Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána ve verzi 2024.12.
Byla vydána verze 31.0 svobodného softwaru OBS Studio (Open Broadcaster Software, Wikipedie) určeného pro streamování a nahrávání obrazovky počítače. Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Emulátory Box86 a Box64 umožňující spouštět linuxové aplikace pro x86 a x86_64 na jiných než x86 a x86_64 architekturách, například ARM a ARM64, byly vydány v nových verzích: Box86 0.3.8 a Box64 0.3.2. Ukázka možností na YouTube.
Byla vydána nová verze 6.1 neměnné (immutable) distribuce openSUSE Leap Micro určené pro běh kontejneru a virtuálních strojů. S vydáním verze 6.1 byla ukončena podpora verze 5.5.
Poslanci dnes ve třetím čtení schválili návrh zákona o digitálních financích. Cílem zákona je implementace předpisů Evropské unie v oblasti digitálních financí, konkrétně nařízení DORA (Digital Operational Resilience Act) o digitální provozní odolnosti finančního sektoru a nařízení MiCA (Markets in Crypto Assets) o trzích kryptoaktiv. Zákon nyní míří k projednání do Senátu ČR. U kryptoměn bude příjem do 100 tisíc Kč za zdaňovací období osvobozen od daně, podobně jako u cenných papírů, a to za podmínky jejich držení po dobu alespoň 3 let.
O víkendu (15:00 až 23:00) proběhne EmacsConf 2024, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji bude možné na stránkách konference. Záznamy budou k dispozici přímo z programu.
Mozilla má nové logo a vizuální identitu. Profesionální. Vytvořeno u Jones Knowles Ritchie (JKR). Na dalších 25 let.
Bylo rozhodnuto, že nejnovější Linux 6.12 je jádrem s prodlouženou upstream podporou (LTS). Ta je aktuálně plánována do prosince 2026. LTS jader je aktuálně šest: 5.4, 5.10, 5.15, 6.1, 6.6 a 6.12.
Byla vydána nová stabilní verze 3.21.0, tj. první z nové řady 3.21, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou počáteční podporu architektury Loongson LoongArch64.
Dobrý den,
rád bych se zeptal, jestli někdo neví, jak v LyX-u zařídit řazení rejstříku podle české abecedy. Používám LyX 2.0 a více rejstříků a přes všechny snahy se mi to nedaří zprovoznit. Nějakých Latexových příkazů se nebojím, ale byl bych rád, kdyby jich bylo co nejméně .
Velmi děkuji za Vaše rady!
Dobrý den,
děkuji za odpověď.
Hodně jsem se s tím trápil a zatím jsem zjistil toto:
1) texindy funguje dobře v případě "standardního kódování češtiny", a to s nastavením: -L czech
2) bohužel s utf8 se mi to ještě zprovoznit nepodařilo, zkoušel jsem parametr -C utf8, řázení sice bylo poměrně v pořádku, ale zobrazily se špatné "lettergroup", tj. nadpisy nad danými bloky abecedy (například "řeřicha" je pod "R").
Bohužel se mi zatím nepodařilo mou práci z utf8 do onoho "standardního kódování" převést. Asi to bude způsobeno různými nepodporovanými znaky :-/, které však jednak bohužel ve své práci potřebuji, jednak se z výpisu velmi těžko poznává, které konkrétní znaky se LyX-u nelíbí. (Popřípadě dostanu zvláštní a pro mě zcela nesrozumitelnou chybovou hlášku.)
Csindex, pokud vím, také neumí pracovat s utf8, že?
I.
možnosti
takto:
-L czech -M lang/czech/utf8
Tiskni Sdílej: