Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
mkfs.ext4 -m 0 /dev/sdc1Protoze potrebuji vyzalohovat PC, kde chci zachovat prava, symlinky, atd. A tento disk, i kdyz ho pripojim takto:
mount -o noatime,nodiratime /dev/sdc1 /mnt/ext/Tak porad "chroupe". I kdyz s nim nic nedelam, tak hlavicka co vterinu jede "trr, trr" Kdyz ho "umount"-nu, tak uz nechroupe Nenapada me cim by to mohlo byt Mam tady "mlocate", ale ten se spousti pres cron.daily a ted urcite nebezi Take mi tu bezi
/usr/sbin/smartd -n
Jinak je to proste Debian 8.11 s IceWM, prakticky mi tu nebezi nic, co by melo duvod na ten disk sahat. V dmesg se take nic neobjevuje
Da se nejak zjistit, ktery proces nebo vlakno na ten disk prave saha?
Diky
Da se nejak zjistit, ktery proces nebo vlakno na ten disk prave saha?iotop
Jako pouzivate nekdo externi disky, naformatovane na EXT4? Deje se vam to stejne?Minimálně si EXT4 zapisuje do žurnálu (journal), ale neustále zápisy na disk, tak jak to popisuješ, se mi nedějí.
[ext4lazyinit] [jbd2/dm-0-8] X :0 vt7 -nolisten tcp -auth ...Takze to vypada na "ext4lazyinit" A kdyz predhodim googlu "ext4 lazy init" tak se dostavam napr. k tomuto: "Will long time ext4lazyinit damage the drive? I never pay attention on ext4lazyinit before. But today, after I format my 4TB external USB harddrive and the first mount, the led light keeps blinking without any writes and reads. I figured out that is because of ext4lazyinit to initialize inode tables. There is a [ext4lazyinit] process too. " Takze dekuji za navedeni! To bude asi ono. Jdu googlit a se vzdelavat
-o init_itable=0
pro namountování, která způsobí, že inicializace se dokončí rychleji. Tato volba je v manuálu ext4 takže kromě většího vytížení HDD, do doby než se inicializace dokončí, by to žádné riziko představovat nemělo.
init_itable=n The lazy itable init code will wait n times the number of milliseconds it took to zero out the previous block group's inode table. This minimizes the impact on the system performance while file system's inode table is being initialized.
Protoze potrebuji vyzalohovat PC, kde chci zachovat prava, symlinky, atd.
Mírně off-topic technická poznámka: Pro zálohování čehokoliv je Ext4 naprosto nevhodný.
Jinak pro jistotu ještě jednou zopakuju: Používat Ext4 je špatný nápad a používat Ext4 k zálohování je dvojnásob špatný nápad.
K zálohování (a koneckonců i k jakémukoliv vážně míněnému účelu) je nutný filesystém s podporou checksumů metadat i dat (což je zcela nezbytné) a s podporou atomických snapshotů (což je „nice to have“).
ZFS tuším umí i ukládat do jedné partície více kopií souborů, ale s tím nemám zkušenosti.To nastavenie ZFS keď do jednej partície ukladal viacej kópií súboru ma zaujíma. Pokiaľ si dobre pamätám, toto robil BTRFS s profilom DUP.
zfsprops(7)
:
copies=1|2|3 Controls the number of copies of data stored for this dataset. These copies are in addition to any redundancy provided by the pool, for example, mirroring or RAID-Z. The copies are stored on different disks, if possible. The space used by multiple copies is charged to the associated file and dataset, changing the used property and counting against quotas and reservations. Changing this property only affects newly-written data. Therefore, set this property at file system creation time by using the -o copies=N option. Remember that ZFS will not import a pool with a missing top-level vdev. Do NOT create, for example a two-disk striped pool and set copies=2 on some datasets thinking you have setup redundancy for them. When a disk fails you will not be able to import the pool and will have lost all of your data. Encrypted datasets may not have copies=3 since the implementation stores some encryption metadata where the third copy would normally be.
Když mě unesou mimozemšťané, co je pak pravda a co je lež?
Sorry jako, ale tohle je fakt trapné.
Tiskni
Sdílej: