Ubuntu bude pro testování nových verzí vydávat měsíční snapshoty. Dnes vyšel 1. snapshot Ubuntu 25.10 (Questing Quokka).
Společnost Netgate oznámila vydání nové verze 2.8.0 open source firewallové, routovací a VPN platformy pfSense (Wikipedie) postavené na FreeBSD. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 6.16 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.3. Linux na verzi 6.1.140. Další změny v příslušném seznamu.
Člověk odsouzený za obchod s drogami daroval letos ministerstvu spravedlnosti 468 kusů kryptoměny bitcoin, které pak resort v aukcích prodal za skoro miliardu korun. Darováním se zabývá policejní Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Deníku N to potvrdil přímo ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Podle resortu bylo nicméně vše v souladu s právem.
Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Řešení dotazu:
Je to něco jako hotovost? Jojo, stará dobrá hotovost.
Jinak tohle je jezdnoznačně případ XY problému. Zálohovat soubory z /tmp
nemá smysl. Pokud chceš zálohovat soubory z /tmp
, je v návrhu příslušného systému nebo řešení něco od základu špatně. (Příslušná data by se měla ukládat jinam, jinak, atd.)
V dotazu chybí klíčová informace: Jak se pozná, že je soubor „kompletní“?
lseek64
a nepíše kdovíkam atd. atp., může i takhle primitivní „synchronizace“ fungovat.)Myslím si, že rozumný další krok je dostat se ze spárů XY problému. Zkus prosím podrobněji popsat, čeho přesně chceš docílit: Jaká jsou to data, jak jsou velká, jak moc na nich záleží (logy, které lze vyhodit? uživatelská data, která mají být i za 10 let bez chyby?), proč by se vůbec měla data zapisovat do nějakého dočasného adresáře, když ve skutečnosti se mají dlouhodobě ukládat (?), jestli se mají kopírovat všechna ta „dočasně nedočasná“ data nebo se ještě nějak filtrují atd.
(Sny o GUI je vhodné odložit do kouta.)
Rozhodně existuje možnost nastavit si nějaký systemd
.timer
unit, který každých 15 minut něco někam zkopíruje, ale tady je opravdu lepší popsat X a nedělat bezhlavě Y.
Kromě odkazů uvedených níže (z „oficiální“ stránky) existuje i řada dalších hotových řešení, zdá se. Tady je něco na bázi rsync
a inotify. Dokonce, jestli to dobře chápu, tam k tomu není (potřebná) žádná .timer
unita, protože by to mělo být celé pasivní a “event driven”, jak to má ideálně být, bez nějakých fixních intervalů a opakovaných kontrol.
find /tmp -mmin +1
), řeknu že jsou asi hotové když už se na ně minutu nesáhlo, a zpracuju ho. Tohle v cronu.
Samozřejmě se ta časová prodleva budou lišit podle tvého nasazení.
x11vnc -storepasswda pak kdykoli/při startu/udělat si na to systemd službu
x11vnc -forever -shared
v případě systemd/spouštění po SSH/z jiného uživatele je potřeba dát mu -display :0 a v případě jiného uživatele i cestu k .Xauthority; oboje zjistíš výpisem proměnných prostředí DISPLAY
a XAUTHORITY
na tom běžícím grafickém prostředí (případně ps axue | grep --color XAUTHORITY
).
-localhost
, pak to poslouchá jenom lokálně, na VNC se připojuju tak, že se tam přihlásím přes SSH a přesměruju si port (-L 5900:localhost:5900).
Jinak pořád nevím jaké je to sdílení plochy které jsi nastavil, asi je to něco specifického pro Ubuntu. S tím neporadím, tahle desktopová prostředí nepoužívám, jen čistá Xka s nějakým „lehkým“ WM, a pro vzdálené adminování právě to x11vnc.
Tiskni
Sdílej: