Google v příspěvku na svém blogu věnovaném open source oznámil, že uvolnil zdrojové kódy aplikace Tilt Brush (Wikipedie) pro 3D malování ve virtuální realitě. K dispozici jsou na GitHubu pod open source licencí Apache 2.0.
Svobodný šachový server Lila, pohánějící mj. populární Lichess.org, nově implementuje dlouho očekávaný Puzzle Storm, kde má hráč za úkol v omezeném čase vyřešit co nejvíce taktických úloh o postupně narůstající obtížnosti. Jedná se o konkurenci vůči Puzzle Rushi od komerčního Chess.com, kde je tato funkce zpoplatněna.
… více »Laboratoře CZ.NIC vydaly novou verzi 4.16.0 aplikace Datovka, tj. svobodné multiplatformní desktopové aplikace pro přístup k datovým schránkám a k trvalému uchovávání datových zpráv v lokální databázi. Nově je pro překlad aplikace potřeba použít knihovnu libdatovka. Ta byla vydána ve verzi 0.1.0.
Brian Exelbierd, zástupce Red Hatu v představenstvu distribuce CentOS, poskytl rozhovor webu The Register. Ukončení vydávání CentOS jako sestavení RHEL vysvětluje tak, že Red Hat ho odmítl nadále sponzorovat. Dále hovoří o roli a omezeních nového bezplatného vydání RHEL.
Balíček s utilitou sudo byl vydán ve verzi 1.9.5p2. Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2021-3156. Lokální uživatel může získat práva roota i když není uveden v souboru sudoers. Podrobnosti i s videoukázkou v příspěvku na blogu společnosti Qualys. Chyba byla do kódu sudo zanesena na konci července 2011 (commit 8255ed69). Týká se tedy verzí 1.8.2 až 1.8.31p2 a 1.9.0 až 1.9.5p1.
Společnost Backblaze zveřejnila statistiky spolehlivosti pevných disků používaných ve svých datových centrech za rok 2020. Ke konci roku vlastnila 165 530 pevných disků. V průběhu roku jich přibylo 39 792. Průměrná AFR (Annualized Failure Rate), tj. pravděpodobnost, že disk během roku selže, klesla na 0,93 %. V roce 2019 to bylo 1,89 %. V roce 2018 to bylo 1,25 %. V roce 2017 to bylo 1,77 %. V roce 2016 1,95 %.
Dle plánu byl vydán Mozilla Firefox 85.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Přibyla ochrana před supercookies. Odstraněna byla podpora Flashe. Řešeny jsou také bezpečnostní chyby. Nejnovější Firefox je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová verze 4.15 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl aktualizován na verzi 10.0.9. Thunderbird byl aktualizován na verzi 78.6.0. Linux byl aktualizován na verzi 5.9.15.
Projekt Mozilly MDN Web Docs dokumentující webové standardy včetně jejich podpory v jednotlivých prohlížečích byl loňským propouštěním citelně zasažen. Poté, co se obsah MDN přesunul na GitHub, čímž se z určitého pohledu více otevřel pro přispívání z řad webových vývojářů, vznikla nová organizace Open Web Docs. Na Open Collective už má přes 60 finančních přispěvatelů a největší mezi nimi jsou Google, Microsoft a Coil. Dále se do projektu zapojuje samozřejmě Mozilla, Samsung a W3C [Mozilla.cz].
Od verze 7.1 (vyjde na začátku února) bude mít LibreOffice přívlastek Community - přesný název tedy bude LibreOffice Community 7.1. Kromě názvu se nic nemění, nedochází k omezování funkcí apod. Přejmenování je výsledek dlouhých diskuzí nad novým marketingovým plánem a snahou odlišit komunitní a firemní verze LibreOffice. Vznikají také další nové pojmy: LibreOffice Technology - brand pro veškerý software založený na LibreOffice a LibreOffice Enterprise - pro partnery ekosystému a jejich enterprise verze LibreOffice.
Založena: | 19. 8. 2008 |
Členů: | 40 |
Článků: | 0 |
Wiki stránek: | 1 |
Dotazů: | 43 |
Akcí: | 0 |
Čtenost: | 20 % |
Skóre: | 20 |
Aká verzia distribúcie tam je ? Otvor si terminal a tam daj príkaz dmesg
a daj to sem ako prílohu.
Vieš popísať kde sa to stalo v akom programe alebo zložke ? Podľa toho výpisu nemôže najsť modul zvukovej karty. Daj do terminálu príkaz lspci -vv
.
sudo apt-get update sudo apt-get install pulseaudioPokud tohle projde, můžete nainstalovat moduly Pulseaudio, které nejspíš se s odebránim Pulseaudia odinstalovaly také (nekontroloval jsem závislosti, možná to tak není). V Ubuntu 12.04 jsou standardně nainstalované tyto:
pulseaudio-module-x11 pulseaudio-module-gconf pulseaudio-module-bluetooth pulseaudio-utilsPokud se tohle podaří a Pulseaudio se nainstaluje, můžeme řešit, co dál.
apt-get clean apt-get purgePotom
apt-get updateA potom bych zkusil buď
apt-get install pulseaudio
nebo (krajní řešení) kompletně reinstalovat všechny baličky, třeba podle návodu tady.
apt-get -f install- coz by melo dokoncit/opravit predesly nedokonceny/pokazeny instalace a doinstalovat zavislosti.
Dala jsem to s koncovkou .doc tak snad to půjde otevřít.Příště prosím nepřidávat žádné přípony.
V prvé řadě bude nejspíš potřeba přeinstalovat (nebo alespoň dát nějak do pořádku) balíček s kernelem. Ať už je PulseAudio funkční nebo ne, nemůže nic dělat, protože tento problém je (navíc také) o vrstvu níž. Nepodařilo se totiž zprovoznit ALSA driver zvukové karty. Důvodem může být, že používáš kernel, jehož verze se neshoduje s kernelovými moduly, které máš nainstalované.
Pro začátek (čistě pro přesnější diagnostiku problému) by mohlo pomoct zkusit v bootloaderu zvolit starší (záložní) kernel, který u většiny distribucí zůstává i po aktualizaci ještě nějakou dobu nainstalovaný. Pokud by s tímto kernelem zvuk fungoval, dává to aspoň o kousíček víc informací o podstatě problému. Vzhledem k podivným hláškám od manažera balíčků bude ovšem situace nejspíš složitější.
Jestliže balíčkovací systém hlásí nějakou nekonzistenci, mohlo k ní dojít například hrubým zásahem do jeho metadat, nečekaným vypnutím během aktualizace a tak podobně. Aby tohle člověk dokázal ručně opravit, musí podrobně rozumět principům fungování konkrétního balíčkovacího systému. Na to neexistuje nějaká jednoduchá rada ve formě konkrétního postupu. Spíš bych doporučoval pokusit se zjistit, z jaké příčiny problém mohl vzniknout (neobvyklý zásah do nějakých souborů, násilné spuštění několika instancí manažera balíčků naráz atd. atp.) a jak mu tedy v budoucnu předcházet.
Další možností je dát SSH přístup k tomu stroji někomu, kdo se v příslušné distribuci vyzná a mohl by se pokusit problém opravit.
Poslední možnost je zkrátka zachovat adresář /home, zazálohovat si případné změny v /etc a zbytek systému přeinstalovat. To lze zařídit poměrně snadno a rychle pomocí vhodného Live CD (nebo zkrátka instalačního CD) příslušné distribuce, ale opět na to neexistuje nějaký univerzální návod.
P. S. Pěkně prosím, .doc
už ne. Výpis z dmesg je prostý text právě proto, aby se dal někam poslat jako prostý text.
Otvor si terminal a zadaj tieto príkazy :
cd /var/log
dir -la
- hladaj priečinok s názvom apt. Ak áno pokračuj ďalej.cd apt
dir -la
- hladaj súbory term.log a history.log. Ak ich tam máš tak ich sem daj. Tieto súbory sú záznamy o inštalácii a odinštalácii jednotlivých súčasti.
Tiskni
Sdílej: