Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Dotaz je nesmysl. Nesmyslný předpoklad je, že IPv6 a IPv4 se vzájemně nějak vylučují, že jedno někde začíná, druhé někde končí, atd.
Tak tenhle vesmír nefunguje.
Tu přijde ethernetový rámec s EtherType 0x0800, tu zase s EtherType 0x86DD. Nic se vzájemně nevylučuje, nic nikde nezačíná a nekončí, pro obojí může být zcela nezávisle nastavené routování, filtrování, extra routování do VPN, cokoliv je libo.
Jasně, že pokud chci za každou cenu eliminovat EtherType 0x0800 (což bych měl chtít, protože omyl-odpad z roku 1975 už nechci), musím vymyslet něco sofistikovanějšího kolem NAT64 a několika dalších technologií. Nicméně implicitně, jak je to zamýšlené a poskytované poskytovateli, nikde žádný striktní předěl není a oba protokoly normálně fungují a routují se.
A pointu máme kde?
(Nikde, ale je fajn, když někdo (absencí protiargumentů) uzná, že mám (jako vždy) opět pravdu.)
Srdečně děkuji.
Odkial potom zacina IPv6IPv6 začína od roku 1998 ako Draft, a od roku 2017 ako štandard. Pravdepodobne má na sieťovkách zároveň IPv4 a IPv6 adresy naraz.
Vie niekto ako to funguje ?Takéto chovanie funguje na IPv4 tak, že sia na routeri nastaví Port Address Traversal (špecifický port na verejnej IP adrese sa presmeruje priamo na port zariadenia ktoré má vnútornú IP adresu). Detailnejšie informácie ti poskytne buď tvoj známy, alebo technická podpora u daného internetového poskytovateľa. S najväčšou pravdepodobnosťou ťa len chceli ukecať aby si sa vzdal IPv4, a s tým si nemusel súhlasiť. Poskytovatelia skúšajú kadejaké odžuby aby potom človeka skásli za to, čo mal pred zlým rozhodnutím zdarma.
https://www.ab-forum.info/
Tiskni
Sdílej: