os-type=Linux --os-variant=debian9 --vcpu=1 --ram=2048 --disk path=/var/lib/libvirt/images/Debian.img,size=10 --graphics spice --location=/var/lib/libvirt/boot/debian-11.1.0-amd64-netinst.iso --network bridge:virbr0 --autoconsole graphical
root@debian~# virt-install --name=debian-vm --os-type=Linux --os-variant=debian9 --vcpu=1 --ram=2048 --disk path=/var/lib/libvirt/images/Debian.img,size=10 --graphics spice --location=/var/lib/libvirt/boot/debian-11.1.0-amd64-netinst.iso --network bridge:virbr0 --autoconsole graphical Starting install... Retrieving file vmlinuz... | 6.5 MB 00:00:00 Retrieving file initrd.gz... | 17 MB 00:00:00 Allocating 'Debian.img' | 10 GB 00:00:02 Running graphical console command: virt-viewer --connect qemu:///system --wait debian-vm Unable to init server: Could not connect: Connection refused (virt-viewer:7124): Gtk-WARNING **: 20:29:40.857: cannot open display: WARNING Console command returned failure. Domain is still running. Installation may be in progress. You can reconnect to the console to complete the installation process. root@debian:~#
Nemáš povolený prístup do X servera pre užívateľa kde máš otvorený terminal. xhost SI:localuser:root
export DISPLAY=:0
.
Podľa dokumentácie by mohol libvirtd bežať aj ako nonroot.
xhost SI:localuser:root export DISPLAY=:0.
Zkoušel jsem to vložit do terminálu ale xhost nenašel.
Nevšimol som si, že je to vzdialená inštalácia. Tie dve hlášky znamenajú, že qemu požaduje grafický výstup, ale premenná DISPLAY nie je nastavená. virtviewer nebeži. Druhý riadok hovorí, že neexistuje konzola pre hosťovký system, prednadstavené nekonečné čakanie.
Chceš to riešiť inak, zložitejšie?Ano, chci to nainstalovat přímo na serveru.
KLíčová část:
Domain is still running. Installation may be in progress.
You can reconnect to the console to complete the installation process.
virsh stop <jménostroje>
virsh list --all
Tiskni
Sdílej: