Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Skúsil by som vyhodiť dočasne ten proprietarny balik, či potom dokončí aktualizáciu. Ďalej by som pozrel čo píše log make.log.
Je tu podozrenie, že proprietarný balík čaká na niečo čo ešte nie je nakonfigurované.
Je nejaký dôvod mať na disku jadra 5.X ?
Aby ti zkompiloval ten proprietární modul, chce abys měl nabootované to nové jádro.
Jenže nic takového není potřeba, takže pokud Debian opravdu něco takového vyžaduje, je to chyba distra. Normálně se DKMS moduly zkompilují pro všechny nainstalované kernely, bez ohledu na to, který z nich je zrovna nabootovaný.
To jsou holt radostis proprietárními ovladači.
— se špatnými distribucemi —
Podle mne nedoběhl především z toho důvodu, že se DKMS snaží po kompilaci modul také zavést, což těžko klapne, pokud má najetý jiný kernel. Alespoň tak jsem na to narazil já. Jenže ty jsi chytřejší než já, takže to víš asi lépe.
Omyl příteli. Není to chyba distra, nýbrž chyba maintainera balíku. Kterým je v tomto případě kdo?
Maintainer: Debian NVIDIA Maintainers <pkg-nvidia-devel@lists.alioth.debian.org> Uploaders: Andreas Beckmann <anbe@debian.org>, Luca Boccassi <bluca@debian.org>, Homepage: https://www.nvidia.com
Takže dotyčný ať napíše na lampárnu, protože já se z toho kódu málem pozvracel. Ale jak se říká, darovanému koni na zuby nehleď.
Tiskni
Sdílej: