Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
jakože by to byl hele marek myslíš :O :D
sry špatnej helelink :O :/ mělo to bejt https://www.abclinuxu.cz/poradna/linux/show/474535
je někde zdrojáček tamtoho whiptail :O :O se možná mrkni tam jestli fakt jako věříš že tam ňáká taková zkratka byla protože v man se vo tom nic nepiše :O :O
Dobry den.
Je potreba si uvedomit, co to je vlastne terminal.
Terminal je znakove zarizeni, ktere ma pro programy v nem spustene pouze jednoznakovy vstup a vystup.
Program bezici v terminalu s terminalem komunikuje pomoci sady "escape sekvenci", ktere jsou pro kazdy typ terminalu jine.
Viz TERM LINE COLUMNS termcap terminfo .
Terminalem muze byt klidne tiskarna.
Tiskarna asi nema "escape sekvenci" pro pohyb nahoru, smazani celeho okna atd...
Terminal umoznuje pomoci "escape sekvenci" "pohyb" po zobrazovanem bufferu.
Whiptail nikdy nemuze presne vedet, co terminal ukazuje - muze mit pouze nejak kvalitni model.
A uz vubec nemuze tusit, co presne bylo zobrazeno pred jeho spustenim.
Staci opakovane zmenit velikost terminalu a vcelku spolehlive se to rozpadne.
Nektere terminaly maji funkcionalitu "Alternate Screen Buffer".
Programy se pak mohou prepnout do jineho screen bufferu a tam "zobrazovat" neco jineho nez v hlavnim bufferu.
Muj xterm toto ma povoleno.
Jde mu to za behu vypnout/zapnout pomoci menu, ktere se otevre mysi CTRL+prostredni tlacitko - polozka "Enable Alternate Screen Switching".
V tomto menu ma i moznost prepnout "Show Alternate Screen"
To Vam ukaze co je za Whiptailem, pokud teda zrovna whiptail Alternate screen pouziva.
marek
Ja a jeste v mem xtermu funguje:
echo -ne "\033[?1049h" echo -ne "\033[?1049l"
To jsou prave ty escape sequence pro prepnuti screenu.
Ale to zavisi prave na nastaveni TERM terminfo/termcap.
Tak si na to muzete kdyztak udelat nejaky alias.
marek
Tiskni
Sdílej: