Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 26.2.1. Přehled novinek v Changelogu.
Volí se dvě místa v Radě openSUSE. Seznamte se se čtyřmi kandidáty. Členové projektu openSUSE mohou hlasovat od 1. do 8. března. Výsledky budou oznámeny 9. března.
Společnost OpenAI uzavřela dohodu s americkým ministerstvem obrany o poskytování technologií umělé inteligence (AI) pro utajované sítě americké armády. Firma to oznámila několik hodin poté, co prezident Donald Trump nařídil vládě, aby přestala využívat služby společnosti Anthropic.
Technologická společnost Anthropic v noci na dnešek oznámila, že se obrátí na soud kvůli rozhodnutí ministerstva obrany označit ji za bezpečnostní riziko dodavatelského řetězce poté, co nevyhověla jeho požadavkům týkajícím se používání umělé inteligence (AI). Prezident Donald Trump krátce před tím uvedl, že nařídil federálním úřadům postupně ukončit využívání jejích AI technologií. Spor mezi firmou vyvíjející chatbot Claude a
… více »Zemřel Rob Grant, spolutvůrce kultovního sci-fi seriálu Červený trpaslík.
Apple oznámil, že iPhone a iPad jako první a jediná zařízení pro koncové uživatele splňují požadavky členských států NATO na zabezpečení informací. Díky tomu je možné je používat pro práci s utajovanými informacemi až do stupně „NATO Restricted“, a to bez nutnosti instalovat speciální software nebo měnit nastavení. Žádné jiné běžně dostupné mobilní zařízení tak vysokou úroveň státní certifikace dosud nezískalo.
Americký provozovatel streamovací platformy Netflix odmítl zvýšit nabídku na převzetí filmových studií a streamovací divize konglomerátu Warner Bros. Discovery (WBD). Netflix to ve čtvrtek oznámil v tiskové zprávě. Jeho krok po několikaměsíčním boji o převzetí otevírá dveře k akvizici WBD mediální skupině Paramount Skydance, a to zhruba za 111 miliard dolarů (2,28 bilionu Kč).
Americká společnosti Apple přesune část výroby svého malého stolního počítače Mac mini z Asie do Spojených států. Výroba v závodě v Houstonu by měla začít ještě v letošním roce, uvedla firma na svém webu. Apple také plánuje rozšířit svůj závod v Houstonu o nové školicí centrum pro pokročilou výrobu. V Houstonu by měly vzniknout tisíce nových pracovních míst.
Vědci Biotechnologické společnosti Cortical Labs vytvořili biopočítač nazvaný CL1, který využívá živé lidské mozkové buňky vypěstované z kmenových buněk na čipu. Po úspěchu se hrou PONG se ho nyní snaží naučit hrát DOOM. Neurony přijímají signály podle toho, co se ve hře děje, a jejich reakce jsou převáděny na akce jako pohyb nebo střelba. V tuto chvíli systém hraje velmi špatně, ale dokáže reagovat, trochu se učit a v reálném čase se hrou
… více »Pro testování byl vydán 4. snapshot Ubuntu 26.04 LTS (Resolute Raccoon).
/dev/sdb1 on /media/cernyv/SSD1T type exfat (rw,relatime,fmask=0022,dmask=0022,iocharset=utf8,errors=remount-ro)V fstabu mám toto:
UUID=04EC-7DE4 /media/cernyv/SSD1T exfat defaults 0 1Zapisovat jde jen pod rootem. Navíc mám ještě další potíž s dalším diskem (už točícím HDD) kde jde uplně všechno normálně, až na nepochopitelný chování při vytváření adresáře v manažeru souborů Nemo, kdy dám vytvořit novou složku a při zadávání názvu napíšu jen jedno písmeno a šmitec a vyskočí mi to samo z editace názvu. Co to je? :D
/dev/sdb1 on /media/cernyv/SSD1T type exfat (rw,relatime,fmask=0022,dmask=0022,iocharset=utf8,errors=remount-ro)
Ty disky se bez příslušného řádku v fstabu automaticky nepřipojí což mě udivuje…
Začal bych třeba něčím jako grep -R UDISKS_IGNORE /usr/lib/udev/rules.d. Právě tam se určuje, která zařízení se ignorují. Tohle ale není jediný tag podstatný pro rozhodnutí, zda nějaký desktop nabídne uživateli možnost (uživatelského) mountu; může to být složitější.
Další krok může být třeba udevadm test -d -a add /dev/zařízení, který ukáže aplikaci pravidel a jejich výsledek.
Pak je třeba vhovně pojmenovaným souborem v /etc/udev/rules.d příslušné (nevyhovnující) nastavení přebít. A pak to zkontrolovat znova, po něčem jako sudo udevadm control --reload-rules. (Možná i sudo systemctl restart systemd-udevd, ale to by nemělo být potřeba.)
Naproti tomu když připojíš flešku, nevadí, že se připojí do /media/ty/strašné číslo, protože nečekáš, že tam třeba Samba bude hledat adresář pro sdílení souborů...
Tak vitej betatestere.
Tiskni
Sdílej: