Nourish (GitHub) je nový správce oken pro Linux. Tradiční plochy nahrazuje nekonečným plátnem a posouváním a přibližováním. Využívá vlastní kompozitor pro Wayland s názvem y5. Videoukázka.
Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.
Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].
V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.
Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.
Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.
Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.
Řešení dotazu:
root@laptop-LM211-2301222040:/# efibootmgr Timeout: 0 seconds BootOrder: 0002,9999 Boot0002* Windows Boot Manager Boot9999* USB Drive (UEFI) root@laptop-LM211-2301222040:/# root@laptop-LM211-2301222040:/# efibootmgr --create --disk=/dev/nvme0n1 --part=1 --label="Linux Mint" --loader='\EFI\ubuntu\shimx64.efi' Timeout: 0 seconds BootOrder: 0000,0002,9999 Boot0002* Windows Boot Manager Boot9999* USB Drive (UEFI) Boot0000* Linux Mint root@laptop-LM211-2301222040:/# rebootLaptop se rebootuje, najede grub a svet je krasny az do doby, nez vyberu widle. Pak UEFI nabidka vypada zase jako na zacatku - volba s linuxem neexistuje. Takze jake jsou moznosti?
bcdedit /set {bootmgr} path \EFI\ubuntu\shimx64.efi
pri predpokladu ze Windows z duvodu nadmerne "inteligence" se snazi obnovit stav efivars z minuleho bootu Windows, by to teoreticky mohlo zabrat, ze prestanou ten Grub odmazavat, kdyz se priradi z Windows...
powershell Start-Process -Window hidden -Verb runAs cmd '/c \cesta\skript.cmd'
Takze co dal, nez vypnu secure boot...?Hmm... Ty děláš všechny pokusy se zaplým secure boot? Pokud ano, tak je celkem pochopitelné, že ti nejde bootovat jiné EFI než to, které je podepsané Microsoftem.

) a je to tak, ze pri kazdem startu widli se spusti BAŤák, kterej rekne, ze dalsi boot bude do linuxu. Po sem dobry...
Jenze pri dalsim bootu najede takova ta cerna boot obrazovka rikajici, ze widlim nekdo ublizil a nabizi jen enter. Po enteru v klidu nabootujou a az v nasledujicim rebootu to najede do GRUBa (ale pred tim tam je as 3s hlaseni s chybou nejakeho parametru a cinsky rozsypany caj). Takze ano, linux najede, ale az po druhem bootu widli. Jako hnus, ale tak nejak.... no proste fuj.
Takze jsem vydal prohlaseni, ze budto to bude takto na "kokota" nebo budou widle jen virtualizovany a nebo se povypina secure a UEFI, cely se to preinstaluje a pak rozdistribuje.
Jako sere me to z principu, ale uz s tim nechci palit vic casu. A nevim, zda jsem to tu z nahodou nepsal, ale wokna smazou veskery zaznamy v UEFI, ktery nevytvoril jejich bcdedit.... Zkusil jsem vice nastroju tretich stran a proste NE NE NE. Rebootu odolne jsou jen zaznamy z bcdeditu.... Ano, v Redmontu jsou proste m.dky...
HP Sure Start can automatically detect, stop, and recover from a BIOS attack or corruption without IT intervention and with little or no interruption to user productivity. Every time the PC powers on, HP Sure Start automatically validates the integrity of the BIOS code to help ensure that the PC is safeguarded from malicious attacks. Once the PC is operational, runtime intrusion detection constantly monitors memory. In the case of an attack, the PC can self-heal using an isolated “golden copy” of the BIOS in less than a minute.
bcdedit /set {bootmgr} path \EFI\ubuntu\grubx64.efi
kdezto ja po zkouskach pouzil
bcdedit /set {bootmgr} path \EFI\BOOT\bootx64.efi
protoze se to chova presne tak, jak se to chovalo na zacatku. Overil jsem to jeste na dalsich trech laptopech, protoze ten jeden uz byl muceny vice zpusoby, tak jsem si chtel byt jist, ze resenim je toto zminene a ne kombinace s nekterym z predchozich pokusu. Takze jsem to prubnul na cerstve aktualizovanem laptopu a s uspechem, tak i na laptopu pred aktualizaci a pockal si, co bude, az se zaktualizuje - fungovalo to na jednicku a grub tam je proste furt. Bez stiznosti widli, bez dvojtych rebootu a podobne.
Dekuji vsem za rady a snahu pomoci. Problem prohlasuji za vyreseny.
je tam v podstate stejne jako sem psal ja (ja misto grubx64.efi (coz by melo mit non-SecureBoot) psal shimx64.efi (co by melo byt pro SecureBoot)
bcdedit /set {bootmgr} path \EFI\ubuntu\grubx64.efiA tohle (podle mě nepodepsané) EFI ti jako funguje se zapnutým Secure Boot? Pokud ano, tak jestli to správně chápu, tak při bootování se ti nejdříve spustí windowsovské EFI, které je podepsané a projde přes Secure Boot a následně pomocí výše uvedeného příkazu (bcdedit) se spustí NEpodepsané EFI grubx64.efi, které bez problémů funguje? Pokud k přechcání Secure Boot stačí zapsat do Windows jeden řádek příkazu (bcdedit), tak to by prolomení Secure být nemělo být tak těžké.
bcdedit /set {bootmgr} path \EFI\ubuntu\grubx64.efi přidává nový záznam, ale teď se dívám, že ten příkaz jen mění stávající cestu pro Windows Boot Manager z defaultní "/EFI/Microsoft/Boot/bootmgfw.efi" na "\EFI\ubuntu\grubx64.efi".
Sranda je, že tady si tazatel stěžoval na opačnou věc. Po každém rebootu mu tam Windows vrátil shimx
:
Then I tried to do some more manipulations with bcdedit. No result, but I noticed that the default {bootmgr} path in my Windows 10 is /EFI/UBUNTU/SHIMX64.EFI. I can change it, but it will not have any affect because it's always shimx64.efi after reboot.Řešením z toho anglického vlákna bylo tam vrátit původní bootmgfw.efi:
bcdedit /set {bootmgr} path /boot/efi/EFI/Microsoft/Boot/bootmgfw.efi
bcdedit /set {bootmgr} path \EFI\ubuntu\shimx64.efi
tazatel výše napsal:
dal jsem to tam, reboot, linux najel. Reboot do widli, widle najely. Reboot a rovnou widle najely. Kontrola v bcdeditu - ubuntu polozka tam stale je na prvnim miste k bootu......ale stejne najizdi widle.takže to problém nevyřešilo. Na příkaz:
bcdedit /set {bootmgr} path \EFI\ubuntu\grubx64.efi
tazatel výše napsal, že tento příkaz vyřešil jeho problém, takže i když nabootuje do widlí, tak po rebootu správně nabootuje linux.
Asi budu za hnidopicha, ale nevěřím, že řešením byla pouze změna cesty z ...shimx64.efi na ...grubx64.efi. Tazatel musel udělat ještě něco jiného. Vypnul Secure Boot,...?
Tiskni
Sdílej: