V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Ted sice požadavek na 2121 příjde, ale pak následuje chyba protože se nenaváže datová komunikace.Cool a kdo se kam snaží připojit že to pak selže? Osobně bych teda doporučil přimountovat Windows server přes Sambu na ten linuxový stroj a na něm spustit nějaké moderní sdílení souborů. Vystrkávat do internetu historická Windows s nešifrovaným protokolem pro přenos souborů zní jako fakt dobrý nápad.
Problém nastal, když jsem chtěl Ftp provozovat na jiném portu, konkrétně 2121Doufám, že to není proto, aby to bylo bezpečné - protože nebude. Věřte tomu, že si ten FTP server velice rychle někdo najde. Zejména na "tajném" portu 2121. Osobně bych si tipnul, že na tom linuxovém routeru je nastaveno, že se komunikace na portu 21 sleduje a dynamicky se povolují ta dodatečná (related) síťová spojení související s přenosem dat. Když jste to přehodil na port 2121, tak tohle přestalo fungovat a router vám něco blokuje. Řešením je v takovém případě přidat pro port 2121 stejné pravidlo, jaké je tam pro port 21. Nebo se vykašlat na zbytečné stěhování portů, které ničemu nepomůže. Jinak pokud tipuju správně, tak to taky znamená, že se přihlašovací údaje k tomu FTP posílají přes internet nešifrovaně - k přečtení každému, kdo je po cestě. Vzhledem k celkové situaci bych to ale bral jenom jako (ne)bezpečnostní třešničku na dortu a že ty soubory nejsou nijak tajné.
V IIS jsem vytvořil Ftp Servera zapnul SSL, tak by si moc nepomohl. Nic vic. Nebijte me ;)
Tenhle dotaz je totálně mimo mísu; na linuxovém fóru nemá co dělat. Just sayin’.
Veřejná IP pouze na WAN routeru.
Proč? Veřejnou IP adresu má samozřejmě mít každé zařízení v síti. Není důvod, aby tomu bylo jinak.
v síti je mimo jiné i stařičký server s Windows server 2008R2. Přišel požadavek umožnit z internetu přístup k některým souborům na Windows serveru. Původně jsem to chtěl nasdílet přes OneDrive, ale ukázalo se, že Microsoft WS2008R2 v OneDrive nepodporuje. Tak jsem se rozhodl pro Ftp.
Proč? Pokud jde o sdílení souborů, proč tam nemůže být normální současný operační systém, například se Sambou, který by to sdílení zajistil nesrovnatelně flexibilněji a bezpečněji?
A hlavně: Proč FTP? FTP prostě do 21. století nepatří.
Veřejnou IP adresu má samozřejmě mít každé zařízení v síti. Není důvod, aby tomu bylo jinak.Samozřejmě, že je. Veřejných IP adres není dostatek na to, abyste mohl každému zařízení dát alespoň jednu. Samozřejmě pokud nemluvíte o tom experimentu, který se ani během více než deseti let nedokázal prosadit.
nutnost zdvojovat pravidlaTo je ale i argument proti IPv4, to můžeš vypnout a pak máš pravidla jen jedna, pro IPv6
Tiskni
Sdílej: