Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Dostal jsem starý tablet + klávesnici, 2v1 parametry SSD 128GB, i5 procesor, 4GB RAM.
Používám Microsoft Surface s i3 a 60GB rotačním knoflíkovým diskem, který se bohužel za SSD vyměnit nedá. Tedy ještě starší stroj než jsi dostal ty. S unstable Debianem amd64. Je to úplně v pohodě. Zvládá i konference přes teamsy a funguje mnohem líp než s těmi Widlemi co na něm kdysi byly – ty nerozdýchaly vadné sektory na disku. Instalace byla v pohodě. Jenom při startu zasvítí rudá obrazovka, která signalizuje vypnutý secure boot.
Má drobné mouchy, ale ty mě neserou, protože ho nepoužívám na každodenní práci. Jako browser používám chrome, protože má lepší podporu pro šmatlání. Nastavení, bylo pro mne v pohodě, protože jsem řešil podobné věci už dřív. Cackání bylo akorát s wifinou. Po uspání se občas znovu nechytne. A výdrž? Loni v létě, během dovolené, každý den 4 hodiny práce na baterii zvládal. Jenom je potřeba dávat bacha na to uspávání, protože když ho uspíš do RAM a zapomeneš na to, vyžere baterku.
tim ze to ma klavesnici tam me ta (ne)dotykovost u Xfce neomezuje
?
Mně normálně na šmatlání fungují. A když potřebuji něco psát (a upadne mi zrovna klávesnice), tak klepnu prstem na lištu a použiju onboard.
Ale jak jsem zmínil. Na práci to není, protože rozložení klávesnice Surface je totálně pitomé. Používám to hlavně na čtení, browsení a v létě jsem na tom po večerech během dovolené dělal korektury překladů.
Tiskni
Sdílej: