abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 17:22 | Nová verze

    Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:22 | Komunita

    Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 19:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 18:00 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 01:22 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 00:55 | Zajímavý projekt

    PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.

    vlk | Komentářů: 0
    7.5. 19:44 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 17:33 | Nová verze

    Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 05:33 | Komunita

    Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    7.5. 03:55 | Komunita

    sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (2%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 571 hlasů
     Komentářů: 26, poslední 8.5. 09:58
    Rozcestník

    Dotaz: Docker z uživatelského pohledu

    2.6.2022 16:36 lertimir | skóre: 64 | blog: Par_slov
    Docker z uživatelského pohledu
    Přečteno: 768×
    Tak nevím, jestli nevyvolám nějaký flame, ale zkusím se zaptat. Zatím jsem Docker nepoužíval a klasicky, co jsem potřeboval jsem nainstaloval z repozitářů. Ale čím dál více potkávám rady a návody, které místo klasické cesty z repozitáře nebo při nejhorším kompilační cestou ./configure;make;make install doporučují zvolit obraz do Dockeru (v současnosti jsou to Home Assistant a Transmission pro RPi). A než se s tím začnu zabývat, tak bych rád porozuměl proč? Přečetl jsem na diskusích, jak je to fajn pro vývojáře, ale zatím nerozumím tamu jaké plusy a mínusy proti normální prací s repozitářem to nese pro uživatele systému (balíku, programu). Díky.

    Řešení dotazu:


    Odpovědi

    2.6.2022 20:36 X
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Docker z uživatelského pohledu
    HomeAssistant je na balicek uz fakt trochu velky. Je to pohodlnejsi pro vyvoj i pro tebe, protoze nepotrebujes deseti strankovy navod na instalaci. a Docker. Predstav si to jako system v systemu. Vsechno mas pohromade a oddelene od zbytku => nelibi, smazes a mas cisto.. u kompilace je to uplny opak. Je to ve vysledku tak male, ze nez vyrabet balicek tak to je rychlejsi si ten jeden,nebo dva soubory vyrobit rucne.
    Migi avatar 3.6.2022 10:55 Migi | skóre: 59 | blog: Mig_Alley
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Docker z uživatelského pohledu
    Pokud vývojář neudržuje pro aplikaci balíčky pro všemožné distribuce a současně to nedělá ani žádný distribuční maintainer, nic jiného ti nemusí zbývat.

    Současně pokud je aplikace v kontejnerech udělaná správně, poběží ti to zkrátka na každém systému, kde bude dané container runtime podporované. Nezávisle na tom, jaké balíčky používá. Vývojář to napíše jednou, v kontejnerizaci, napíše pro to jeden návod a distribuuje jedním kanálem (např dockerhub). Uživatel má jeden distribuční kanál, jeden postup zprovoznění.

    Reálně samozřejmě všichni používají X způsobů jak aplikaci získat, a vzniká u toho X problémů spojených s daným způsobem distribuce (všichni třeba "milujeme" snapy).

    TLDR:

    1. Pokud je aplikace dostupná v balíčcích ve verzi, která umí to co potřebuješ, používej nadále balíčky.

    2. Pokud není splněn bod 1., kontejnery jsou jedním z možných řešení.
    3.6.2022 14:42 lertimir | skóre: 64 | blog: Par_slov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Docker z uživatelského pohledu
    No tohle všechno chápu, ale to je pořád ten vývojářský pohled. Jak aplikaci pohodlně udělám. (snap také nepoužívám) Mě zajímal funcionální pohled uživatele. Jediné co do funkcionálního pohledu zatím bylo "nelíbí smažeš a máš čisto" Zkusím tedy přímější otázky:
    1. Nelíbí smažeš a máš čisto - jaký je rozdíl od smazání balíčku dockeru, balíčku v balíčkovacím systému distribuce nebo od make uninstall, pokud instaluji ručně? Nebo je ten rollback větší a smaže vše, co aplikace udělala/zapsala?
    2. Jak probíhají aktualizace, rozdíl proti aktualizaci z repozitářů?
    3. Přináší docker něco více do bezpečnosti (lepší oddělení procesů, přístupů k disku, a pod)? A nebo omezení, že s některými daty nemůže pracovat?
    4. Jaká je výkonová ztráta aplikace v kontejneru?
    3.6.2022 16:35 čavo | skóre: 15
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Docker z uživatelského pohledu
    1) pokiaľ mu to nejak nepovolíš, tak má svoju adresárovú štruktúru, v ktorej beží a pracuje, teda keď ten kontajner zmažeš, tak zrušíš naozaj všetko, čo za ten čas urobil. Je v tom aj nevýhoda, po zastavení a spustení image sa vytvorí nový kontajner, ktorý bude s údajmi na začiatku ako po prvom spustení, všetko ostané sa stratí. Ak chceš nejaké údaje zachovať musís použiť volume.

    2) stiahneš nový image a spustíš nový kontajner. Ak máš verziu image ako latest, prípadne iný, ktorý sa priebežne aktualizuje, tak stačí v princípre spustiť nový kontajner on si pri spúšťaní zistí, čí nie je novší vyhovujúci tomu tag-u a následne ho stiahne.

    3) Môže pracovať len s vecami, ktoré mu sprístupníš (má vlastný strom súborov, je sieťovo oddelený, môžeš mu obmedziť RAM aj počet CPU, ktoré môže použiť.

    4) Predstav si to ako chroot, teda prakticky žiadna. Niečo tam samozrejme, kvôli oddeleniu siete a diskov a kontroly obsadenia RAM a CPU, bude.
    AraxoN avatar 3.6.2022 12:31 AraxoN | skóre: 47 | blog: slon_v_porcelane | Košice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Docker z uživatelského pohledu
    Max avatar 3.6.2022 13:29 Max | skóre: 72 | blog: Max_Devaine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Docker z uživatelského pohledu
    Je to problém, protože docker většinou lepí developer, který nerozumí administraci a naseká tam mj. i bezpečnostní chyby.
    Dá se ale držet nějakých pravidel, které bezpečnost navýší. Tj. používat třeba oficiální obrazy (Docker Official Images), za které DockerHub ručí.
    Zdar Max
    Měl jsem sen ... :(
    Řešení 1× (lertimir (tazatel))
    Max avatar 3.6.2022 13:21 Max | skóre: 72 | blog: Max_Devaine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Docker z uživatelského pohledu
    1) Docker není jen o jednom programu. Distribuuje se tak třeba celé řešení. Příkladem budiž třeba Bitwarden. Je to směs tuny aplikací, která lze nasadit relativně na jeden klik.
    2) Kromě jednoduchosti nasazení je to i o jejich oddělení, což by mělo značně zvýšit bezpečnost. Zajímavým příkladem je třeba projekt devilbox.org.
    3) Tím, že to je kontejner, tak lze provozovat různé verze programů vedle sebe, jeden nad knihovnami z Debianu 5, druhý nad knihovnami z Debianu 11 atd.
    4) Pokud postavíš aplikaci nad dockerem a hodíš do Kubernetu, tak ten za tebe vyřeší spoustu věcí. Bude ti hlídat HA, bude ti dělat dynamické horizontální škálování podle zatížení (= když výkon nebude stačit, spustí ti další pod s dalšími zdroji) atd.
    5) Autor dokáže díky dockeru dostat svojí aplikaci všude (nemusí řešit balíčkování ani kompatibilitu s jinými verzemi knihoven).

    Ptát se na rozdíl mezi balíčkem a dockerem je tedy spíše jen otázka při prvním pohledu na docker. Ve skutečnosti toho nabízí hodně. To, že ho někdo využívá jen pro své zjednodušení (= neřešit balíčkovací systémy apod.) je jeden z těch méně důležitých způsobů využití, který zbytečně přenáší overhead ze strany dodavatele na hw spotřebitele.

    Jinak to vypadá, že všechno postupně směřuje ke kontejnerizaci. Dokonce to vypadá, že RedHat částečně zahodí svůj RHEV a vše do budoucna pojede na dockeru, včetně virtualizace. Tj. OpenShift Virtualization (Container Platform), kde je první vrstvou kontejnerizace a v rámci ní až virtualizace. Využívají projektu KubeVirt.
    Zdar Max
    Měl jsem sen ... :(
    3.6.2022 13:56 MP
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Docker z uživatelského pohledu
    Nesmeruje. Narocnost na navrh/provoz kontejneroveho prostredi je mnohem vetsi, nez narocnost na obdobneho reseni pomoci VM.
    Migi avatar 3.6.2022 14:22 Migi | skóre: 59 | blog: Mig_Alley
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Docker z uživatelského pohledu
    Směřuje, ale jinak souhlas. Proto také tak rostou veřejné cloudy, které za tebe všechno pořeší za určitý poplatek. A ty řešíš jen tu aplikaci.
    Max avatar 3.6.2022 14:56 Max | skóre: 72 | blog: Max_Devaine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Docker z uživatelského pohledu
    Bohužel směřuje. Je to složitější, přibývají další vrstvy, další syntaxe pro učení, ale tak je to se vším. Vyšší složitost nepředurčuje konec. Já to beru tak, že je to celé tak nějak v plenkách a to zjednodušení ještě přijde.
    Zdar Max
    Měl jsem sen ... :(
    3.6.2022 14:46 lertimir | skóre: 64 | blog: Par_slov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Docker z uživatelského pohledu
    Díky to je, co jsem potřeboval, moje otázka je už irelevantní. (začal jsem ji psát dopoledne a pak jsem měl oběd a nějaká jednání a další vývoj vlákna už neviděl)
    4.6.2022 15:49 Bobprasak
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Docker z uživatelského pohledu
    To je imho nesmysl, virtualizace resi problemy se kterejma si kontejnery zatim neumi v x86 poradit (memory management, cpu scheduling, partitioning jw, kloudne sitovani na l2 apod). Kontejner neni nic jinyho nez process na to nezapominejte. Spis se obe technologie budou vhodne doplnovat, kdy na vykonnem hw pobezi spousta virtualek a v nich nejakej kontejner runtime.
    4.6.2022 19:18 Bobprasak
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Docker z uživatelského pohledu
    Jeste jednou to tu zopakuju kontejner neni druh virtualizace a neni to to zadna vrstva navic. Kontejner je pouze proces obalenej namespacema, cgroupama a pripadne selinux contextem. Nema tudiz takovy moznosti jako je hypervisor kterej komunikuje primo s hw a defakto je to svebytnej os zajistujici prostredi pro vmka. I ten vami zminovanej kubevirt nedela nic jinyho nez jen integruje orchestraci vmka do k8s. Ale to co realne tu vmku spravuje je hypervisor. Vyhodou takoveho reseni je ze muzete zajistit dependency mezi aplikaci co bezi ve vm, blbe se migruje do kontejeru a aplikacnich kontejneru. Muzete vyuzivat vsech tech serepeticek jako jsou proby vic replik apod (pokud to tam vm umi) Nicmene je to porad jedna a ta sama vmka kterou misto virsh start vm poustite treba kubectl scale deployment vm --scale 1.
    Max avatar 6.6.2022 08:43 Max | skóre: 72 | blog: Max_Devaine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Docker z uživatelského pohledu
    Bohužel jsi to špatně pochopil. Dal jsem i zdroje, aby to bylo jasné. Nikdo netvrdí, že KVM končí. Já jen říkám, že končí RHEV a nastupuje Openshift Virtualization, což je v první řadě kontejnerizace všeho, včetně kvm. Tj. virtuálka uvnitř kontejneru.
    Konkrétně pak info třeba tady:
    OpenShift virtualization: What's new with virtualization from Red Hat

    Role se tedy částečně vyměňují a virtualizační prostředí, které sloužilo pro běh všeho včetně kubernetu, se jakoby zabaluje do kontejneru, který je na prvním místě.
    Zdar Max
    Měl jsem sen ... :(
    6.6.2022 08:59 Bobprasak
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Docker z uživatelského pohledu
    Ale ta virtualka nebezi "uvnitr" kontejneru, ona se jen jako kontejner spravuje, coz je imho pro pochopeni toho co jsou kontejnery a jak se napr. lisi od virtualek dost zasadni
    Max avatar 6.6.2022 09:18 Max | skóre: 72 | blog: Max_Devaine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Docker z uživatelského pohledu
    Já o voze, ty o koze. Celou dobu tady mluvím o architektuře (myslel jsem, že je to jasné, minimálně z těch linků, co jsem postnul), ty zase o core implementaci. To je pak jasný, že se nepotkáme.
    Zdar Max
    Měl jsem sen ... :(
    4.6.2022 09:25
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Docker z uživatelského pohledu
    Instalací aplikace v dockeru získáš bonusem systém, o kterém nic nevíš a musíš se o něj starat. A můžeš jenom doufat, že se o jeho funkčnost a bezpečnost postaral autor image. Ale když do něj koukneš blíž, tak v lepším případě zjistíš, že je to úplně základní instalace, provedená někdy v dávné minulosti (a která funguje zásadně na něčem jiném, než jsi ty zvyklý) nebo v horším případě je to něco tak šíleně upraveného, že nevíš která bije. Takže za mě je lepší, když to jde, mít vlastní kontejner/VM/něco, do kterého si danou aplikaci nainstaluješ.
    4.6.2022 11:31 PetebLazar | skóre: 34 | blog: l_eonardovo_odhodlani
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Docker z uživatelského pohledu
    Realizovat workflow z větší sady navazujících aplikací (například pro vědecké výpočty) může být pro běžného uživatele značnou výzvou, docker je pro ně svým způsobem blackbox, o němž pouze tuší co do něj má vstupovat a co mohou očekávat na výstupu. V případě, že dockerové řešení nefunguje mají asi relativně malou naději na vyřešení problému, ale procento úspěšných použití dockeru bude asi přesto vyšší než při využití klasického způsobu (instalace nástrojů z repository/githubu/conda/...). Největší výhodou je asi izolace verzí nástrojů v rámci jednotlivých dockerů, případná aktualizace jde na vrub autora a výhodou bývá i přítomnost testovacích dat umožňující ověřit celkovou funkčnost implementace WF v dockeru. V případě sdílení nástrojů v rámci více workflow při klasickém přístupu může nastat problém s nekompatibilitou určité verze sdíleného nástroje. Například výše zmíněná conda (anaconda) tomuto předchází možností vytvoření separátních environmentů s definovanými vlastnostmi (např. verzí Pythonu) pro jednotlivá WF.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.