abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 00:33 | Bezpečnostní upozornění

    V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:22 | Komunita

    Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:22 | Komunita

    Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    18.7. 14:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    18.7. 12:00 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    17.7. 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    16.7. 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 26
    Kolik tabů máte standardně otevřeno ve web prohlížeči?
     (21%)
     (14%)
     (7%)
     (0%)
     (0%)
     (7%)
     (0%)
     (50%)
    Celkem 14 hlasů
     Komentářů: 3, poslední včera 17:26
    Rozcestník

    Dotaz: postfix MySQL

    14.1. 13:16 Milan Uhrák | skóre: 31 | blog: milan_at_ABC
    postfix MySQL
    Přečteno: 592×

    Zdravím,

    dnes jsem narazil na divný problém, a nevím, jak ho formulovat. Zkusím:

    Je poštovní server , dovecot. Uživatelé v MySQL.  Byl uživatel, odešel, v postfixAdnimu se mu nastavil příznak Active na 0... Po letech přišel, nastavil se mu příznak na Active. posílá emaily, ale nepřijímá. Jeho emaily jsou jako nedoručitelné házeny do zvlášť schránky "odpad".

    Divné, že? pustil jsem logy MySQL. postix se k databázi logne, a pro daného uživatele prohledává JEN tabulku "goto" - aliasy ( podle logů) . Když přijde pošta jiným uživatelům, prohledává se tabulka "mailbox"= uživatelé, a v případě že to je třeba oběžník, tak po neúspěchu s mailbox začne hledat v goto.

    dovecot jsem restartoval, postfix a myslq taky. postfix stejně na každý email háže dotazy na databázi, takže asi cache nemá ...

    Co se stalo ? Tuší někdo ?

     

    Děkuji

    M.


    Řešení dotazu:


    Odpovědi

    14.1. 15:30 X
    Rozbalit Rozbalit vše Re: postfix MySQL
    V logu postfixu ten "prijem" vypada jak?
    14.1. 17:08 Milan Uhrák | skóre: 31 | blog: milan_at_ABC
    Rozbalit Rozbalit vše Re: postfix MySQL
    Zdravíčko :-D

    postfix loguje do mail ( myslím ) v logu u toho člověka je
    Jan 14 16:32:47 jpnserver postfix/pipe[10218]: 5B8FF8424B: to=<odpad@jednota.podborany.cz>, orig_to=<kruta.svatopluk@jednota.podborany.cz>, relay=dovecot, delay=998, delays=996/0/0/2, dsn=2.0.0, status=sent (delivered via dovecot service)
    Jan 14 16:32:47 jpnserver postfix/qmgr[21341]: 5B8FF8424B: removed
    
    V logu databáze :
           427 Query SELECT goto FROM alias WHERE address='kruta.svatopluk@jednota.podborany.cz' AND active = '1'
            428 Query SELECT goto FROM alias,alias_domain WHERE alias_domain.alias_domain = 'jednota.podborany.cz' and alias.address = CONCAT('kruta.svatopluk', '@', alias_domain.target_domain) AND alias.active = 1 AND alias_domain.active='1'
            429 Query SELECT goto FROM alias,alias_domain WHERE alias_domain.alias_domain = 'jednota.podborany.cz' and alias.address = CONCAT('@', alias_domain.target_domain) AND alias.active = 1 AND alias_domain.active='1'
            427 Query SELECT goto FROM alias WHERE address='kruta.svatopluk' AND active = '1'
            427 Query SELECT goto FROM alias WHERE address='@jednota.podborany.cz' AND active = '1'
            430 Query SELECT goto FROM alias WHERE address='kruta.svatopluk@jednota.podborany.cz' AND active = '1'
            431 Query SELECT goto FROM alias,alias_domain WHERE alias_domain.alias_domain = 'jednota.podborany.cz' and alias.address = CONCAT('kruta.svatopluk', '@', alias_domain.target_domain) AND alias.active = 1 AND alias_domain.active='1'
            432 Query SELECT goto FROM alias,alias_domain WHERE alias_domain.alias_domain = 'jednota.podborany.cz' and alias.address = CONCAT('@', alias_domain.target_domain) AND alias.active = 1 AND alias_domain.active='1'
            430 Query SELECT goto FROM alias WHERE address='kruta.svatopluk' AND active = '1'
            430 Query SELECT goto FROM alias WHERE address='@jednota.podborany.cz' AND active = '1'
            430 Query SELECT goto FROM alias WHERE address='odpad@jednota.podborany.cz' AND active = '1'
    

    divný je, že postfix se rovnou táže tabulky "alias" ... nedává mi to smysl
    14.1. 19:32 X
    Rozbalit Rozbalit vše Re: postfix MySQL
    To souhlasi. Podle logu se posila mail na odpad@..(to=), ale ve skutecnosti je to jen alias(orig_to=). Nekde tam visi nejake presmerovani/bounce? Kde se tam vzal ten 'odapad'? To je nejaky junk box co ma kazdy, nebo tu schranku ma jen on?
    14.1. 19:26 Milan Uhrák | skóre: 31 | blog: milan_at_ABC
    Rozbalit Rozbalit vše Re: postfix MySQL
    No, malý pokrok ... trochu jsem sledoval logy teď, když je relativní klid, posílal jsem poštu na normální adresu a pak na tu, co zlobí.

    V obou případech postfix dotazuje stejné (tedy podobné) dotazy, a pak najednou začne u toho nefunkčního různě kombinovat, ale na mailbox se už neptá. Dotazy jsem zkoušel i ručně znovu zadávat, a sledoval jsem výsledek :
    250114 18:57:03     575 Connect  postfix@localhost on postfix
            575 Query SELECT goto FROM alias WHERE address='jednota.podborany.cz' AND active = '1'  NIC
            576 Connect  postfix@localhost on postfix
            576 Query SELECT domain FROM domain WHERE domain='jednota.podborany.cz' and backupmx = '0' and active = '1' 1 řádek
            575 Query SELECT goto FROM alias WHERE address='jednota.podborany.cz' AND active = '1' NIC
            576 Query SELECT domain FROM domain WHERE domain='jednota.podborany.cz' and backupmx = '0' and active = '1' 1 řádek
            577 Connect  postfix@localhost on postfix
            577 Query SELECT goto FROM alias WHERE address='kruta.svatopluk@jednota.podborany.cz' AND active = '1' NIC
            578 Connect  postfix@localhost on postfix
    
    TOTO JE TEN ROZDÍL
            578 Query SELECT goto FROM alias,alias_domain WHERE alias_domain.alias_domain = 'jednota.podborany.cz' and alias.address = CONCAT('kruta.svatopluk', '@', alias_domain.target_domain) AND alias.active = 1 AND alias_domain.active='1'
            579 Connect  postfix@localhost on postfix
            579 Query SELECT goto FROM alias,alias_domain WHERE alias_domain.alias_domain = 'jednota.podborany.cz' and alias.address = CONCAT('@', alias_domain.target_domain) AND alias.active = 1 AND alias_domain.active='1'
            577 Query SELECT goto FROM alias WHERE address='kruta.svatopluk' AND active = '1'
            577 Query SELECT goto FROM alias WHERE address='@jednota.podborany.cz' AND active = '1'
    
    Budu se muset podrobně podívat, jestli v posfixadminu není zaškrtnuté u toho nefungujícího ještě něco navíc, a podívat se do databáze, zda i tam je vše v pořádku. Ale nechám to na zítra, dnes už nemám na to nervy.

    Děkuji za pomoc,

    M
    MMMMMMMMM avatar 14.1. 20:52 MMMMMMMMM | skóre: 44 | blog: unstable | Valašsko :-)
    Rozbalit Rozbalit vše Re: postfix MySQL
    Zeptám se blbě - e-mail poslaný na kruta.svatopluk(at)jednota.podborany.cz dojde? E-mail poslaný na odpad(at)jednota.podborany.cz dojde? E-mail kruta.svatopluk(at)jednota.podborany.cz má nastavený nějaký alias? A proto nepoužívám PostfixAdmin, ale tabulky i SQL dotazy jsem si napsal sám a vím přesně, co se v systému děje. ;)
    Řešení 1× (Milan Uhrák (tazatel))
    16.1. 08:13 Milan Uhrák | skóre: 31 | blog: milan_at_ABC
    Rozbalit Rozbalit vše Re: postfix MySQL
    No, vyřešeno..

    Celý problém byl v tom, že v tabulce "alias" jsou i regulární emaily (to jsem netušil), a postižený má i nadále v této tabulce nastaveno active na 0. Ostatní maj 1.

    Ani opětovné zapnutí a vypnutí toho účtu v postfixadminu tu hodnotu v tabulce alias nenastavilo na 1. (tabulce "maibox" ano) Takže asi se jedná o bug přímo postfixadminu, jinak si to nedokážu vysvětlit.

    Děkuji všem za spolupráci ...

    Vyřešeno

    Milan

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.