FEL ČVUT vyvinula robotickou stavebnici pro mladé programátory. Stavebnice Brian byla navržená speciálně pro potřeby populární Robosoutěže. Jde ale také o samostatný produkt, který si může koupit každý fanoušek robotiky a programování od 10 let, ideální je i pro střední školy jako výuková pomůcka. Jádro stavebnice tvoří programovatelná řídicí jednotka, kterou vyvinul tým z FEL ČVUT ve spolupráci s průmyslovými partnery. Stavebnici
… více »Ubuntu bude pro testování nových verzí vydávat měsíční snapshoty. Dnes vyšel 1. snapshot Ubuntu 25.10 (Questing Quokka).
Společnost Netgate oznámila vydání nové verze 2.8.0 open source firewallové, routovací a VPN platformy pfSense (Wikipedie) postavené na FreeBSD. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 6.16 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.3. Linux na verzi 6.1.140. Další změny v příslušném seznamu.
Člověk odsouzený za obchod s drogami daroval letos ministerstvu spravedlnosti 468 kusů kryptoměny bitcoin, které pak resort v aukcích prodal za skoro miliardu korun. Darováním se zabývá policejní Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Deníku N to potvrdil přímo ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Podle resortu bylo nicméně vše v souladu s právem.
Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
/home/user1/dir/dir/dir/dir/file /home/user2/dir/dir/file /home/user3/dir/dir/dir/dir/dir/file /etc/dir/dir/file /mnt/disk/dir/dir/dir/file ..... .....Chtěl bych ty soubory zazálohovat, ale netuším jak přinutit tar aby zachoval práva a vlastníka adresářů. Spouštím to jako
tar -czvf archiv.tgz -T filelist.txtU souborů v archivu jsou ty práva v pořádku, ale u adresářů tar nastaví jako vlastníka root:root a práva 0755. Prostě mi jde o to, jak z relativně rozsáhlého filesystému vyzobat soubory a ty zazálohovat i s cestou včetně práv nadřazených adresářů. Poradíte něco?
archive="/home/zaloha/$(cat /etc/hostname)_$(date '+%Y-%m-%d').tar.gz" dir=$(mktemp -d) rsync -a --files-from=/home/zaloha/files.txt / $dir cd $dir tar -czvf $archive . chmod 600 $archive cd .. rm -r $dirAle přijde mi to jako docela prasečina ty soubory někam dočasně kopírovat aby se zachovaly práva adresářů i po rozbalení. Nevíte o nějakém čistějším řešení? Možná nějak cpio a rourou přímo do taru? ...zkusím ješte poexperimentovat.
tar --one-top-level -xzf $archiveVyvoří to podadresář.
cpio -ov < filelist.txt > archiv.cpioRozbaliť:
cpio -idv < archiv.cpio'o' je 'output to archive'
Ak cesty k súborom obsahujú medzeru/tab/... tak jednotlivé mená súborov by mali byť oddelené nulovym bajtom a nie EOL a cpio potom treba pridať flag '0'
Skombinovať sa to dá pekne s find ... -print resp. find ... -print0.
A prípadne sa dá pri rozbaľovaní pridať ešte
'm' - zachovať file modification timecpio -ov < filelist.txt | gzip > archiv.cpio.gza rozbalit
zcat archiv.cpio.gz | cpio -idvpřípadně se dá použít přepínač
--no-absolute-filenames
aby se to nerozbalilo na původní místo ale do aktuálního adresáře. Doporučuju ale mít v tom seznamu souborů taky všecky adresáře a podadresáře v cestě k souboru. Jinak se nemusí zachovat jejich původní práva.
find Thunderbird | cpio -vo | gzip > Thunderbird.cpio.gznebo
cd Thunderbird; find | cpio -vo | gzip > ../Thunderbird.cpio.gzNěkteré verze taru prý neumí číst soubory ze seznamu tam se cpio hodí použít, ale na obyčejné rekurzivní balení všeho je tar lepší.
-p, --preserve-permissions extract information about file permissions (default for superuser)
Dělám to jako root, tak ten přepínač nemá nanic vliv vůbec.Nepomohlo by přidat --same-owner (viz zde)?
#!/bin/bash # mapfile číta po riadkoch, tak nebude problém s medzerami v názvoch súborov # Ak ale súbory majú v názve "\n", chcelo by to iný prístup mapfile -t < list # Vyrobíme si ten zoznam adresárov for F in "${MAPFILE[@]}" ; do dirname "$F" ; done | sort -u >list-with-dirs # Pridáme zoznam súborov cat list >>list-with-dirs # --no-recursion zabezpečí, že sa v archíve budú iba požadované súbory a adresáre bez obsahu sudo tar -czf archive.tgz -C source --no-recursion -T list-with-dirs
mkdir -p /tmp/a/b/c/d/e/f touch /tmp/a/b/c/d/e/f/file find /tmp/a -type f > /tmp/list mapfile -t < /tmp/list for F in "${MAPFILE[@]}" ; do dirname "$F" ; done | sort -uto vypíše jenom ten poslední adresář
/tmp/a/b/c/d/e/fAby to fungovalo tak by ten výstup měl vypadat nějak takto:
/tmp /tmp/a /tmp/a/b /tmp/a/b/c /tmp/a/b/c/d /tmp/a/b/c/d/e /tmp/a/b/c/d/e/f
filelist=/tmp/filelist.txt dirlist=/tmp/dirlist.txt IFS="\n" t=$(mktemp) cat $filelist | while read f; do cd "$(dirname $f)" until [ "$(pwd)" = "/" ]; do pwd >> $t cd .. done done sort -u < $t > $dirlist cat $dirlist $filelist > /tmp/list.txt rm $t $dirlist tar -czvf archive.tgz --no-recursion -T /tmp/list.txtToto mi jakžtakž funguje, ale myslím že použitelné to bude maximálně do pár desítek/stovek souborů protože ta rychlost je tragická. Tak teď nevím co je menší zlo. Jestli toto nebo ten rsync :-/
cd
a pwd
. Hlavný problém je ale v tom, že sa každý adresár vyhodnocuje stále dokola znova a znova. Toto by mohlo pomôcť:
declare -A processed mapfile -t < list for F in "${MAPFILE[@]}" ; do F="$(dirname "$F")" while [ "$F" != "." -a "$F" != "/" ] ; do test -z "${processed[$F]:+_}" || break echo "$F" processed[$F]=1 F="$(dirname "$F")" done done | sort >list-with-dirs cat list >>list-with-dirs sudo tar -czf archive.tgz -C source --no-recursion -T list-with-dirsP.S.:
sort -u
by už nemal byť potrebný, možno ani sort
.
Tiskni
Sdílej: