Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
ping jmeno.local, ale casto jde pingnout primo na jeho ip,
ping 192.168.0.4funguje (zpravidla). Oba pocitace jsou mesice a roky ve stejne siti a stejnem stavu. zpravidla vse slape fajn. nekdy to nejde uplne. nekdy to nejde napul (ping na IP ano) a vetsinou to jde cele. IP serveru je stabilne stejne a natvrdo nastavene ve wifi routeru (aby se pridelovalo 192.168.0.4 prave tomu wifi adapteru od r pi 4) Ted jsem si ubastlil skript (a davam ho sem, kdyby nekomu pomohl), ktery pravidelne pinga a kdyz to selze, tak JEDNOU posle sms notifikaci, ze je potreba to resit a skonci. Tim jsem zjistil, ze to zkapavani je neprijemne caste. kazdy den, nekdy kazdych par hodin. Trochu mne to sokovalo. Pomuze vypnout a zapnout server, vypinacem, coz je prasarna. macbook je na domaci wifi, server taky. Nicmene signalu maji oba dost, rekl bych, wavemon nijak zvlast nenadava a jinde se to nestava. kdyz to pingnuti na jmeno.local selze, tak prirozene selze i ssh user@jmeno.local a pristup na webUI z laptopu na server. Proc to dela? Jak to diagnostikovat? Jake nastroje na to pouzit? Co hledat v logu serveru nebo toho laptopu? Souvisi to nejak s mDNS? * tady je jednoradkovy bash pingator aby se videlo, jak casto to zkape:
while true; do ping -c 1 umbrel.local; sleep 59; done
Ty si klidně můžeš v lokální síti vytvořit dns server a tam si vést např. doménu google.com.
Hodně štěstí při hádání soukromých klíčů pro DNSSEC podpisy.
…neni ta domaci sit uplne mimo internetu?
Podle libosti, může a nemusí být.
…tak se ty zaznamy meni pres nejake gui na strankach registratora…
Nikoliv.
(O delegaci jsi už slyšel?)
Použiť tcpdump na problémový system a sledovať čo prichádza na jeho ip adresu. Ďalšia možnosť je použiť pravidlo firewallu na logovanie prichádzajúcej a odchádzajúcej komunikácie.
Určite skontrolovať pridelenie ip adries. Ak dané zariadenie sa nepripája na iné siete, tak zvoliť ip adresu mimo statického pridelenia cez DHCP.
Máš tam dva routre. Skontroluj či nepridelujú obidva routre adresy a niekedy to stihne prvý a niekedy druhý.
Vyraď mDNS na to Apple zariadení. Ideálne by bolo urobiť normálne dns s doménou .local a ostatné nech berie z vonkajších dns.
Tiskni
Sdílej: