Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
source /etc/network/interfaces.d/* auto lo iface lo inet loopback auto enp38s0 iface enp38s0 inet manual auto enp39s0 iface enp39s0 inet dhcp auto br0 iface br0 inet dhcp hwaddress ether 11:22:33:44:55:66 bridge_ports enp38s0 bridge_stp off bridge_fd 0Zkoušel jsem podle návodů dát
iface enp39s0 inet manuala
bridge_ports enp38s0 enp39s0bez toho
hwaddress etherAle neujalo se.
ip route add default metric 1000 dev enXPokud ne, tak pro kazdou sitovku vyrobit samostatnou routovaci tabulku, ktera bude krizem preferovat sama sebe aka failover.
..Všechny tři síťové karty mám zapojené do routeru.
auto bond0 iface bond0 inet dhcp bond-slaves eth0 eth1 bond-mode active-backup bond-miimon 100 bond-primary eth0 eth1
Note: .. 3. The QNA-UC5G1T does not support Port Trunking, DHCP server, RADVD server and Static Routing.Pokud si vzpomínám, tak při pokusech v Linuxu to snad ztroskotávalo na neúspěšném volání změny vnitřní MAC adaptéru (ifenslave).
…zda lze v tom serveru v Debianu nastavit nějak správně /etc/network/interfaces…
To není správně prakticky nikdy. Doporučuji místo toho správně nastavit /etc/systemd/network
. Sice je potřeba si k tomu něco přečíst (man systemd.netdev
, man systemd.link
, man systemd.network
), ale časová investice se v tomhle případě brzy vrátí.
Jedna z bezpočtu výhod je přenositelnost na spoustu dalších distribucí. Další výhody jsou čitelnější nastavení, možnost záviset na a být závislostí pro ostatní systemd
units, normální podpora pro hotplugging rozhraní, tj. ne že to chcípne, když zrovna při bootu není rozhraní k dispozici, atd. atp.). Bez problémů se dá nastavit taky bridge a správně to řeší vzájemné závislosti mezi rozhraními. Až na to, že…
O bondingu jsem zatím neuvažoval.
…právě bonding by byl v tomhle případě vhodnější. Popisované zapojení mi připadá jako zbytečná smyčka v bridge/switch zapojení (skrz router + skrz ten AsRock a zpět), což možná díky STP nezpůsobí nic hrozného, ale nedává to smysl.
Pokud vedou obě karty do routeru do stejné VLAN, je to jednoznačně use case pro bonding. Musí se nastavit stejný režim bondingu na straně routeru i na straně Linuxu. Takhle ty režimy popisuje například MikroTik.
Bez problémů se dá nastavit taky bridgeno - bez problémů (jo u mě to je rukama) - bridge se mi zatím bez problémů podařilo naklikat jen v nějakém klikátku v ubuntu na druhou stranu bonding funguje v pohodě - jen ho nevyužiju
Tiskni
Sdílej: