Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Založena: | 19. 8. 2008 |
Členů: | 40 |
Článků: | 0 |
Wiki stránek: | 1 |
Dotazů: | 50 |
Akcí: | 0 |
Čtenost: | 19 % |
Skóre: | 22 |
Aká verzia distribúcie tam je ? Otvor si terminal a tam daj príkaz dmesg
a daj to sem ako prílohu.
Vieš popísať kde sa to stalo v akom programe alebo zložke ? Podľa toho výpisu nemôže najsť modul zvukovej karty. Daj do terminálu príkaz lspci -vv
.
sudo apt-get update sudo apt-get install pulseaudioPokud tohle projde, můžete nainstalovat moduly Pulseaudio, které nejspíš se s odebránim Pulseaudia odinstalovaly také (nekontroloval jsem závislosti, možná to tak není). V Ubuntu 12.04 jsou standardně nainstalované tyto:
pulseaudio-module-x11 pulseaudio-module-gconf pulseaudio-module-bluetooth pulseaudio-utilsPokud se tohle podaří a Pulseaudio se nainstaluje, můžeme řešit, co dál.
apt-get clean apt-get purgePotom
apt-get updateA potom bych zkusil buď
apt-get install pulseaudio
nebo (krajní řešení) kompletně reinstalovat všechny baličky, třeba podle návodu tady.
apt-get -f install- coz by melo dokoncit/opravit predesly nedokonceny/pokazeny instalace a doinstalovat zavislosti.
Dala jsem to s koncovkou .doc tak snad to půjde otevřít.Příště prosím nepřidávat žádné přípony.
V prvé řadě bude nejspíš potřeba přeinstalovat (nebo alespoň dát nějak do pořádku) balíček s kernelem. Ať už je PulseAudio funkční nebo ne, nemůže nic dělat, protože tento problém je (navíc také) o vrstvu níž. Nepodařilo se totiž zprovoznit ALSA driver zvukové karty. Důvodem může být, že používáš kernel, jehož verze se neshoduje s kernelovými moduly, které máš nainstalované.
Pro začátek (čistě pro přesnější diagnostiku problému) by mohlo pomoct zkusit v bootloaderu zvolit starší (záložní) kernel, který u většiny distribucí zůstává i po aktualizaci ještě nějakou dobu nainstalovaný. Pokud by s tímto kernelem zvuk fungoval, dává to aspoň o kousíček víc informací o podstatě problému. Vzhledem k podivným hláškám od manažera balíčků bude ovšem situace nejspíš složitější.
Jestliže balíčkovací systém hlásí nějakou nekonzistenci, mohlo k ní dojít například hrubým zásahem do jeho metadat, nečekaným vypnutím během aktualizace a tak podobně. Aby tohle člověk dokázal ručně opravit, musí podrobně rozumět principům fungování konkrétního balíčkovacího systému. Na to neexistuje nějaká jednoduchá rada ve formě konkrétního postupu. Spíš bych doporučoval pokusit se zjistit, z jaké příčiny problém mohl vzniknout (neobvyklý zásah do nějakých souborů, násilné spuštění několika instancí manažera balíčků naráz atd. atp.) a jak mu tedy v budoucnu předcházet.
Další možností je dát SSH přístup k tomu stroji někomu, kdo se v příslušné distribuci vyzná a mohl by se pokusit problém opravit.
Poslední možnost je zkrátka zachovat adresář /home, zazálohovat si případné změny v /etc a zbytek systému přeinstalovat. To lze zařídit poměrně snadno a rychle pomocí vhodného Live CD (nebo zkrátka instalačního CD) příslušné distribuce, ale opět na to neexistuje nějaký univerzální návod.
P. S. Pěkně prosím, .doc
už ne. Výpis z dmesg je prostý text právě proto, aby se dal někam poslat jako prostý text.
Otvor si terminal a zadaj tieto príkazy :
cd /var/log
dir -la
- hladaj priečinok s názvom apt. Ak áno pokračuj ďalej.cd apt
dir -la
- hladaj súbory term.log a history.log. Ak ich tam máš tak ich sem daj. Tieto súbory sú záznamy o inštalácii a odinštalácii jednotlivých súčasti.
Tiskni
Sdílej: