Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
source /etc/network/interfaces.d/* auto lo iface lo inet loopback auto enp38s0 iface enp38s0 inet manual auto enp39s0 iface enp39s0 inet dhcp auto br0 iface br0 inet dhcp hwaddress ether 11:22:33:44:55:66 bridge_ports enp38s0 bridge_stp off bridge_fd 0Zkoušel jsem podle návodů dát
iface enp39s0 inet manuala
bridge_ports enp38s0 enp39s0bez toho
hwaddress etherAle neujalo se.
ip route add default metric 1000 dev enXPokud ne, tak pro kazdou sitovku vyrobit samostatnou routovaci tabulku, ktera bude krizem preferovat sama sebe aka failover.
..Všechny tři síťové karty mám zapojené do routeru.
auto bond0 iface bond0 inet dhcp bond-slaves eth0 eth1 bond-mode active-backup bond-miimon 100 bond-primary eth0 eth1
Note: .. 3. The QNA-UC5G1T does not support Port Trunking, DHCP server, RADVD server and Static Routing.Pokud si vzpomínám, tak při pokusech v Linuxu to snad ztroskotávalo na neúspěšném volání změny vnitřní MAC adaptéru (ifenslave).
…zda lze v tom serveru v Debianu nastavit nějak správně /etc/network/interfaces…
To není správně prakticky nikdy. Doporučuji místo toho správně nastavit /etc/systemd/network
. Sice je potřeba si k tomu něco přečíst (man systemd.netdev
, man systemd.link
, man systemd.network
), ale časová investice se v tomhle případě brzy vrátí.
Jedna z bezpočtu výhod je přenositelnost na spoustu dalších distribucí. Další výhody jsou čitelnější nastavení, možnost záviset na a být závislostí pro ostatní systemd
units, normální podpora pro hotplugging rozhraní, tj. ne že to chcípne, když zrovna při bootu není rozhraní k dispozici, atd. atp.). Bez problémů se dá nastavit taky bridge a správně to řeší vzájemné závislosti mezi rozhraními. Až na to, že…
O bondingu jsem zatím neuvažoval.
…právě bonding by byl v tomhle případě vhodnější. Popisované zapojení mi připadá jako zbytečná smyčka v bridge/switch zapojení (skrz router + skrz ten AsRock a zpět), což možná díky STP nezpůsobí nic hrozného, ale nedává to smysl.
Pokud vedou obě karty do routeru do stejné VLAN, je to jednoznačně use case pro bonding. Musí se nastavit stejný režim bondingu na straně routeru i na straně Linuxu. Takhle ty režimy popisuje například MikroTik.
Bez problémů se dá nastavit taky bridgeno - bez problémů (jo u mě to je rukama) - bridge se mi zatím bez problémů podařilo naklikat jen v nějakém klikátku v ubuntu na druhou stranu bonding funguje v pohodě - jen ho nevyužiju
Tiskni
Sdílej: