Ubuntu bude pro testování nových verzí vydávat měsíční snapshoty. Dnes vyšel 1. snapshot Ubuntu 25.10 (Questing Quokka).
Společnost Netgate oznámila vydání nové verze 2.8.0 open source firewallové, routovací a VPN platformy pfSense (Wikipedie) postavené na FreeBSD. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 6.16 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.3. Linux na verzi 6.1.140. Další změny v příslušném seznamu.
Člověk odsouzený za obchod s drogami daroval letos ministerstvu spravedlnosti 468 kusů kryptoměny bitcoin, které pak resort v aukcích prodal za skoro miliardu korun. Darováním se zabývá policejní Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Deníku N to potvrdil přímo ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Podle resortu bylo nicméně vše v souladu s právem.
Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Řešení dotazu:
[Unit] Description=Mount btrfs subvolume [Mount] What=UUID=.... Where=/media/test Type=btrfs Options=defaults,auto,nofail,subvol=@milan [Install] WantedBy=multi-user.target
ENV{ID_FS_UUID}=="af761341-f12a-447b-aa33-2fa088c96a4c", ACTION=="add", RUN{program}+="/usr/bin/systemd-mount --no-block --collect $devnode /media/extDisk"Tak jsem v sekci RUN změnil můj původní zápis na jméno mého skriptu a v něm
/usr/bin/systemd-mount --no-block --collect $NODE /media/extDiskTo funguje, budu tedy pokračovat
/usr/bin/systemd-mount --no-block --collect -t=btrfs -o=defaults,auto,nofail,subvol=@milan $NODE /media/extDiskS tím -o jsem si nebyl jistý co tam patří, dokumentace nic ... děkuji, zkusím zítra ... Tak nějak ale vaše rady vždy fungovaly...
/usr/bin/systemd-mount --no-block --collect -t=btrfs -o=defaults,auto,subvol=Filmy /dev/sdc /srv/data/Filmymi to psalo :
Failed to start transient mount unit: Unit srv-data-Filmy.mount was already loaded or has a fragment file.Takže jsem pátral, a zjistil jsem, musel jsem, že srv-data-Filmy.mount skutečně eistuje ( jesti jen do následujícího restartu nevím, jetě jsem nezkoušel, ale ve skrtiptu mi stačí ( resp musí spustit jen
systemctl start srv-data-Filmy.mountJako fakt koukám, tohle jsem nikdy nepotřeboval, ale jak je to vše udělaný ... no žasnu.
/etc/udev/rules.djsem vytvořil soubor
99_ext_disk.ruleskterý obsahuje
ENV{ID_FS_UUID}=="af761341-f12a-447b-aa33-2fa088c96a4c", ACTION=="add", RUN+="/root/bin/disk.automount.sh $devnode"af761341-f12a-447b-aa33-2fa088c96a4c = můj případ, vy si tam dejte potřebné hodnoty ( najdete např. v /dev/disk/by-uuid/ ) samotný soubor
/root/bin/disk.automount.shobsahuje jednak mountování disku, pak i mountování subvolumů btrfs. Protože skript je spouštěn udevem dvakrát ( jsou dva disky "slité" do jednoho velkého pomocí btrfs ) po začátku programu se nastavuje hodnota 'run' v hlídacím souboru, jako flag, že už jedna instance běží - nedokázal jsem to jinak ... možná to jde...
#! /bin/bash watchFile="/root/bin/automount.watch" test=`grep "run" $watchFile` logfile="/root/bin/automount.log" echo -e "\n\n"`date` >> $logfile if [[ "$test" == "run" ]]; then echo "mountování již běží :$test: " >> $logfile exit 0 fi echo "run" > $watchFile NODE=${1:-""} if [ -z $NODE ]; then echo "Bez node " >> $logfile echo "" > $watchFile exit 1 fi echo $NODE >> $logfile point=`systemctl list-units -t mount --all | grep 'mounted' | grep '/media/extDisk'` if [ -n "$point" ]; then echo " $NODE už připojeno :>$point< :" >> $logfile echo "" > $watchFile exit 0 fi echo "mountuju $NODE na /media/extDisk" >> $logfile rv=`/usr/bin/systemd-mount --no-block --collect $NODE /media/extDisk 2>&1` st=$? if [ $st -gt 0 ]; then echo "$NODE Mount disku se nezdařil: $rv" >>$logfile echo "" > $watchFile exit 1 fi echo "$NODE mount subvolume Filmy" >> $logfile point=`systemctl list-units -t mount --all | grep mounted | grep /srv/data/Filmy` if [ -n "$point" ]; then echo "$NODE už připojeno " >> $logfile echo "" > $watchFileunmount / exit 0 fi $rv=`systemctl start srv-data-Filmy.mount` st=$? if [ $st -gt 0 ]; then echo "$NODE Při mountu Filmy se něco nezdařilo: $st $rv" >>$logfile fi echo "$NODE mount subvolume Software " >> $logfile systemctl start srv-data-Software.mount echo "$NODE mount subvolume zalohy " >> $logfile systemctl start srv-data-zalohy_ext.mount echo "" > $watchFile exit 0Soubor je plný hlášek, tak trochu ladící režim, protože některé úseky mě zlobily, chtěl jsem vědět, co se vlastně děje... A zachoval jsem ta hlášení i pro vás, snad to využijete . Nebo promažete. Výsledkem je, že po spuštění (nebo připojení) zálohovacího disku se disk automaticky disk připojí a připojí se i připojí 3 další subvolumy do složek, které jsou pak pro mě i ostatní pak dostupné v síti. To připojování se děje na serveru, je tam sice ssh připojení, ale tento způsob je pro mě supr. No odpojování ( odmountování před fyzickým vypnutím / odpojením ) funguje "samo" ale asi to ošetřím nějakým skriptem už na mém PC... M.
x-systemd.automount
v /etc/fstab
To↑ je univerzální odpověď na všechny otázky kolem automatického mountování subvolume (i čehokoliv jiného). Pak už stačí, aby v /etc/fstab
bylo několik řádků se stejným UUID=...
, ale jiným subvol=...
/ subvolid=...
a je to, cíle je dosaženo.
Záleží na distru, ale obvykle z fstab
i z crypttab
vzniknou unity.
Externí disk se ničím neliší od interního, pokud jde o x-systemd.automount
.
Za běžných okolností je do mountpointu „namountovaný“ systemd
, který na vyžádání (při prvním přístupu) mountne přes sebe ten opravdový filesystém.
Teď si nevzpomínám, co se stane, když automount je, ale zařízení s FS není. Mám dojem, že se nějakou dobu čeká a pak ty čekající přístupy selžou nebo tak. Někde je to (trochu) konfigurovatelné.
Pro mnohem flexibilnější nastavení je dobré prostudovat systemd.path
. Tím se dá celkem spolehlivě spustit akce při změně adresáře (třeba toho mount pointu).
Tiskni
Sdílej: