Minetest (Wikipedie), tj. multiplatformní open source voxelový herní engine a hra inspirovaná Minecraftem, se přejmenovává na Luanti.
Minulý týden byl představen (YouTube) Rocky Linux from CIQ (RLC) aneb Rocky Linux s komerční podporou od společnosti CIQ. Cena podpory je 25 000 dolarů ročně bez ohledu na počet jader CPU, serverů nebo virtuálních počítačů.
Byla aktualizována časová osa podpory Manifest V2 v Chrome, tj. verze API rozšíření webových prohlížečů. V průběhu týdnů budou rozšíření Chrome používající tuto verzi deaktivována a uživatelům budou doporučeny alternativy používající Manifest V3. Uživatelé Chrome si mohou pomocí "chrome://extensions/" zjistit, kterých rozšíření se to týká. Například také uBlock Origin. Podporu Manifest V2 v Chrome bude možné dočasně prodloužit nastavením ExtensionManifestV2Availability.
Sada nástrojů Distrobox pro spouštění libovolných linuxových distribucí v terminálu pomocí kontejnerů byla vydána ve verzi 1.8.0.
Byly zpracovány a zveřejněny videozáznamy z konference LinuxDays 2024. Přistupovat k nim lze přímo z programu, kde jsou také odkazy na prezentace, nebo z YouTube.
Byla vydána nová verze 1.4 svobodného multiplatformního vektorového grafického editoru Inkscape. Podrobný přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání.
Softwarový KVM Input Leap (dříve Barrier) byl vydán ve verzi 3.0.0 (a následně pár opravných). Přidává podporu Waylandu a Qt6. Jde o první vydání od přesunu z projektu Barrier v roce 2021. Barrier vznikl jako fork Synergy, jehož verze 2 byla částečně proprietární a její bezplatná open-source verze měla umělá omezení.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Přímý přenos (YouTube) z konference LinuxDays 2024, jež probíhá tento víkend v Praze v prostorách Fakulty informačních technologií Českého vysokého učení v Praze (FIT ČVUT). Na programu je spousta zajímavých přednášek.
Elon Musk na akci We, Robot (YouTube, 𝕏) představil Robotaxi, Robovan a vylepšeného Tesla Bota (Optimus).
Abychom usnadnili nejrůznějším zájmovým skupinám v linuxové komunitě spolupráci, komunikaci a rozvoj dalších aktivit, nabízíme funkci skupin. Zde si mohou uživatelé do určité míry vytvořit vlastní malý portál, vydávat články, vést diskuze atd.
Zároveň chceme zamezit vzniku spousty nepoužívaných a zbytečných portálů, nelze si jej tedy nechat vytvořit automaticky. Pokud máte o subportál zájem, kontaktuje administrátory, kteří věc zváží.
Skupina se věnuje tomuto portálu z pohledu uživatelů i správců. Probírají se zde funkce abíčka, srazy, najdete zde nápovědu.
TODO
Ubuntu je komunitní operační systém na bázi Linuxu ideální na notebooky, stolní počítače i servery. Obsahuje všechny programy, které potřebujete - webový prohlížeč, software na tvorbu dokumentů, tabulek a prezentací, komunikačního klienta pro IM a mnoho dalšího.
Cílem Arch Linuxu je hardwarově nenáročný a snadno ovladatelný systém určený zejména pro uživatele, kteří již mají se systémem GNU/Linux zkušenosti. Neznamená to ale, že by ho nemohl zkusit začátečník.
Tato skupina se zabývá děním kolem otevřených mobilních platforem.
Skupina zaměřená na koordinaci a shromažďování informací prospěšných projektu Multiplatformní přístup pro datové schránky.
Místo pro shromažďování informací o překládání a lokalizaci. Motto: "The Babel fish," said The Hitch Hiker's Guide to the Galaxy quietly, "is small, yellow and leech-like, and probably the oddest thing in the Universe. (The Hitch Hiker's Guide to the Galaxy, Douglas Adams)
Emulace herních konzolí, počítačů a jiných architektur.
Stránky pro komunikaci související s knihou Jádro systému Linux. Nechť slouží k všeobecné spokojenosti.
Skupina se točí kolem vývoje portálu www.abclinuxu.cz. Najdete zde informace, jak stáhnout zdrojové kódy, jak je zkompilovat, rozjet lokální kopii. Ve fóru můžete diskutovat nad implementačními problémy.
Skupina pro všechny uživatele hardwaru od firmy Apple.
Používání GNU/Linuxu a OSS programů ve veřejné správě, školách a na jiných podobných místech.
Vše o virtualizaci: KVM, Qemu, XEN, UML, ...
Debian je svobodný operační systém (OS) určený k provozu na mnoha různých typech počítačů. Operační systém se skládá ze základního programového vybavení a dalších nástrojů, kterých je k provozu počítače třeba. Vlastním základem OS je jádro. Jelikož Debian používá jádro Linux a většina základních systémových programů byla vytvořena v rámci projektu GNU, nese systém označení GNU/Linux.
Vítejte na stránkách ROFL! Nebo-li na stránkách široké rodiny opavských fandů Linuxu.