Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo chroot /compat/ubuntu /bin/bashA discord som sa snažil nainštalovať klasicky ako v Ubuntu: stiahol som súbor discord.deb urobil som apt update a potom som spustil:
apt install ./discord.deba potom som spravil:
sudo brandelf -t Linux /compat/tubusu/usr/bin/discordto síce neni nutné ale ajtak Pri spustení:
/compat/tubusu/usr/bin/discordJe ale problém:
/compat/ubuntu/usr/share/discord/Discord: error while loading shared libraries: libffmpeg.so: cannot open shared object file: No such file or directory fish: Job 1, '/compat/ubuntu/usr/bin/discord' terminated by signal SIGTRAP (Trace or breakpoint trap)
Do linuxovej emulačnej vrstvy som nainštaloval všetky balíky kde by mal byť libffmpeg.so ale ajtak sa to správa ako keby tam nebol. V čom je problém? Čo robím zle?ked chces hry a discord tak nahod Windows a nespekuluj.O hrách vôbec nebola reč, nechcem hry, ani Windows, chcem iba discord.
Mně se náhodou FreeBSD jako desktop líbí.
Měl jsem tady starou kartu NVidia Quadro P5000, která si už zasloužila důchod. Důchod tráví tak, že je v eGPU na Thunderboltu, to eGPU se přes VFIO dá virtuálnímu stroji a v tom virtuálním stroji je FreeBSD. Nemůžu si to vynachválit. Cokoliv potřebuju zkusit na nativním / bootovatelném ZFS, cokoliv potřebuju zkusit zkompilovat na několika UNIX-like systémech atd. atp., FreeBSD je na to ideál, s plnohodnotným KDE a (proč ne) s náležitě hustými 5k monitory, když už je tam ta hustá NVidia.
Že tu NVidii vůbec nesere, že PCIe má x4 místo x16, to fakt nechápu, jak je možné, ale prostě to funguje a nijak zásadně to neškube.
Na druhé straně, pravda, hlavní desktop, na kterém ta virtuálka běží, je Linux a asi bych přímo na železe FreeBSD nechtěl. Nicméně v KVM s pořádnou grafárnou je to přímo ukázkový desktop. (Dobře, pravda, je to desktop s X11, protože Wayland na FreeBSD dává černou obrazovku a nic jiného, přesně stejně jako Wayland v roce 2018 na Linuxu. No, takže v roce 2024 abych ten Wayland na FreeBSD zkusil znova, že jo.)
/compat/tubusu
na /compat/linux
? Pokial si dobre pamatam (linux ABI som neupouzil uz aspon 15rokov) tak musi existovat. Vid. aj linux compatibility.
Tiskni
Sdílej: