OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Zdar,
zatial používam na virtualizaciu klasicky VirtualBox ale chcem sa opytat ci sa da spravit ze nabehne mi linux do textoveho rezimu teda bez X servera a spusti sa napr cez wayland s QEMU zatial nemam skusonost s waylandom skusal som Fedora Sway a LABWC. nasiel som wayland rozhranie as to vola CAGE https://github.com/cage-kiosk/cage mozno toto je to co hladam ale este som neskusal
vopred dakujem za info ci sa to da takto spravit ze hned nabehne skript ktory spusti qemu a session napr s windowsom
Normalne nabehne linux a spusti sa Qemu ale aby to nepotrebovalo X server namiesto X ci sa da wayland ale nechcem ziaden Sway ani ziadny tiling manazer, bud labwc alebo ten vysie cage ci ako sa vola a preco to nevysksuam lebo momentalne pisem s windowsu co mam nativne na tom pc a debian ok by som mohol cez netinstall ale neviem ci ked stiahnem z githubu zdrojaky ci to pojde skompilovat koli starsim balickom v debianovi /meson, ninja/
Nie na hry to nechcem len win7 ktory na 10gen intelu nerozchodim mam tu 32GB pamete 4x 8GB, Intel grafika nejake 2jadrovy Pentium doska B560M-PLUS WIFI a 120GB SSD na system a 3x ssd na data 256GB
Nemal by byt problém ja si volím radšej Intel grafiku ale mám odloženú nvidiu gt730 ale radšej by som ostal na inteligentne nemal by to byt rozdiel či nie? A čo sa týka qemu pod waylandom dá sa to?
Nechápu příliš souvislost mezi zobrazovacím frontendem (například Wayland kompozitorem (Wayland jako takový není “věc”, je to abstraktní rozhraní, které nic neimplementuje / nedělá samo od sebe)) a mezi běžící QEMU virtuálkou, která může a nemusí být připojená na nějaký zobrazovací frontend, třeba skrz Spice, třeba skrz fyzickou grafárnu na VFIO atd.
Pokud to má být “kiosk”, na kterém se zobrazuje virtuálka, postup by mohl být třeba takový:
libvirtd
s nakonfigurovaným automatickým spouštěním příslušné virtuálky, skrz systemd
a apol.) (což nijak nesouvisí s žádným uživatelským rozhraním, grafikou ani ničím podobným),virt-manager
s tweaknutými parametry uměl, zamknout se na celou obrazovku), a pakTohle↑ je ovšem ošklivě krkolomná možnost. Já používám mnohem raději jiný přístup:
Pokud tedy fyzický stroj má (dejme tomu) integrovanou i derivovanou grafiku, dá se na jedné z nich provozovat ten hostitelský systém (v jakémkoliv režimu, to je úplně fuk) a druhá se dá dát celá přes vfio systému hosta (který pak taky bude moct naplno využít hardwarovou akceleraci, všechny režimy všech připojených monitorů atd. atp.). Modul pro grafiku u hosta pak nebude z rodiny virtio
, nýbrž přímo nvidia
, amdgpu
, kdesicosi. Samé výhody.
dakujem za info aj ked to znie trochu zlozito, treba skusit hned ked budem mat cas tak to vyskusam ale napriamo qemu nahodim labwc a poskusam
Tiskni
Sdílej: