V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Založena: | 19. 8. 2008 |
Členů: | 40 |
Článků: | 0 |
Wiki stránek: | 1 |
Dotazů: | 50 |
Akcí: | 0 |
Čtenost: | 19 % |
Skóre: | 22 |
Try..., Instaling a dal.Tohle vypadá jako nabídka z CD, ne? Ale pokud se dostaneš do GRUBu, hodilo by se zkontrolovat parametry kernelu - jestli existuje initramdisk a jestli to, co má nastavené jako root=, vypadá příčetně (problémy jsou když máš třeba LVM a v initramdisku není podpora pro LVM, / na dm-cryptu a v initramdisku není nastaveno na kterém zařízení ten dm-crypt hledat a tak). Taky se dá spuštění v initramdisku breaknout a prozkoumat situaci ručně.
Na oddíl F: jsem nainstaloval z ubuntu-15.10-desktop-amd64.iso Linux.Na Linuxu není nic jako F, asi bude potřeba dát nám sem jak momentálně disk vypadá. Zjistí se to například
fdisk -l
.
Zapomněl jsem tento oddíl označit jako aktivní.To nevadí, když je GRUB nainstalovaný na začátku disku, tak na aktivnost oddílů kašle a prostě nabootuje z toho, co má nastavené. A Linux to neřeší už vůbec. A Windows by měly jít nabootovat pomocí set root, chainloader +1 (přesnou syntaxi si vygoogli, z hlavy ji neznám).
BootRec.exe /fixmbr
.
Vše, co dělám, dělám poprvé a učím se a tak občas něco i zkazím. Postup instalace jsem popsal, jen doplním, že k instalaci ISO jsem použil nějaký stažený program (už si nepamatuji který). Je možné, že místo instalace proběhlo kopírování a počítač po spuštění nenabootoval W7 z oddílu C:, ale to iso z oddílu F:, je to možné?Neznám žádný způsob, jak by se dal nainstalovat linux "staženým programem pod windows". Jediné co je rozumně možné udělat pod windows a jsou na to stažené programy je přepsat stažené instalační CD/DVD na flash disk. aby uživatel nemající CD/DVD mechaniku mohl nainstalovat z flash disku. V tom případě se zcela přepíše původní obsah flash disku. Pokud při této opraci byl nastaven jako cíl HDD, tak se přepsalo mnoho důležitého, protože tento operace přepisuje a pracuje přímo na disk a ne na oddíl. Přepsal se MBR, přepsala se tabulka oddílů a přepsalo se počátečních několik set MB disku, nezávisle co na něm bylo, a patrně tam byl Win systém. Je dobré si přečíst jak systém bootuje Win7 Win obecně, linux a bootování obecně. V každém případě ve zkratce proces je takový: BIOS identifikuje bootovací HDD z něj z 1. sektoru (MBR) načte bootovací sekvenci a dále se řídí podle to co tam je. Pokud nemáš v systému flash a skutečně to bootuje z HDD, tak v počátečních sektorech HDD je boot sekvence instalačního ISO. (pokud to dává Try..Install..) (Tedy ani ne windows a ani ne nainstalovanému linuxu.)
Proč se v tom případě ale nespustí nová instalace a zamrzne to na tom řádku, jak jsem popsal shora?Protože je v linuxu několik formátů, jak může instalační DVD vypadat a pro každý formát/instalaci je popsaný postup, jak vyrobit bootovací flash a z ní instalovat. Doporučený přímo Ubuntu a nějaký jiný. Postup, který odpovídá jinému formátu ISO nevytvoří funkční bootovací disk.
. Co se stalo navíc, počítač nyní nerozpozná HW: CD ani USB a tak nemám žádný vstup pro jakoukoliv opravu. Bylo by možné po zapnutí počítače to bootování usměrnit? Dík za odpověďTak protože žádný systém zatím nenajel. V BIOSU samozřejmě CD a flash by viditelné být měly. A pořadí bootování se změnit dá. V závislosti na konkrétním počítači je třeba zamířit do BIOSu a tam změnit pořadí bootovacích zařízení. Trvale nebo jednorázově.
Neznám žádný způsob, jak by se dal nainstalovat linux "staženým programem pod windows".
Wubi?
uz je tedy jasne co se stalo, rozbalil si ISO na disk F: coz je tvuj HDD, mel si to ale udelat na USBFlash, nebo pomoci vypalovaciho programu vypalit na DVD... pokud si ale opravdu vybral disk F: tak disk C: by mel byt nedotcen a urcite nikde nicneformatuj (pokud teda system a/nebo data na disku C: nechcesumyslne vyhodit)...Obávám se, že takto to není. Zkus vysvětlit, jak by mohlo cokoliv takto agresivně najíždět "z disku F:", když bys neudělal přepsání MBR. A když přepíšeš MBR, tak na to, aby ti zavaděč distribuce najel "z disku F:", tak to musela být sofistikovaná úprava, která nechala původní Partition table a příslušně zapsal do zavaděče, kde je další pokračování. Tohle nedosáhneš "kopírováním na disk F:"
V Biosu mám společnou prioritu pro USB a CD, nicméně v tomto stavu, USB ani CD bootováno není a vše se neodvratně dere k bootování z disku F:, s tím, že se proces zastaví na: 0.755758 ---[ end Kernel panic - not syncing: VFS: Unable to mount root fs on unknouwn-block(2,0]Takhle "USB/CD bootované není" to být podle mne nemůže, je-li správně nastaveno. Pokud máš v BIOSu nastaveno že CD a USB má vyšší prioritu než HDD, a vložíš do CD, USB medium, které validní, správný bootovací systém, tak ten musí odstartovat. Nic co je na nějakém jiném disku to nemůže ovlivnit. To, že se tak neděje, může mít jen dvě vysvětlení.
Pokud máš v BIOSu nastaveno že CD a USB má vyšší prioritu než HDD, a vložíš do CD, USB medium, které validní, správný bootovací systém, tak ten musí odstartovat.Potkal jsem počítač, který se zasekl v POSTu na detekci disků. Když jsem přepsal v jiném počítači začátek disku nulama (nebyla tam žádná důležitá data), tak se to teprve rozjelo… Zjevně bug v BIOSu.
Tiskni
Sdílej: