V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
/home/user1/dir/dir/dir/dir/file /home/user2/dir/dir/file /home/user3/dir/dir/dir/dir/dir/file /etc/dir/dir/file /mnt/disk/dir/dir/dir/file ..... .....Chtěl bych ty soubory zazálohovat, ale netuším jak přinutit tar aby zachoval práva a vlastníka adresářů. Spouštím to jako
tar -czvf archiv.tgz -T filelist.txtU souborů v archivu jsou ty práva v pořádku, ale u adresářů tar nastaví jako vlastníka root:root a práva 0755. Prostě mi jde o to, jak z relativně rozsáhlého filesystému vyzobat soubory a ty zazálohovat i s cestou včetně práv nadřazených adresářů. Poradíte něco?
archive="/home/zaloha/$(cat /etc/hostname)_$(date '+%Y-%m-%d').tar.gz" dir=$(mktemp -d) rsync -a --files-from=/home/zaloha/files.txt / $dir cd $dir tar -czvf $archive . chmod 600 $archive cd .. rm -r $dirAle přijde mi to jako docela prasečina ty soubory někam dočasně kopírovat aby se zachovaly práva adresářů i po rozbalení. Nevíte o nějakém čistějším řešení? Možná nějak cpio a rourou přímo do taru? ...zkusím ješte poexperimentovat.
tar --one-top-level -xzf $archiveVyvoří to podadresář.
cpio -ov < filelist.txt > archiv.cpioRozbaliť:
cpio -idv < archiv.cpio'o' je 'output to archive'
Ak cesty k súborom obsahujú medzeru/tab/... tak jednotlivé mená súborov by mali byť oddelené nulovym bajtom a nie EOL a cpio potom treba pridať flag '0'
Skombinovať sa to dá pekne s find ... -print resp. find ... -print0.
A prípadne sa dá pri rozbaľovaní pridať ešte
'm' - zachovať file modification timecpio -ov < filelist.txt | gzip > archiv.cpio.gza rozbalit
zcat archiv.cpio.gz | cpio -idvpřípadně se dá použít přepínač
--no-absolute-filenames
aby se to nerozbalilo na původní místo ale do aktuálního adresáře. Doporučuju ale mít v tom seznamu souborů taky všecky adresáře a podadresáře v cestě k souboru. Jinak se nemusí zachovat jejich původní práva.
find Thunderbird | cpio -vo | gzip > Thunderbird.cpio.gznebo
cd Thunderbird; find | cpio -vo | gzip > ../Thunderbird.cpio.gzNěkteré verze taru prý neumí číst soubory ze seznamu tam se cpio hodí použít, ale na obyčejné rekurzivní balení všeho je tar lepší.
-p, --preserve-permissions extract information about file permissions (default for superuser)
Dělám to jako root, tak ten přepínač nemá nanic vliv vůbec.Nepomohlo by přidat --same-owner (viz zde)?
#!/bin/bash # mapfile číta po riadkoch, tak nebude problém s medzerami v názvoch súborov # Ak ale súbory majú v názve "\n", chcelo by to iný prístup mapfile -t < list # Vyrobíme si ten zoznam adresárov for F in "${MAPFILE[@]}" ; do dirname "$F" ; done | sort -u >list-with-dirs # Pridáme zoznam súborov cat list >>list-with-dirs # --no-recursion zabezpečí, že sa v archíve budú iba požadované súbory a adresáre bez obsahu sudo tar -czf archive.tgz -C source --no-recursion -T list-with-dirs
mkdir -p /tmp/a/b/c/d/e/f touch /tmp/a/b/c/d/e/f/file find /tmp/a -type f > /tmp/list mapfile -t < /tmp/list for F in "${MAPFILE[@]}" ; do dirname "$F" ; done | sort -uto vypíše jenom ten poslední adresář
/tmp/a/b/c/d/e/fAby to fungovalo tak by ten výstup měl vypadat nějak takto:
/tmp /tmp/a /tmp/a/b /tmp/a/b/c /tmp/a/b/c/d /tmp/a/b/c/d/e /tmp/a/b/c/d/e/f
filelist=/tmp/filelist.txt dirlist=/tmp/dirlist.txt IFS="\n" t=$(mktemp) cat $filelist | while read f; do cd "$(dirname $f)" until [ "$(pwd)" = "/" ]; do pwd >> $t cd .. done done sort -u < $t > $dirlist cat $dirlist $filelist > /tmp/list.txt rm $t $dirlist tar -czvf archive.tgz --no-recursion -T /tmp/list.txtToto mi jakžtakž funguje, ale myslím že použitelné to bude maximálně do pár desítek/stovek souborů protože ta rychlost je tragická. Tak teď nevím co je menší zlo. Jestli toto nebo ten rsync :-/
cd
a pwd
. Hlavný problém je ale v tom, že sa každý adresár vyhodnocuje stále dokola znova a znova. Toto by mohlo pomôcť:
declare -A processed mapfile -t < list for F in "${MAPFILE[@]}" ; do F="$(dirname "$F")" while [ "$F" != "." -a "$F" != "/" ] ; do test -z "${processed[$F]:+_}" || break echo "$F" processed[$F]=1 F="$(dirname "$F")" done done | sort >list-with-dirs cat list >>list-with-dirs sudo tar -czf archive.tgz -C source --no-recursion -T list-with-dirsP.S.:
sort -u
by už nemal byť potrebný, možno ani sort
.
Tiskni
Sdílej: