Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
ping jmeno.local, ale casto jde pingnout primo na jeho ip,
ping 192.168.0.4funguje (zpravidla). Oba pocitace jsou mesice a roky ve stejne siti a stejnem stavu. zpravidla vse slape fajn. nekdy to nejde uplne. nekdy to nejde napul (ping na IP ano) a vetsinou to jde cele. IP serveru je stabilne stejne a natvrdo nastavene ve wifi routeru (aby se pridelovalo 192.168.0.4 prave tomu wifi adapteru od r pi 4) Ted jsem si ubastlil skript (a davam ho sem, kdyby nekomu pomohl), ktery pravidelne pinga a kdyz to selze, tak JEDNOU posle sms notifikaci, ze je potreba to resit a skonci. Tim jsem zjistil, ze to zkapavani je neprijemne caste. kazdy den, nekdy kazdych par hodin. Trochu mne to sokovalo. Pomuze vypnout a zapnout server, vypinacem, coz je prasarna. macbook je na domaci wifi, server taky. Nicmene signalu maji oba dost, rekl bych, wavemon nijak zvlast nenadava a jinde se to nestava. kdyz to pingnuti na jmeno.local selze, tak prirozene selze i ssh user@jmeno.local a pristup na webUI z laptopu na server. Proc to dela? Jak to diagnostikovat? Jake nastroje na to pouzit? Co hledat v logu serveru nebo toho laptopu? Souvisi to nejak s mDNS? * tady je jednoradkovy bash pingator aby se videlo, jak casto to zkape:
while true; do ping -c 1 umbrel.local; sleep 59; done
Ty si klidně můžeš v lokální síti vytvořit dns server a tam si vést např. doménu google.com.
Hodně štěstí při hádání soukromých klíčů pro DNSSEC podpisy.
…neni ta domaci sit uplne mimo internetu?
Podle libosti, může a nemusí být.
…tak se ty zaznamy meni pres nejake gui na strankach registratora…
Nikoliv.
(O delegaci jsi už slyšel?)
Použiť tcpdump na problémový system a sledovať čo prichádza na jeho ip adresu. Ďalšia možnosť je použiť pravidlo firewallu na logovanie prichádzajúcej a odchádzajúcej komunikácie.
Určite skontrolovať pridelenie ip adries. Ak dané zariadenie sa nepripája na iné siete, tak zvoliť ip adresu mimo statického pridelenia cez DHCP.
Máš tam dva routre. Skontroluj či nepridelujú obidva routre adresy a niekedy to stihne prvý a niekedy druhý.
Vyraď mDNS na to Apple zariadení. Ideálne by bolo urobiť normálne dns s doménou .local a ostatné nech berie z vonkajších dns.
Tiskni
Sdílej: