Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Jako ve většině operačních systémů vycházejících z Unixu, je i v Linuxu jen jeden kořenový adresář, označený '/'. Všechny další souborové systémy se připojují do jednoho stromu, takže když chceme například přistupovat k souborům na disketě, tak ji připojíme do adresáře /mnt/floppy a pokud máme oddělený diskový oddíl pro adresáře uživatelů, tak jej připojíme do adresáře /home.
Souborové systémy se připojují příkazem mount a odpojují příkazem umount, nikoliv unmount. Abychom nemuseli ručně připojovat při každém spuštění systému všechny disky a u často připojovaných a odpojovaných souborových systémů, je v /etc/fstab uvedeno co a jak se kam připojuje. Ale většina distribucí nastaví při instalaci vše správně a Vy se tak nemusíte o nic starat - jádro je upraveno tak, aby automaticky připojovalo veškerá zařízení.
Struktura souboru /etc/fstab je popsána v jeho manuálové stránce (man fstab). Příkaz mount a parametry specifické pro jednotlivé souborové systémy jsou popsány v manuálové stránce příkazu mount.
Strukturu Linuxového filesystemu, který je velice podobný tradičnímu Unixovému, specifikuje tzv. FHS (Filesystem Hierarchy Standard). Tento standard specifikuje, v jakém adresáři mají být jaké aplikace, knihovny či jiné soubory.
S hierarchií adresářů v Linuxu nás ve stručnosti seznámí manuálová stránka hier(7).
tune2fs
můžete lehce ovlivnit v jakých periodách bude ke kontrole docházet. Rozhodně se nedoporučuje spouštět samotný fsck
za běhu systému, přesněji řeceno, provádět s ním kontrolu přimountovaného oddílu.
halt
nebo shutdown
, či pomocí tlačítka v grafickém rozhraní. V případě, že by došlo k silnějšímu zatuhnutí, před stiskem tlačítka reset je vhodno zkusit Ctrl + Alt + SysRq + F1
, a pak Ctrl + Alt + SysRq + S
. Tím dojde k synchonizaci disku, a jste v suchu.
Dokument vytvořil: vladka, 29.8.2005 11:41 | Poslední úprava: Nicky726, 13.1.2009 23:20 | Další přispěvatelé: Acetom, Jiří J. | Historie změn | Zobrazeno: 29211×
Tiskni
Sdílej: