Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Err http://security.debian.org jessie/updates InRelease
Err http://security.debian.org jessie/updates Release.gpg
Could not resolve 'proxy_server'
Reading package lists... Done
W: Failed to fetch http://security.debian.org/dists/jessie/updates/InRelease
W: Failed to fetch http://security.debian.org/dists/jessie/updates/Release.gpg Could not resolve 'proxy_server'
W: Some index files failed to download. They have been ignored, or old ones used instead.
v sourcses.list mám
deb http://security.debian.org/ jessie/updates main contrib non-free
deb-src http://security.debian.org/ jessie/updates main contrib non-free
Poradite?
Druhy dotaz. Napadlo mě zda si neudělat vlastni verzi na zklade soucasného debinanu, ale jednak naprosto netušim jak začit a ani zda to ma cenu tedy zda to zprovoznim na 256 MB. Nejde mi o žádné graficke pakarny, jen grub, jadro, obsluha preriferi, gcc, možná lighttpd a tak.
Děkuji jak za nakopnuti tak zabržděni, pokud si myslite že by to byla ztráta času.
Proaktuliyovat se y Jesie na buster nepujde, jadro jesie je nějak upravene.
Kedysi som mal Geode GX, a nie som si istý či to bola plnohodnotná 686 alebo tomu niečo chýbalo.To je dobrá poznámka. Vyzkoušel bych prostě z flashky nabootovat Debian 12 (vlastně stačí kernel, ten ti hned při spouštění řekne jestli mi chybí nějaké instrukce -- takže stačí stáhnout linux-image-686 z packages.debian.org, rozbalit, dát vmlinuz na flashku s GRUBem, nabootovat), když nepojede, tak Debian 11.
Poradite?Po skončení podpory se repozitáře přesouvají z oficiálních mirrorů na archive.debian.org, mělo by stačit přepsat to v sources.list.
Napadlo mě zda si neudělat vlastni verzi na zklade soucasného debinanu, ale jednak naprosto netušim jak začit a ani zda to ma cenu tedy zda to zprovoznim na 256 MB.Proč je potřeba „vlastní verze“? Co přesně to vyžaduje za extra změny/moduly/ovladače, že tam nejde nainstalovat normální Debian tak jak je? Ano, 256 MB RAM není problém, osobně bych tam dal Xka s Fluxboxem. Výrazně limitující je ale ten 2GB storage, můžeš zkusit šetřit (pro začátek pomůže MODULES=dep v /etc/initramfs-tools/initramfs.conf a ručně promazat nepoužívané moduly z /lib/modules a používat localepurge, pro audit velikosti nainstalovaných balíčků
dpkg-query -W --showformat='${Installed-Size;10}\t${Package}\n' | sort -k1,1n
) ale spíš se nevyhneš připojení většího storage přes USB/síť.
Po skončení podpory se repozitáře přesouvají z oficiálních mirrorů na archive.debian.org, mělo by stačit přepsat to v sources.list.Hm, moment,
Could not resolve 'proxy_server'
, takže ses k tomuto problému ani nedostal.
Jak jsi to instaloval, že to skončilo v takovémto stavu (už ten první problém „neumělo přeložit IP6 na IP4“ (nedává smysl))? To je nějaký image od výrobce?
grep -r proxy_server /etc
Tiskni
Sdílej: