Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
sudo apt update sudo apt install ubuntu-unity-desktop
cd libcompizconfig mkdir build cd build cmake .. -DCMAKE_INSTALL_PREFIX=/opt/unity make sudo make install, ktery v tvem pripade selze.
-- The C compiler identification is GNU 9.4.0 -- The CXX compiler identification is GNU 9.4.0 -- Check for working C compiler: /usr/bin/cc -- Check for working C compiler: /usr/bin/cc -- works -- Detecting C compiler ABI info -- Detecting C compiler ABI info - done -- Detecting C compile features -- Detecting C compile features - done -- Check for working CXX compiler: /usr/bin/c++ -- Check for working CXX compiler: /usr/bin/c++ -- works -- Detecting CXX compiler ABI info -- Detecting CXX compiler ABI info - done -- Detecting CXX compile features -- Detecting CXX compile features - done CMake Error at CMakeLists.txt:5 (include): include could not find load file: CompizDefaults CMake Error at CMakeLists.txt:6 (include): include could not find load file: CompizCommon CMake Error at CMakeLists.txt:7 (include): include could not find load file: CompizPackage CMake Error at CMakeLists.txt:53 (pkg_check_modules): Unknown CMake command "pkg_check_modules". CMake Warning (dev) in CMakeLists.txt: No cmake_minimum_required command is present. A line of code such as cmake_minimum_required(VERSION 3.12) should be added at the top of the file. The version specified may be lower if you wish to support older CMake versions for this project. For more information run "cmake --help-policy CMP0000". This warning is for project developers. Use -Wno-dev to suppress it. -- Configuring incomplete, errors occurred! See also "/home/user/compiz/compizconfig/libcompizconfig/build/CMakeFiles/CMakeOutput.log".
Já si to ale chci zkusit zkompilovat / nainstalovat (nebo jak to nazvat) ručně.V tom prípade odporúčam distribúcie ako Gentoo, alebo LFS. Pri nich sa človek naučí viac o náväznostiach balíčkov.
Tak se podívej na source package pro Ubuntu fecal, jak se to tam buildí.
Já si to ale chci zkusit zkompilovat / nainstalovat (nebo jak to nazvat) ručně.
Špatný nápad. Účel balíčkovacího systému je právě v tom, že brání usazování náhodného balastu, tedy žádným balíčkem nevlastněných souborů, které nejsou automaticky aktualizované, všude možně. Cokoliv se ručně vybuildí a pak (hrůza pomyslet) ručně pod root
em nainstaluje, přináší těžko řešitelný nepořádek a v podstatě žádný užitek.
Když si chci něco nainstalovat ručně, prostě si na to ručně vytvořím balíček. Což je třeba v Archu triviální (PKGBUILD
je kus Bash skriptu, který přiřadí pár proměnných a nadefinuje pár funkcí), zatímco v různých překomplikovaných distrech to příliš snadné být nemusí. Nezbývá než prostudovat tohle a … hodně štěstí. Jinými slovy: Když už něco buildit a instalovat, tak pokud možno standardními balíčkovacími postupy.
Ještě podotknu, že buildit cokoliv na tak extrémně zastaralém distru jako je fekál z roku 2020 (bez dobrého důvodu, jen tak, protože to má údajně nějakou „podporu“) je v roce 2023 (diplomaticky řečeno) málo smysluplné. Aktuální software (například aktivní projekt z GitHubu) se na tom nevybuildí vůbec. Buildit zastaralé balíčky ze zastaralých snapshotů zdrojáků sice možné je, ale … proč to dělat?
Pokud chceš systém, na kterém se dají bez problémů kompilovat aktuální open-source projekty, potřebuješ rozumné rolling release distro, nikoliv některou z těch „verzovaných“ napodobenin Windows.
Aktuální software (například aktivní projekt z GitHubu) se na tom nevybuildí vůbec.
Aktivní projekt != hipsterský projekt. Hipsterské projekty na Ubuntu 20.04 opravdu neskompilujete, ale projekty, které nejsou psané v jazycích, co potřebují max 14 dní starý překladač (zdravím Rust) nebo nestojí na knihovnách, co své API mění co půl roku, pravděpodobně přeložit půjdou. Ubuntu 20.04 je mimochodem jeden ze standardních "Runners" v GitHub Actions, takže mnoho projektů ten systém používá ve svých CI pipelines...
Což ale samozřejmě neznamená, že by ten systém někdo měl používat. To ovšem platí obecně o jakémkoliv systému co má něco společného s Debianem a nesouvisí to s jeho stářím
Tiskni
Sdílej: