abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 23:22 | Nová verze

    Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové major verzi 3.0 postavené na Qt5/KDE Frameworks 5. Předchozí verze 2.9.0 vyšla před 6 lety a byla postavená na Qt4. Portace Amaroku na Qt6/KDE Frameworks 6 by měla začít v následujících měsících.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 21:44 | Komunita

    Ubuntu 24.10 bude Oracular Oriole (věštecká žluva).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 20:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 2.45.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 96 vývojářů, z toho 38 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání. Vypíchnout lze počáteční podporu repozitářů, ve kterých lze používat SHA-1 i SHA-256.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:33 | IT novinky

    Před 25 lety, ve čtvrtek 29. dubna 1999, byla spuštěna služba "Úschovna".

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 01:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 24.04.28 s kódovým názvem Time After Time svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) a nová verze 7.24.0 souvisejícího frameworku MLT Multimedia Framework. Nejnovější Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    28.4. 16:33 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    28.4. 03:22 | Zajímavý článek

    V aktuálním příspěvku na blogu počítačové hry Factorio (Wikipedie) se vývojář s přezývkou raiguard rozepsal o podpoře Linuxu. Rozebírá problémy a výzvy jako přechod linuxových distribucí z X11 na Wayland, dekorace oken na straně klienta a GNOME, změna velikosti okna ve správci oken Sway, …

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    28.4. 00:11 | Nová verze

    Rakudo (Wikipedie), tj. překladač programovacího jazyka Raku (Wikipedie), byl vydán ve verzi #171 (2024.04). Programovací jazyk Raku byl dříve znám pod názvem Perl 6.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    27.4. 17:44 | Nová verze

    Společnost Epic Games vydala verzi 5.4 svého proprietárního multiplatformního herního enginu Unreal Engine (Wikipedie). Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.4. 17:11 | Nová verze

    Byl vydán Nextcloud Hub 8. Představení novinek tohoto open source cloudového řešení také na YouTube. Vypíchnout lze Nextcloud AI Assistant 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    KDE Plasma 6
     (75%)
     (8%)
     (2%)
     (15%)
    Celkem 883 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Dotaz: server

    13.8.2002 18:08 ritchie
    server
    Přečteno: 227×
    Predstavte si siet s napr. 10 pocitacmi z toho jeden ma persistentne pripojnie na internet, domenu a staticku ip. Predstavte si ze na inom PC z tej siete chcem vytvorit mailserver (ma ale ip len vnutornej siete, teda neni vidiet na internete). Da sa nejako vytvorit tento mailserver ktory by postu aj posielal aj prijimal? Obidva idu na linuxe. P.s.Nemusi to byt len mailserver ale hocijaky server (web, finger atd atd)

    Odpovědi

    14.8.2002 09:57 David Jež | skóre: 42 | blog: -djz | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše server
    Ahoj,
    ano ten server se dá takto vytvořit. Pro již zmiňovaný mailserver ti stačí na tvé maškarádě nastavit přesměrování příchozích spojení na port 25 na vnitřní adresu. Zvenčí se to tváří jakože na maškarádě ti běží i mailserver, ale ten je ve skutečnosti na serveru ve vnitřní síti. No a pokud ho máš správně nastaven tak je schopen poštu nejen přijímat zvenčí, ale též normálně odesílat. Přesměrování zajistíš buďto pomocí nějakého redirectoru, nebo pomocí iptables. Pokud máš ve vnitřní síti interní DNS server a klienty máš nastaveny na něj (třeba tinydns s balíku djbdns) a máš v něm nastaven MX záznam tak ti bude jednoduše chodit i lokální pošta. Vytvořit se dá vpodstatě cokoliv, vytvoř si nějaký návrh sítě a pokud budeš chtít pomoct třeba s konfigurací či tak můžeš klidně říct i další podrobnosti, nebo třeba příklad adres.
    Teoreticky lze zvenčí přesměrovat libovolný server který komunikuje přes jeden či několik málo portů. Pokud komunikuje pomocí UDP, či je nějak hodně speciálně složitý tak by to možná mohl být problém. Konfigurace iptables viz. třeba NAT howto, přesměrování je v podstatě DNAT. Je tomu aslespoň trochu rozumět?
    -djz
    "Yield to temptation; it may not pass your way again." -- R. A. Heinlein
    14.8.2002 18:46 ritchie
    Rozbalit Rozbalit vše server
    Ahoj David, tvojej odpovedi sa da normalne rozumiet (a to mam 16) takze ked com to pochopil ja tak to pochopi kazdy :-) Inak na tom servery pripojenom na net by som chcel pouzivat radsej ipchains lebo som sa ich naucil (he he je tam len input,output a forward takze je to idiot-proof) a syntax na naucenie iptables je na zbytok prazdnin trochu zlozita... Inak preco by som mal cez maskaradu presmerovat na port 25? Nestaci ked dam presmerovat len na dany pocitac? Ved TCP header by uz mal najst cestu nie? Inak djbdns sa mi zda trochu zlozity (ved to je od toho mudreho cloveka ale jeho meno ma teraz nenapada ale viem ze ma na svedomi tusim ze qmail) ale inak staci mat vsetko v hosts. Este jedna DOST podstatna vec. Co ked na servery co je pripojeny na net nieje linux ale windows NT? Thats a problem isnt it? Este posledna otazocka ze aky rozdiel je medzi network address translation a maskaradou? Niekde som cital ze NAT sa snazi zachovat porty a maskarada si vybere hocijaky na portoch cez 40000. Je to jediny rozdiel? Za tvoju pomoc ti hrozne moc dakujem.
    14.8.2002 23:18 Libor Klepac | skóre: 45 | Mýto
    Rozbalit Rozbalit vše server
    NAT a maskarada jsou (asi zhruba) to same, oboji "maskuji" vnitrni adresy site a podstrkavaji do paketu adresu vnejsi
    djbdns se konfiguruje skvele, muzes pustit si na loopbacku pustit tinydns pro lokalni domenu a na nejakem vnejsim rozhrani pustit dnscache a rici ji aby si data o mistni domene "sosala" ze serveru na loopbacku , ostatni z nektereho nadrazeneho serveru
    Urine should only be green if you're Mr. Spock.
    15.8.2002 14:22 David Jež | skóre: 42 | blog: -djz | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše server
    Hojky,
    S tím směrováním jsem myslel to, že vše co přichází na port 25 budeme přesměrovávat dovnitř. V principu můžeš přesměrovávat též jakékoliv jiné porty. djbdns od D.J.B. není na konfiguraci nijak zváště složitý a člověk se s ním rychle spřátelí ;-) mě to trvalo kratší dobu než bind. Jinak pravda, většinou postačí mít pár interních adres v /etc/hosts. S winNT žádné problémy nebudou. V podstatě je úplně jedno co máš na stanici nebo serveru za systém. Prostě příchozí spojení se ti budou přesměrovávat na interní server a je jím jedno, jestli půjdou na NT nebo na BSD nebo Irix... Odchozí spojení zase půjde přes maškarádu ven, je tedy zapotřebí akorát mít správně nastavené TCP/IP na tom serveru. Jinak konfigurace redirectoru by mohla vypadat nějak takto (plus minus...):
    echo 1 > /proc/sys/net/ipv4/ip_forward
    ipmasqadm portfw -a -P tcp -L <vnější IP adresa maškarády (např. 194.212.12.34)> 25 -R <adresa poštovního serveru (např. 192.168.12.34)> 25
    
    Ty adresy jsou snad jasné, 25 zde reprezentuje port, tedy v našem případě smtp, tedy příchozí pošta. Pokud bys chtěl ještě povolit zvenčí výběr pošty, provedeš totéž pro porty pro POP3, IMAP, ... Obecná syntaxe je: ipmasqadmin portfw (-a přídá, -d smaže, -l listuje, -f vše vyčistí) (-P tcp nebo udp, prostě protokol) (-L je lokální adresa a port) (-R je cílová adresa a port)
    Jinak NAT znamená Network Address Translation, tedy překlad adres. Buďto je zdrojová (SNAT), tedy překládá se adresa odesílatele - maškaráda je jejím speciálním případem, nebo cílová (DNAT), tedy mění se adresa příjemce - přesměrování portu je tedy speciálním případem. Dobré čtení o tom najdeš třeba na www.netfilter.org kde lze najít i dokumentace a howto, NAT howto je i v češtině (ale jen v html verzi, txt je nějaká zrdbaná). Good luck
    -djz
    "Yield to temptation; it may not pass your way again." -- R. A. Heinlein

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.