Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Abychom usnadnili nejrůznějším zájmovým skupinám v linuxové komunitě spolupráci, komunikaci a rozvoj dalších aktivit, nabízíme funkci skupin. Zde si mohou uživatelé do určité míry vytvořit vlastní malý portál, vydávat články, vést diskuze atd.
Zároveň chceme zamezit vzniku spousty nepoužívaných a zbytečných portálů, nelze si jej tedy nechat vytvořit automaticky. Pokud máte o subportál zájem, kontaktuje administrátory, kteří věc zváží.
Skupina se věnuje tomuto portálu z pohledu uživatelů i správců. Probírají se zde funkce abíčka, srazy, najdete zde nápovědu.
TODO
Ubuntu je komunitní operační systém na bázi Linuxu ideální na notebooky, stolní počítače i servery. Obsahuje všechny programy, které potřebujete - webový prohlížeč, software na tvorbu dokumentů, tabulek a prezentací, komunikačního klienta pro IM a mnoho dalšího.
Cílem Arch Linuxu je hardwarově nenáročný a snadno ovladatelný systém určený zejména pro uživatele, kteří již mají se systémem GNU/Linux zkušenosti. Neznamená to ale, že by ho nemohl zkusit začátečník.
Tato skupina se zabývá děním kolem otevřených mobilních platforem.
Skupina zaměřená na koordinaci a shromažďování informací prospěšných projektu Multiplatformní přístup pro datové schránky.
Místo pro shromažďování informací o překládání a lokalizaci. Motto: "The Babel fish," said The Hitch Hiker's Guide to the Galaxy quietly, "is small, yellow and leech-like, and probably the oddest thing in the Universe. (The Hitch Hiker's Guide to the Galaxy, Douglas Adams)
Emulace herních konzolí, počítačů a jiných architektur.
Stránky pro komunikaci související s knihou Jádro systému Linux. Nechť slouží k všeobecné spokojenosti.
Skupina se točí kolem vývoje portálu www.abclinuxu.cz. Najdete zde informace, jak stáhnout zdrojové kódy, jak je zkompilovat, rozjet lokální kopii. Ve fóru můžete diskutovat nad implementačními problémy.
Skupina pro všechny uživatele hardwaru od firmy Apple.
Používání GNU/Linuxu a OSS programů ve veřejné správě, školách a na jiných podobných místech.
Vše o virtualizaci: KVM, Qemu, XEN, UML, ...
Debian je svobodný operační systém (OS) určený k provozu na mnoha různých typech počítačů. Operační systém se skládá ze základního programového vybavení a dalších nástrojů, kterých je k provozu počítače třeba. Vlastním základem OS je jádro. Jelikož Debian používá jádro Linux a většina základních systémových programů byla vytvořena v rámci projektu GNU, nese systém označení GNU/Linux.
Vítejte na stránkách ROFL! Nebo-li na stránkách široké rodiny opavských fandů Linuxu.