Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
sudo apt update sudo apt install ubuntu-unity-desktop
cd libcompizconfig mkdir build cd build cmake .. -DCMAKE_INSTALL_PREFIX=/opt/unity make sudo make install, ktery v tvem pripade selze.
-- The C compiler identification is GNU 9.4.0 -- The CXX compiler identification is GNU 9.4.0 -- Check for working C compiler: /usr/bin/cc -- Check for working C compiler: /usr/bin/cc -- works -- Detecting C compiler ABI info -- Detecting C compiler ABI info - done -- Detecting C compile features -- Detecting C compile features - done -- Check for working CXX compiler: /usr/bin/c++ -- Check for working CXX compiler: /usr/bin/c++ -- works -- Detecting CXX compiler ABI info -- Detecting CXX compiler ABI info - done -- Detecting CXX compile features -- Detecting CXX compile features - done CMake Error at CMakeLists.txt:5 (include): include could not find load file: CompizDefaults CMake Error at CMakeLists.txt:6 (include): include could not find load file: CompizCommon CMake Error at CMakeLists.txt:7 (include): include could not find load file: CompizPackage CMake Error at CMakeLists.txt:53 (pkg_check_modules): Unknown CMake command "pkg_check_modules". CMake Warning (dev) in CMakeLists.txt: No cmake_minimum_required command is present. A line of code such as cmake_minimum_required(VERSION 3.12) should be added at the top of the file. The version specified may be lower if you wish to support older CMake versions for this project. For more information run "cmake --help-policy CMP0000". This warning is for project developers. Use -Wno-dev to suppress it. -- Configuring incomplete, errors occurred! See also "/home/user/compiz/compizconfig/libcompizconfig/build/CMakeFiles/CMakeOutput.log".
Já si to ale chci zkusit zkompilovat / nainstalovat (nebo jak to nazvat) ručně.V tom prípade odporúčam distribúcie ako Gentoo, alebo LFS. Pri nich sa človek naučí viac o náväznostiach balíčkov.
Tak se podívej na source package pro Ubuntu fecal, jak se to tam buildí.
Já si to ale chci zkusit zkompilovat / nainstalovat (nebo jak to nazvat) ručně.
Špatný nápad. Účel balíčkovacího systému je právě v tom, že brání usazování náhodného balastu, tedy žádným balíčkem nevlastněných souborů, které nejsou automaticky aktualizované, všude možně. Cokoliv se ručně vybuildí a pak (hrůza pomyslet) ručně pod root
em nainstaluje, přináší těžko řešitelný nepořádek a v podstatě žádný užitek.
Když si chci něco nainstalovat ručně, prostě si na to ručně vytvořím balíček. Což je třeba v Archu triviální (PKGBUILD
je kus Bash skriptu, který přiřadí pár proměnných a nadefinuje pár funkcí), zatímco v různých překomplikovaných distrech to příliš snadné být nemusí. Nezbývá než prostudovat tohle a … hodně štěstí. Jinými slovy: Když už něco buildit a instalovat, tak pokud možno standardními balíčkovacími postupy.
Ještě podotknu, že buildit cokoliv na tak extrémně zastaralém distru jako je fekál z roku 2020 (bez dobrého důvodu, jen tak, protože to má údajně nějakou „podporu“) je v roce 2023 (diplomaticky řečeno) málo smysluplné. Aktuální software (například aktivní projekt z GitHubu) se na tom nevybuildí vůbec. Buildit zastaralé balíčky ze zastaralých snapshotů zdrojáků sice možné je, ale … proč to dělat?
Pokud chceš systém, na kterém se dají bez problémů kompilovat aktuální open-source projekty, potřebuješ rozumné rolling release distro, nikoliv některou z těch „verzovaných“ napodobenin Windows.
Aktuální software (například aktivní projekt z GitHubu) se na tom nevybuildí vůbec.
Aktivní projekt != hipsterský projekt. Hipsterské projekty na Ubuntu 20.04 opravdu neskompilujete, ale projekty, které nejsou psané v jazycích, co potřebují max 14 dní starý překladač (zdravím Rust) nebo nestojí na knihovnách, co své API mění co půl roku, pravděpodobně přeložit půjdou. Ubuntu 20.04 je mimochodem jeden ze standardních "Runners" v GitHub Actions, takže mnoho projektů ten systém používá ve svých CI pipelines...
Což ale samozřejmě neznamená, že by ten systém někdo měl používat. To ovšem platí obecně o jakémkoliv systému co má něco společného s Debianem a nesouvisí to s jeho stářím
Tiskni
Sdílej: