abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 21:44 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:22 | IT novinky

    Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    3.5. 22:33 | Nová verze

    Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    2.5. 22:22 | Komunita

    Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    2.5. 19:11 | IT novinky

    Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    2.5. 11:22 | Zajímavý projekt

    Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    2.5. 09:11 | Bezpečnostní upozornění

    Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    1.5. 20:00 | Komunita

    V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    1.5. 19:22 | IT novinky

    Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.4. 22:33 | Nová verze

    Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (21%)
     (4%)
     (2%)
     (2%)
     (0%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 522 hlasů
     Komentářů: 22, poslední dnes 10:06
    Rozcestník

    Dotaz: jaký skript na zálohování pracovního adresáře

    25.4. 11:44 radek
    jaký skript na zálohování pracovního adresáře
    Přečteno: 408×
    Zdravím, hledám vhodný software (script) na zálohování pracovního adresáře na externí disk. Než se pustím do jeho psaní, rád bych se vás zde ale zeptal na tipy a názory.

    Mám tyto požadavky. Chci, aby to umělo efektivně řešit pouhé přesuny adresářů. To znamená, pokud mi v mém pracovním adresáři nějaký adresář zmizí, bude nejprve vyhledán (v záloze při jednosměrné synchronizaci), jestli nebyl jen přesunut, aby se v záloze také případně jen přesunul. Pokud se jen přesune, tak na původním místě vznikne link s postfixem .00~, což bude znamenat, že tam byl odkazovaný adresář a byl přesunutý. Stejně tak bude fungovat pouhé přejmenování adresáře: Smazaný adresář (v pracovním adresáři) bude v záloze jen přejmenovaný a výtvoří se odkaz s původním názvem s postfixem .00~. U souborů bych chtěl, aby se zálohovaly s číslem verze s postfixem .0N~, kde N je číslo verze (nevadí jestli sestupně nebo vzestupně), aktuální bude v zálohách bez postfixu. Jo, a nechci žádné GUI.

    Myslím, že někdo před mnoha lety, psal, že něco podobného řeší nějakým šikovným zálohovacím skriptem v Perlu. Nemohu ale nic podobného najít. Zvláštní, přitom mi můj požadavek na zálohování přijde logický a praktický - musí už něco existovat.

    Určitě se tu něco podobného už někdy řešilo a já jen špatně hledám. Předem vám děkuji za vaše tipy a rady.

    Odpovědi

    25.4. 13:32 Nereknu | skóre: 23 | Neřeknu:)
    Rozbalit Rozbalit vše Re: jaký skript na zálohování pracovního adresáře
    Dej ten dotaz chatgpt ;) respektive si projdi,co to vygenerovalo.

    #!/bin/bash

    WORKDIR="/cesta/k/arbeitsverzeichnis" # Nahraď svou pracovní cestou BACKUPDIR="/cesta/k/zaloha" # Nahraď cestou k záloze

    # Najdi všechny adresáře v záloze, které už nejsou v pracovním adresáři find "$BACKUPDIR" -mindepth 1 -type d | while read -r backup_dir; do # Odvoď relativní cestu rel_path="${backup_dir#$BACKUPDIR/}" work_dir="$WORKDIR/$rel_path"

    if [ ! -d "$work_dir" ]; then # Zkus najít odpovídající adresář v pracovním adresáři match=$(find "$WORKDIR" -type d -name "$(basename "$backup_dir")" -not -path "$work_dir")

    if [ -n "$match" ]; then # Máme přesun - v záloze přesuneme adresář new_rel="${match#$WORKDIR/}" new_backup="$BACKUPDIR/$new_rel" mv "$backup_dir" "$new_backup"

    # Vytvoříme symlink s postfixem .00~ ln -s "$new_backup" "${backup_dir}.00~" echo "Adresář přesunut: $rel_path -> $new_rel" fi fi done

    # Synchronizuj soubory s verzováním find "$WORKDIR" -type f | while read -r work_file; do rel_path="${work_file#$WORKDIR/}" backup_file="$BACKUPDIR/$rel_path"

    if [ -f "$backup_file" ]; then # Změnil se? if ! cmp -s "$work_file" "$backup_file"; then # Najdi další dostupné číslo verze base="${backup_file%/*}/$(basename "$backup_file")" i=1 while [ -e "${base}.0${i}~" ]; do i=$((i + 1)) done mv "$backup_file" "${base}.0${i}~" cp "$work_file" "$backup_file" echo "Soubor aktualizován a verzován: $rel_path -> .0${i}~" fi else mkdir -p "$(dirname "$backup_file")" cp "$work_file" "$backup_file" echo "Soubor zkopírován: $rel_path" fi done
    25.4. 15:07 Peter Golis | skóre: 64 | blog: Bežné záležitosti | Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: jaký skript na zálohování pracovního adresáře
    Pozrel by som si výsledok. Tak schválne, čo to urobí s reálnymi dátami užívateľov, a kto sa zaručí za to že z užívateľových dát nevznikne digitálny odpad?

    PS: To zadanie mi pripomína skúšku študentov či by zvládli použitie hotového riešenia s rsync a reflink. I keď v dnešnej dobe je jednoduchšie zapnúť deduplikáciu na cieľovom disku, a proste to tam nasypať do priečinku s určitým dátumom v názve.
    25.4. 13:57 X
    Rozbalit Rozbalit vše Re: jaký skript na zálohování pracovního adresáře
    Nemohu ale nic podobného najít. Zvláštní, přitom mi můj požadavek na zálohování přijde logický a praktický - musí už něco existovat
    Je to zhovadilost. Casem z toho bude jen bordel ze souboru a ruznych zacyklenych pseudo-symlinku. Chces si uchovavat historii zmen? Pouzij verzovaci system, nebo snapshoty.
    25.4. 20:16 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: jaký skript na zálohování pracovního adresáře

    Tohle je znovuvynalézání kola, jenom horšího a dřevěného.

    Přesuny adresářů samozřejmě korektně vyřeší inkrementální, případně exkrementální snapshoty nad Btrfs, které se pomocí send a receive pak taky inkrementálně, případně exkrementálně obnoví na cílovém zařízení, včetně efektivní reprezentace všech přesunů, částečných změn reflinkovaných souborů, a tak dále a tak blíže.

    Proč se namáhat s nějakými odkazy na přesunutý adresář? Jestli nějaké adresáře často přesouvám, vytvořím si je jako subvolume. Pak můžu měnit jejich jména dle libosti, ale jejich ID zůstane stejné. Reprezentovat tohle prapodivnými jmény a symlinky dává pramalý smysl.

    Jakmile je řeč o číslu verze, začíná být jasné, že vhodným mechanismem není přesun adresářů, nýbrž série snapshotů, které efektivně reprezentují verze a inkrementální i exkrementální změny.

    Nekonzistentní zálohování na úrovni jednotlivých souborů je nesmysl, kterým kdysi trpěl CVS a který je už asi tak 20+ let překonaná historie — nikdy to nefunguje dobře. Rozumné zálohy jsou atomické a nespoléhají na náhodu a štěstí.

    Určitě se tu něco podobného už někdy řešilo a já jen špatně hledám.

    Přesně tak. Odpověď na celý dotaz je: Btrfs. (Nebo taky ZFS, ale implicitně bych dal přednost tomu, co je v kernelu a nepošpiněné CDDL.)

    25.4. 22:06 Want
    Rozbalit Rozbalit vše Re: jaký skript na zálohování pracovního adresáře
    Andreji! Nehaň dřevo! To je materiál co nemá konkurenci. Vem si Fordovu káru - železo, kaučuk, měď a.. ..dřevo! Jinak máš samolitr recht.
    26.4. 15:13 MarV | skóre: 11
    Rozbalit Rozbalit vše Re: jaký skript na zálohování pracovního adresáře
    Podivnosti typu ".00~" nevím, ale v zájmu spolehlivosti deduplikaci umí BorgBackup, nebo zmíněné funkce na úrovni FS podporujícím snapshoty (BTRFS, ZFS).

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.