Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
ping jmeno.local, ale casto jde pingnout primo na jeho ip,
ping 192.168.0.4funguje (zpravidla). Oba pocitace jsou mesice a roky ve stejne siti a stejnem stavu. zpravidla vse slape fajn. nekdy to nejde uplne. nekdy to nejde napul (ping na IP ano) a vetsinou to jde cele. IP serveru je stabilne stejne a natvrdo nastavene ve wifi routeru (aby se pridelovalo 192.168.0.4 prave tomu wifi adapteru od r pi 4) Ted jsem si ubastlil skript (a davam ho sem, kdyby nekomu pomohl), ktery pravidelne pinga a kdyz to selze, tak JEDNOU posle sms notifikaci, ze je potreba to resit a skonci. Tim jsem zjistil, ze to zkapavani je neprijemne caste. kazdy den, nekdy kazdych par hodin. Trochu mne to sokovalo. Pomuze vypnout a zapnout server, vypinacem, coz je prasarna. macbook je na domaci wifi, server taky. Nicmene signalu maji oba dost, rekl bych, wavemon nijak zvlast nenadava a jinde se to nestava. kdyz to pingnuti na jmeno.local selze, tak prirozene selze i ssh user@jmeno.local a pristup na webUI z laptopu na server. Proc to dela? Jak to diagnostikovat? Jake nastroje na to pouzit? Co hledat v logu serveru nebo toho laptopu? Souvisi to nejak s mDNS? * tady je jednoradkovy bash pingator aby se videlo, jak casto to zkape:
while true; do ping -c 1 umbrel.local; sleep 59; done
Ty si klidně můžeš v lokální síti vytvořit dns server a tam si vést např. doménu google.com.
Hodně štěstí při hádání soukromých klíčů pro DNSSEC podpisy.
…neni ta domaci sit uplne mimo internetu?
Podle libosti, může a nemusí být.
…tak se ty zaznamy meni pres nejake gui na strankach registratora…
Nikoliv.
(O delegaci jsi už slyšel?)
Použiť tcpdump na problémový system a sledovať čo prichádza na jeho ip adresu. Ďalšia možnosť je použiť pravidlo firewallu na logovanie prichádzajúcej a odchádzajúcej komunikácie.
Určite skontrolovať pridelenie ip adries. Ak dané zariadenie sa nepripája na iné siete, tak zvoliť ip adresu mimo statického pridelenia cez DHCP.
Máš tam dva routre. Skontroluj či nepridelujú obidva routre adresy a niekedy to stihne prvý a niekedy druhý.
Vyraď mDNS na to Apple zariadení. Ideálne by bolo urobiť normálne dns s doménou .local a ostatné nech berie z vonkajších dns.
Tiskni
Sdílej: