Byla vydána verze 6 s kódovým název Faye linuxové distribuce LMDE (Linux Mint Debian Edition). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Linux Mint vychází z Ubuntu. LMDE je postaveno na Debianu.
Byly publikovány informace o novém bezpečnostním problému pojmenovaném GPU.zip (paper, GitHub). S vlastním logem. Jedná se o možný útok postranním kanálem na grafickou kartu (GPU). Proces může "krást pixely" jinému procesu.
Projekt GNU dnes slaví 40. výročí. Přesně před čtyřiceti lety, 27. září 1983, Richard Stallman oznámil, že se chystá napsat s Unixem kompatibilní operační systém GNU (Gnu's Not Unix). Hlavní oslava a setkání hackerů probíhá ve Švýcarsku ve městě Biel/Bienne. Na programu je také přednáška Richarda Stallmana.
Byl vydán Mozilla Firefox 118.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Vypíchnout je nutno automatický lokální strojový překlad webových stránek. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 118 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána nová major verze 15.0.0 softwaru OCRmyPDF pro přidávání textové vrstvy k naskenovaným PDF dokumentům (PDF/A). Přehled novinek v poznámkách k vydání. OCRmyPDF využívá pro optické rozpoznávání znaků (OCR) engine Tesseract.
Karel Matějka zveřejnil druhé demo své chystané hry Bzzzt. Kromě verze pro Windows a macOS je dostupná i verze pro Linux. Plná verze hry má vyjít zanedlouho.
Noví Bulánci byli oficiálně vydáni. V roce 2021 bylo na Startovači na podporu vývoje této hry vybráno 7,3 miliónů Kč. Hra je zatím určena jenom pro Windows, díky Protonu ale běží také na Linuxu.
ChatGPT může vidět, slyšet a mluvit.
Upscaler je open source nástroj pro zvýšení rozlišení a vylepšení obrázků pomocí AI. Vývoj probíhá na GitLabu. Instalovat lze také z Flathubu. Stejně jako Upscayl je Upscaler postaven nad Real-ESRGAN.
GNUnet (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 0.20.0. Jedná se o framework pro decentralizované peer-to-peer síťování, na kterém je postavena řada aplikací.
tex pokus.texnepřeloží diakritiku, a místo toho znaky s ní vynechá. Příkazy csplain ani cstex jsem nenašel. Jak jej mám lokalizovat?
$ dpkg -S csplain |grep bin
texlive-lang-czechslovak: /usr/bin/csplain
texlive-lang-czechslovak: /usr/bin/pdfcsplain
Spusit příkaz texconfig
. Vybrat položku FORMATS
. V konfiguračním souboru, který se otevře, odkomentovat řádky csplain
a cslatex
. Po uložení se požadované formáty automaticky vygenerují. Pak by to mělo fungovat.
Jaké jsou výhody cslatexu oporoti
\usepackage[utf8x]{intputenc} \usepackage[T1]{fontenc} \usepackage[czech]{babel}
? Doufám že jsem se nedotkl nějakého neuralgického bodu, aby se tu flamovalo, o to mi nejde. Díky.
Ne, o žádný citlivý bod nejde Dříve se babel nedoporučoval, protože mimo jiné pracoval nesprávně s dělením českých slov. V dnešní době už je vše v pořádku a přechází se z cslatexu právě na babel.
a jeste dotaz jakej je rozdil mezi utf8 a utf8x?
utf8x je utf8 eXtended, je to nadmnožina utf8. Myslím že utf8 byl první pokus o implementaci, pak byl "zastarán" a nahradil ho utf8x, aspoň jsem to tak pochopil. Na diakritiku je to jedno, ale třeba ♠ v utf8 není.
jo to by me taky zajimalo :D
cslatex je zastaraly, nova podpora cestiny je v babelu, viz stranky cstug.cz
Tiskni
Sdílej: