Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
wget -r
a mám v mnoha adresářích toho webu názvy souborů jako Dans le m'$'\351''tro
nebo '$'\340'' louer
. Web to byl/je prastarý a neposlal charset a i interní názvy ve struktuře adresářů v url byly lokálním kódování. Nejbližší jsem nalezl je kódování ISO-8859-1, struktura '$'\oktalove_cislo'
, je/odpovídá ISO charakteru (ve francouštině). Ale celé to samozřejmě se zapsalo na FS (btrfs) s kódováním UTF-8. Mount (mount bind) by umožnil nadefinovat charset jen na FAT, NTFS, nebo ISO9660. Nějaký nápad? Nechce se mi procházet stovky souborů a měnit to ručně a ani otravovat znovu server s několika dalšími tisicí stahování, které jsou v pořádku.
Řešení dotazu:
convmv
ls -l
název souboru. A po prozkoumání, co to je, jsou octal. (ono to ani nejsou "vyšší znaky", jen znaky které utf8 neumí interpretovat.)
A zřejmě ten zdrojový kód je po zápisu win1252, což je superset iso-8859-1, který má tisknutelnými znaky obsazené i znaky 128-159 (0x80-0x9F). Narazil jsem na nekolik jmen souborů se znakem . Znakové sady ISO neobsazovaly tisknutelnými znaky rozsahy (0x00-0x1f a 0x80-0x9f), pravděpodobně proto, že v roce 1987, kdy vznikalo iso, bylo ještě dost komunikačních zařízení/programů/služeb způsobilých jen pro 7-bit ASCII, a některé z nich dokonce vynulovaly osmý bit a ostatní nechaly, pokud na něj v komunikaci narazily. (Pamatuji si SMTP server) a díky tomu, že v 0x00-0x1f jsou v ASCII řídící kód, tak patrně riziko, že po průchodem takovým programem řídící kódy způsobí rozpad textu bylo vyšší než 32 možných získaných znaků.
Tiskni
Sdílej: