OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
/home/user1/dir/dir/dir/dir/file /home/user2/dir/dir/file /home/user3/dir/dir/dir/dir/dir/file /etc/dir/dir/file /mnt/disk/dir/dir/dir/file ..... .....Chtěl bych ty soubory zazálohovat, ale netuším jak přinutit tar aby zachoval práva a vlastníka adresářů. Spouštím to jako
tar -czvf archiv.tgz -T filelist.txtU souborů v archivu jsou ty práva v pořádku, ale u adresářů tar nastaví jako vlastníka root:root a práva 0755. Prostě mi jde o to, jak z relativně rozsáhlého filesystému vyzobat soubory a ty zazálohovat i s cestou včetně práv nadřazených adresářů. Poradíte něco?
archive="/home/zaloha/$(cat /etc/hostname)_$(date '+%Y-%m-%d').tar.gz" dir=$(mktemp -d) rsync -a --files-from=/home/zaloha/files.txt / $dir cd $dir tar -czvf $archive . chmod 600 $archive cd .. rm -r $dirAle přijde mi to jako docela prasečina ty soubory někam dočasně kopírovat aby se zachovaly práva adresářů i po rozbalení. Nevíte o nějakém čistějším řešení? Možná nějak cpio a rourou přímo do taru? ...zkusím ješte poexperimentovat.
tar --one-top-level -xzf $archiveVyvoří to podadresář.
cpio -ov < filelist.txt > archiv.cpioRozbaliť:
cpio -idv < archiv.cpio'o' je 'output to archive'
Ak cesty k súborom obsahujú medzeru/tab/... tak jednotlivé mená súborov by mali byť oddelené nulovym bajtom a nie EOL a cpio potom treba pridať flag '0'
Skombinovať sa to dá pekne s find ... -print resp. find ... -print0.
A prípadne sa dá pri rozbaľovaní pridať ešte
'm' - zachovať file modification timecpio -ov < filelist.txt | gzip > archiv.cpio.gza rozbalit
zcat archiv.cpio.gz | cpio -idvpřípadně se dá použít přepínač
--no-absolute-filenames
aby se to nerozbalilo na původní místo ale do aktuálního adresáře. Doporučuju ale mít v tom seznamu souborů taky všecky adresáře a podadresáře v cestě k souboru. Jinak se nemusí zachovat jejich původní práva.
find Thunderbird | cpio -vo | gzip > Thunderbird.cpio.gznebo
cd Thunderbird; find | cpio -vo | gzip > ../Thunderbird.cpio.gzNěkteré verze taru prý neumí číst soubory ze seznamu tam se cpio hodí použít, ale na obyčejné rekurzivní balení všeho je tar lepší.
-p, --preserve-permissions extract information about file permissions (default for superuser)
Dělám to jako root, tak ten přepínač nemá nanic vliv vůbec.Nepomohlo by přidat --same-owner (viz zde)?
#!/bin/bash # mapfile číta po riadkoch, tak nebude problém s medzerami v názvoch súborov # Ak ale súbory majú v názve "\n", chcelo by to iný prístup mapfile -t < list # Vyrobíme si ten zoznam adresárov for F in "${MAPFILE[@]}" ; do dirname "$F" ; done | sort -u >list-with-dirs # Pridáme zoznam súborov cat list >>list-with-dirs # --no-recursion zabezpečí, že sa v archíve budú iba požadované súbory a adresáre bez obsahu sudo tar -czf archive.tgz -C source --no-recursion -T list-with-dirs
mkdir -p /tmp/a/b/c/d/e/f touch /tmp/a/b/c/d/e/f/file find /tmp/a -type f > /tmp/list mapfile -t < /tmp/list for F in "${MAPFILE[@]}" ; do dirname "$F" ; done | sort -uto vypíše jenom ten poslední adresář
/tmp/a/b/c/d/e/fAby to fungovalo tak by ten výstup měl vypadat nějak takto:
/tmp /tmp/a /tmp/a/b /tmp/a/b/c /tmp/a/b/c/d /tmp/a/b/c/d/e /tmp/a/b/c/d/e/f
filelist=/tmp/filelist.txt dirlist=/tmp/dirlist.txt IFS="\n" t=$(mktemp) cat $filelist | while read f; do cd "$(dirname $f)" until [ "$(pwd)" = "/" ]; do pwd >> $t cd .. done done sort -u < $t > $dirlist cat $dirlist $filelist > /tmp/list.txt rm $t $dirlist tar -czvf archive.tgz --no-recursion -T /tmp/list.txtToto mi jakžtakž funguje, ale myslím že použitelné to bude maximálně do pár desítek/stovek souborů protože ta rychlost je tragická. Tak teď nevím co je menší zlo. Jestli toto nebo ten rsync :-/
cd
a pwd
. Hlavný problém je ale v tom, že sa každý adresár vyhodnocuje stále dokola znova a znova. Toto by mohlo pomôcť:
declare -A processed mapfile -t < list for F in "${MAPFILE[@]}" ; do F="$(dirname "$F")" while [ "$F" != "." -a "$F" != "/" ] ; do test -z "${processed[$F]:+_}" || break echo "$F" processed[$F]=1 F="$(dirname "$F")" done done | sort >list-with-dirs cat list >>list-with-dirs sudo tar -czf archive.tgz -C source --no-recursion -T list-with-dirsP.S.:
sort -u
by už nemal byť potrebný, možno ani sort
.
Tiskni
Sdílej: