Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
source /etc/network/interfaces.d/* auto lo iface lo inet loopback auto enp38s0 iface enp38s0 inet manual auto enp39s0 iface enp39s0 inet dhcp auto br0 iface br0 inet dhcp hwaddress ether 11:22:33:44:55:66 bridge_ports enp38s0 bridge_stp off bridge_fd 0Zkoušel jsem podle návodů dát
iface enp39s0 inet manuala
bridge_ports enp38s0 enp39s0bez toho
hwaddress etherAle neujalo se.
ip route add default metric 1000 dev enXPokud ne, tak pro kazdou sitovku vyrobit samostatnou routovaci tabulku, ktera bude krizem preferovat sama sebe aka failover.
..Všechny tři síťové karty mám zapojené do routeru.
auto bond0 iface bond0 inet dhcp bond-slaves eth0 eth1 bond-mode active-backup bond-miimon 100 bond-primary eth0 eth1
Note: .. 3. The QNA-UC5G1T does not support Port Trunking, DHCP server, RADVD server and Static Routing.Pokud si vzpomínám, tak při pokusech v Linuxu to snad ztroskotávalo na neúspěšném volání změny vnitřní MAC adaptéru (ifenslave).
…zda lze v tom serveru v Debianu nastavit nějak správně /etc/network/interfaces…
To není správně prakticky nikdy. Doporučuji místo toho správně nastavit /etc/systemd/network
. Sice je potřeba si k tomu něco přečíst (man systemd.netdev
, man systemd.link
, man systemd.network
), ale časová investice se v tomhle případě brzy vrátí.
Jedna z bezpočtu výhod je přenositelnost na spoustu dalších distribucí. Další výhody jsou čitelnější nastavení, možnost záviset na a být závislostí pro ostatní systemd
units, normální podpora pro hotplugging rozhraní, tj. ne že to chcípne, když zrovna při bootu není rozhraní k dispozici, atd. atp.). Bez problémů se dá nastavit taky bridge a správně to řeší vzájemné závislosti mezi rozhraními. Až na to, že…
O bondingu jsem zatím neuvažoval.
…právě bonding by byl v tomhle případě vhodnější. Popisované zapojení mi připadá jako zbytečná smyčka v bridge/switch zapojení (skrz router + skrz ten AsRock a zpět), což možná díky STP nezpůsobí nic hrozného, ale nedává to smysl.
Pokud vedou obě karty do routeru do stejné VLAN, je to jednoznačně use case pro bonding. Musí se nastavit stejný režim bondingu na straně routeru i na straně Linuxu. Takhle ty režimy popisuje například MikroTik.
Bez problémů se dá nastavit taky bridgeno - bez problémů (jo u mě to je rukama) - bridge se mi zatím bez problémů podařilo naklikat jen v nějakém klikátku v ubuntu na druhou stranu bonding funguje v pohodě - jen ho nevyužiju
Tiskni
Sdílej: