Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
V Linuxu a ostatních UNIXových operačních systémech se u názvů souborů a adresářů rozlišuje velikost písmenek. foo, FOO, Foo
jsou v Linuxu tři zcela rozdílné soubory. Název může obsahovat jakékoliv znaky s výjimkou lomítka /, ale nejlepší je používat písmena, čísla, pomlčku, podtržítko a tečku. Pokud chcete použít v názvu souboru mezeru, je třeba uzavřít název souboru do uvozovek nebo použít zpětné lomítko před danou mezerou. Zápis pak vypadá
"soubor s mezerami.txt"
případně soubor\ s\ mezerami.txt
. Každopádně se nedoporučuje používat v názvech mezery a jiné speciální znaky. Také se vyhněte háčkům a čárkám, mohli byste s nimi mít problémy v jiných operačních systémech nebo v některých nelokalizovaných programech.
Délka názvu může být několik set znaků, ale takové názvy snižují čitelnost a špatně se s nimi pracuje.
Speciální význam mají soubory, které začínají tečkou. Ty se v běžném výpisu příkazu
ls
nevyskytují a obvykle slouží k uložení konfigurace (např. .bashrc
). Je to kvůli tomu, že se s konfiguračními soubory často nepracuje a v normálním výpisu by pouze překážely. Příkaz ls
s parametrem -a
nám zobrazí i tyto skryté soubory:
ls -a ~ . .kodos .. .kpackage .adobesvg .licq .alsaplayer .links .bash_history .mailcapAdresář '.' je odkazem na aktuální adresář a '..' je odkazem na nadřazený adresář (jedinou výjimkou je kořenový adresář '/', ten nemá nadřazený adresář, proto je '..' odkazem na '/').
Dokument vytvořil: vladka, 29.8.2005 11:59 | Poslední úprava: TnT, 13.11.2010 00:20 | Další přispěvatelé: Vít Ožana, Zdeněk Burda | Historie změn | Zobrazeno: 11414×
Tiskni
Sdílej: