Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Ted sice požadavek na 2121 příjde, ale pak následuje chyba protože se nenaváže datová komunikace.Cool a kdo se kam snaží připojit že to pak selže? Osobně bych teda doporučil přimountovat Windows server přes Sambu na ten linuxový stroj a na něm spustit nějaké moderní sdílení souborů. Vystrkávat do internetu historická Windows s nešifrovaným protokolem pro přenos souborů zní jako fakt dobrý nápad.
Problém nastal, když jsem chtěl Ftp provozovat na jiném portu, konkrétně 2121Doufám, že to není proto, aby to bylo bezpečné - protože nebude. Věřte tomu, že si ten FTP server velice rychle někdo najde. Zejména na "tajném" portu 2121. Osobně bych si tipnul, že na tom linuxovém routeru je nastaveno, že se komunikace na portu 21 sleduje a dynamicky se povolují ta dodatečná (related) síťová spojení související s přenosem dat. Když jste to přehodil na port 2121, tak tohle přestalo fungovat a router vám něco blokuje. Řešením je v takovém případě přidat pro port 2121 stejné pravidlo, jaké je tam pro port 21. Nebo se vykašlat na zbytečné stěhování portů, které ničemu nepomůže. Jinak pokud tipuju správně, tak to taky znamená, že se přihlašovací údaje k tomu FTP posílají přes internet nešifrovaně - k přečtení každému, kdo je po cestě. Vzhledem k celkové situaci bych to ale bral jenom jako (ne)bezpečnostní třešničku na dortu a že ty soubory nejsou nijak tajné.
V IIS jsem vytvořil Ftp Servera zapnul SSL, tak by si moc nepomohl. Nic vic. Nebijte me ;)
Tenhle dotaz je totálně mimo mísu; na linuxovém fóru nemá co dělat. Just sayin’.
Veřejná IP pouze na WAN routeru.
Proč? Veřejnou IP adresu má samozřejmě mít každé zařízení v síti. Není důvod, aby tomu bylo jinak.
v síti je mimo jiné i stařičký server s Windows server 2008R2. Přišel požadavek umožnit z internetu přístup k některým souborům na Windows serveru. Původně jsem to chtěl nasdílet přes OneDrive, ale ukázalo se, že Microsoft WS2008R2 v OneDrive nepodporuje. Tak jsem se rozhodl pro Ftp.
Proč? Pokud jde o sdílení souborů, proč tam nemůže být normální současný operační systém, například se Sambou, který by to sdílení zajistil nesrovnatelně flexibilněji a bezpečněji?
A hlavně: Proč FTP? FTP prostě do 21. století nepatří.
Veřejnou IP adresu má samozřejmě mít každé zařízení v síti. Není důvod, aby tomu bylo jinak.Samozřejmě, že je. Veřejných IP adres není dostatek na to, abyste mohl každému zařízení dát alespoň jednu. Samozřejmě pokud nemluvíte o tom experimentu, který se ani během více než deseti let nedokázal prosadit.
nutnost zdvojovat pravidlaTo je ale i argument proti IPv4, to můžeš vypnout a pak máš pravidla jen jedna, pro IPv6
Tiskni
Sdílej: