Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Tak potrebujete a mal by mať aspoň 128 GB. Inak je zbytočný.To by platilo kdyby se RAM cela zaplnila a to pravdepodobne nenastane jen tak. Navic se snad uz dnes provadi komprimace ale to si nejsem jisty. Chtelo by to zjistit kolik je celkem dat v RAM a dle toho s nejakou rezervou treba 1/2 navic vytvorit soubor pro hibrnaci. Pripadne pak zvetsit. Je dost nepravdepodobne ze budes hibernovat kdyz budes mit zaplnenou celou RAM, pravdepodobne ty nejvetsi zrouty nejdriv ukoncis.
Swap nemá smysl. Hibernace nemá smysl.
Proč by někdo hibernoval desktop? Uspání „do RAM“ je nesrovnatelně rychlejší. (Pokud tedy vůbec chci desktop někdy vypínat nebo uspávat, což většinou nechci, protože pak se do něj nedostanu přes SSH a wake-on-LAN zpravidla buď vůbec nefunguje, nebo drží systém 100% času v provozu.) Když chci delší uspání, které má přečkat i případný výpadek napájení (tj. nemám tam UPS atd.), proč raději neuložit práci a počítač nevypnout? Boot je dnes mnohem rychlejší než probuzení z hibernace.
Navic se snad uz dnes provadi komprimace ale to si nejsem jisty.
Příliš mnoho nejistoty. (Hint: Neprovádí. To by se uživatel musel hodně ohánět, než by si takový zpomalovací výdobytek nastavil.)
Úvahy o kompresi RAM a velikosti (zbytečného) swapu navíc vůbec nedávají smysl: Proč by se stránky z RAM s komprimovanými daty nemohly zapsat do swapovacího souboru komprimované? Pak je úplně jedno, „kolik je celkem dat v RAM“. Pokud by snad nějaký (hypotetický) mechanismus komprese RAM neumožňoval swapovat přímo komprimovaná data, byl by to asi tak 1001. důvod, proč něco takového nepoužívat.
to je jak (uplne) u blbejch... ty nesmysly tu opakujes uz po nekolikate:Swap nemá smysl. Hibernace nemá smysl.
Proč by někdo hibernoval desktop? Uspání „do RAM“ je nesrovnatelně rychlejší. [...] wake-on-LAN zpravidla buď vůbec nefunguje, nebo drží systém 100% času v provozu.) Když chci delší uspání, které má přečkat i případný výpadek napájení (tj. nemám tam UPS atd.), proč raději neuložit práci a počítač nevypnout? Boot je dnes mnohem rychlejší než probuzení z hibernace.
1. WoL z hibernace bezne pouzivam, funguje a system je pri hibernaci 0% casu v provozu, jen LAN ceka
Záleží na použití toho systému. Pokud je přijatelné, že se musí napřed nějak (netriviálně) „aktivovat“ (WoL + SSH do initramdisku pro vzdálené odemčení LUKS), aby se dal použít, může to třeba i fungovat.
Pokud se ovšem LUKS otevírá sám takovým tím klasickým způsobem pomocí klíče uloženého v TPM2, který TPM2 zpřístupní, pokud je v pořádku SecureBoot a pokud nebyl přeflashovaný firmware … inu, potom hibernace nemá žádnou výhodu vůči uspání — zatímco uspání nechá v RAM master key, probuzení z hibernace (stylem LUKS+TPM2) automaticky odemkne LUKS (a dostane master key do RAM), klidně bez autentifikace toho, kdo probuzení způsobil…
Jinak, asi jsem neměl štěstí na motherboardy, UEFI a jejich WoL. Vždycky se mi to probouzelo, kdy nemělo, a neprobouzelo, kdy mělo. Že bych se na to mohl spolehnout, až budu 1000 km daleko, k takovému dojmu jsem bohužel nikdy nedospěl.
2. hibernaci pouzivam nekolikrat za den
Zajímavá záliba. No, já zase několikrát za den chlastám whisky. Každý má něco takového … svého.
3. hibernace narozdil od suspendu nenechava odemcenej LUKS
První hesla, která mě napadají: AMD SME, Intel TME… Takže ne, u moderního hardwaru není LUKS v žádném smyslu „ponechaný odemčený“. Hodně štěstí při cold boot útocích a získávání klíče z RAM pod SME nebo TME. Nic z toho sice nebude neprůstřelné, je to proprietární a bude to mít bezpečnostní díry, nicméně … ten cold boot útok na SME a TME zatím (na rozdíl od Yetiho) nebyl viděn.
Každopádně, pokud to máš opravdu dobře zabezpečené, bude to bezesporu zajímavá konfigurace: Musíš tam tedy mít napřed dost obsáhlý initramdisk, do kterého to nabootuje po WoL a který umí spustit svůj vlastní SSH server, do kterého se pak můžeš přihlásit a odemknout LUKS pro pokračování „probuzení“ z hibernace (nebo bootu)…
Jinak, pokud se LUKS odemyká automaticky za asistence TPM2, může být hibernace zranitelnější než uspání: K získání master key z počítače uspaného do RAM potřebuješ provést cold boot útok včas a v místě, kde počítač zrovna je, zatímco pro získání master key z automaticky odemykaného hibernovaného počítače je cold boot nesrovnatelně snazší; můžeš hibernovaný počítač napřed odpojit a odnést, kam potřebuješ.
Každopádně záleží na požadavcích na ten systém. Pokud příslušný systém má za úkol existovat trochu samostatně a musí se umět aktivovat bez zásahu uživatele, obvykle v tom bude hrát roli jistý kompromis (který SME / TME částečně řeší, ale nic není dokonalé).
4. boot + spusteni hromady app s dostanim do puvodniho stavu je nekolikanasobne pomalejsi nez kdybych probouzel z hibernace na rotacaku
S dobrým desktopovým prostředím mi to nepřipadá problematické.
Pokud je momentální konfigurace desktopového prostředí jaksi důležitá a obtížně / pracně dosažitelná, dá se říct, že patří k uživatelovým „datům“ a měla by tedy být náležitě zálohova(tel)ná, obnovitelná atd.
Swap nepotřebuješ nikdy; je krajně nežádoucí.
Pokud dojde RAM, má nastoupit OOM killer a (především!) si toho má uživatel co nejdřív všimnout.
Swap způsobí, že si leckdy uživatel ničeho nevšimne a za pár dnů má zničená SSD, na která se celou tu dobu „nenápadně“ psalo 500 MB/s. Ask me how I know.
Mimochodem, swapuje se i bez swapu. (Další důvod, proč se swapem nic navíc nezískáš.) Každý přístup k souborům je pod kapotou implementovaný jako (obdoba) mmap()
. Tudíž všechny binárky, všechny otevřené soubory atd. atp. se podle potřeby načítají do RAM a pokud bude RAM nedostatek, stránky, které nejsou anonymní, tj. mají „za sebou“ ekvivalent na disku, se využijí k jiným účelům.
Což může, mimochodem, při hojném použití zapisovatelných souborů a nedostatku RAM mít podobný zničující efekt na SSD jako swap. Jen je takový scénář krajně nepravděpodobný … pokud ten stroj neprovozuje něco jako Ethereum nebo Solana validátory a podobné chuťovky, které si mapují extrémní spousty zapisovatelných souborů a způsobují ještě extrémnější spousty špinavých stránek.
Je potrebné to riešiť nejakým SWAP to file ?
Existuje nějaký problém, který bys potřeboval řešit? Pokud ne, doporučuji nic neřešit. Rozhodnutí vyhnout se swapu bylo naprosto správné; swap nemá na dnešním systému co dělat.
Dovolím si nesouhlasit. Na manželčině starém počítači, který se nedávno rozloučil navždy, bylo maximum RAM (4 GB). Ze začátku vše fungovalo k naprosté spokojenosti, ale jak se webové prohlížeče stávaly rozmařilejší a rozmařilejší, stále častěji se počítač dostával do stavu, kdy prakticky nereagoval. Použití swap vše vyřešilo.Swap nepotřebuješ nikdy;
Jirka
Tvrzení je vhodné interpretovat v kontextu otázky, která hovoří o 128 GB RAM.
Měl jsem počítač se 768 MB RAM, do roku 2009 v každodenním použití, do roku 2016 jako (sadomasochistickou) zálibu s arch32 atd. atp. (Pak začaly problémy s Chrome, na PCMCIA se sice dalo sehnat WiFi 802.11ac Wave 1, ale Wave 2 už žádné nebylo atd. atp.)
Na tom↑ počítači jsem měl (na obou USB 2.0 portech) nejrychlejší (podle testů) flashdisky, jaké se daly sehnat, a každé cca 3 měsíce jeden z nich putoval do koše. Byl na nich samozřejmě swap, jak jinak, což fungovalo hezky paralelně.
Takže ano, děsivé historky kolem malé RAM chápu. Reagoval jsem ovšem na dotaz tazatele se 128 GB RAM. Já osobně nemám swap ani na desktopu (128 GB), ani na noteboocích (32 GB) a dokonce ani s 16 GB RAM kdysi dávno jsem swap neměl. (Zajímavé je, jak dlouho bylo 16 GB RAM použitelných; pro mě mezi lety 2010 a 2022. Moorův zákon skutečně cca od roku 2005 nefunguje.)
Stále bych trval na tom, že tazatel swap nepotřebuje.
Stále bych trval na tom, že tazatel swap nepotřebuje.
S tím souhlasím, ale tvrzení "Swap nepotřebuješ nikdy" jsem nebral jako radu tazateli v kontextu dotazu, ale jako obecné tvrzení. Nepochopení patrně bylo na mé straně.
Díky za vysvětlení
Jirka
Tiskni
Sdílej: