OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Dostal jsem starý tablet + klávesnici, 2v1 parametry SSD 128GB, i5 procesor, 4GB RAM.
Používám Microsoft Surface s i3 a 60GB rotačním knoflíkovým diskem, který se bohužel za SSD vyměnit nedá. Tedy ještě starší stroj než jsi dostal ty. S unstable Debianem amd64. Je to úplně v pohodě. Zvládá i konference přes teamsy a funguje mnohem líp než s těmi Widlemi co na něm kdysi byly – ty nerozdýchaly vadné sektory na disku. Instalace byla v pohodě. Jenom při startu zasvítí rudá obrazovka, která signalizuje vypnutý secure boot.
Má drobné mouchy, ale ty mě neserou, protože ho nepoužívám na každodenní práci. Jako browser používám chrome, protože má lepší podporu pro šmatlání. Nastavení, bylo pro mne v pohodě, protože jsem řešil podobné věci už dřív. Cackání bylo akorát s wifinou. Po uspání se občas znovu nechytne. A výdrž? Loni v létě, během dovolené, každý den 4 hodiny práce na baterii zvládal. Jenom je potřeba dávat bacha na to uspávání, protože když ho uspíš do RAM a zapomeneš na to, vyžere baterku.
tim ze to ma klavesnici tam me ta (ne)dotykovost u Xfce neomezuje
?
Mně normálně na šmatlání fungují. A když potřebuji něco psát (a upadne mi zrovna klávesnice), tak klepnu prstem na lištu a použiju onboard.
Ale jak jsem zmínil. Na práci to není, protože rozložení klávesnice Surface je totálně pitomé. Používám to hlavně na čtení, browsení a v létě jsem na tom po večerech během dovolené dělal korektury překladů.
Tiskni
Sdílej: