plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Dobrý den,
celý víkend zuřím kvůli neočekávané věci.
Včera jsem se pokusil v práci nainstalovat Ubuntu 22.04 na počítač se starým BIOSem, který nepodporuje UEFI. BIOS USB flash vidí, zobrazuje ho v bootovací nabídce, ale nenabootuje z něj. USB jsem vytvořil na jiném počítači s Linuxem pomocí dd
- nevím, jestli to hraje roli - přijde mi, že podle některých zdrojů ano, podle jiných ne.
Dnes jsem zkoušel doma nainstalovat Fedoru 39 na jiný počítač se starým BIOSem - stejná situace, tak mě napadlo, že nová Fedora už třeba podporuje jen UEFI, a taky že jo. Takže jsem vytvořil USB s Debianem 12 - podle návodu nikoliv pomocí dd
, ale pomocí cp
, což by mělo být ekvivalentní, nebo taky ne, i v tomto se zdroje liší. Situace je ale opět stejná - BIOS USB vidí, zobrazí ho v nabídce, ale nenabootuje z něj.
Zatímco Fedora 39 oficiálně podporuje jen UEFI, u aktuálních verzí Debianu a Ubuntu jsem nedohledal, že by podpora BIOSu byla odstraněna. Je problém k tomu cokoliv novějšího najít, většina lidí má už jen UEFI a řeší legacy mód třeba kvůli dual bootu s Windows, ale málokdy se stane, že by vůbec nešlo USB nabootovat. Řada lidí rovněž doporučuje vytvořit USB pomocí některého z nástrojů, které umožňují vybrat mezi BIOS a UEFI, resp. MBR a GPT módem (např. Rufus, Balena Etcher, Ventoy) - to mě zase mate, myslel jsem, že bitová kopie je bitová kopie.
Jak mám v roce 2023 správně vytvořit instalační USB Linuxu, které půjde nabootovat na počítači s BIOSem? (Může být kterákoliv distribuce.) Díky moc:)
Řešení dotazu:
dd if=/dev/zero of=/dev/sdX bs=4096 status=progressa pak jsem na ní pomocí dd nahrál stáhnuté iso.
dd if=/cesta/k/debian-live-12.2.0-amd64-xfce.iso of=/dev/sdX bs=4096 status=progressPak jsem vyhrabal stařičké Fujitsu Esprimo U9200 vložil do něj flashku, a přes klávesu F12 zvolil boot z vytvořené flashky. Debian s XFCE naběhl. Vzhledem k hardware to trošku trvalo, ale naběhlo. Takže iso je v pořádku, tím to není.
qemu-system-amd64 -hda debian-12.2.0-amd64-netinst.iso
.
Druhá věc je jaké podivnosti obsahuje konkrétní BIOS.
Jak mám v roce 2023 správně vytvořit instalační USB Linuxu, které půjde nabootovat na počítači s BIOSem?Já jsem prostě nainstaloval na flashku normální Debian s grub-pc a tedy legacy, a používám to tak. Live a „instalační“ média jsou podle mě přežitek.
Já jsem prostě nainstaloval na flashku normální Debian s grub-pc a tedy legacy, a používám to tak. Live a „instalační“ média jsou podle mě přežitek.A v čem přesně spočívá výhoda tohoto řešení oproti instalačním médiím?
dd
ne proto, že to vypadá geekovsky, ale proto, že to většina distribucí tak měla v návodu. (Dnes má Fedora, Ubuntu i OpenSuse vlastní nástroj a Debian se drží cp
.) Evidentně tedy na způsobu zápisu média záleží. Ventoy se hodí, můžu mít víc distribucí na jednom USB, tak to asi budu dělat takhle.
Tiskni
Sdílej: