Společnost PINE64 stojící za telefony PinePhone a PinePhone Pro nebo notebooky Pinebook a Pinebook Pro publikovala na svém blogu březnový souhrn novinek (YouTube). Jednodeskový RISC-V počítač Star64 s SoC StarFive JH-7110 bude v prodeji od 4. dubna.
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 23.03. Přehled novinek v oznámení na webu a v CHANGELOGu na GitHubu.
Je tu opět apríl. Společnost Razer představila holící myš Razer Razer. Vědci z CERNu navrhují 25hodinový den. Společnost Elgato představila kolekci Elgato Home. Společnost Nothing Beer (5.1%). Další aprílové novinky například na April Fools' Day On The Web.
Před 25 lety byl uvolněn zdrojový kód balíku aplikací Netscape Communicator jako open source (např. dobová zpráva CNET), z čehož vzešel projekt Mozilla – ten si výročí nyní připomíná.
Na GOG.com běží Spring Sale. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Deep Sky Derelicts.
Sound Open Firmware, projekt Linux Foundation, open source audio DSP firmware a SDK, byl vydán ve verzi 2.5.0. Přináší podporu platformy Mediatek mt8188 nebo nový audio modul ARIA (Automatic Regressive Input Amplifier Module).
Byla vydána nová verze 5.8 programovacího jazyka Swift (Wikipedie). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Ke stažení budou oficiální binární balíčky pro Ubuntu 18.04, Ubuntu 20.04, Ubuntu 22.04, CentOS 7, Amazon Linux 2 a Red Hat Universal Base Image 9.
Byla vydána nová verze 1.77 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.77 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána beta verze Ubuntu 23.04 s kódovým názvem Lunar Lobster. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 23.04 mělo vyjít 20. dubna 2023.
Linuxová distribuce OpenMandriva byla vydána ve verzi ROME 23.03. Název ROME říká, že se jedná se o průběžně aktualizovanou (rolling) edici. Stabilní edice nese název Rock, aktuálně OpenMandriva Lx 4.3 Dysprosium.
Diskuse vznikla z vlákna této diskuse.
ABC Flamer Premium Ultra? Inak sa celkom čudujem, že tu ešte nie je zavedený premium servis, má to každá druhá stránka. Ale komunita by asi nebola nadšená, je už po tých všetkých službách abíčka, ktoré sú s konkurenciou absolútne neporovnateľné, strašne zmlsaná a keby sa za niečo muselo platiť (zvlášť na portále o Linuxe)...
To je mensi duvod, vyrazne vetsi je slozitost implementace.
Ten argument s rekalmou moc nechápu – dneska je v každé newsové zprávě reklama, takže jí je tam mnohem víc než na webu. Navíc ten, kdo si umí nastavit newsového klienta si určitě umí nastavit i adblock v prohlížeči.
Spíš bych řekl, že ta implementace nebude triviální – jedna věc je, dělat z příspěvků e-maily a přeposílat je na nějaký newsový server, to je celkem hračka. Složitější ale už je online propojení a umožnit i odpovídnání. Buď by bylo potřeba implementovat NNTP protokol, nebo napsat souborový systém, který by bral data z DB a tvářil se před NNTP jako úložiště newsových zpráv.
Abíčko newsové rozhraní ve skutečnosti nemá. Ve skutečnosti se jedná o mailing list, do kterého je přihlášen Gmane.
Gmane nabízí i zpětný překlad z newsů do e-mailu, zachovává Xref, In-Reply-To. Takže jediná nutnost by byla, aby Ábíčko archivovalo relaci [Msg-Id odchozího mailu; nějaký databázový identifitátor, co se teď používá]. Přes tu bude možné dohledat, kam pověsit odpověď do databáze. To je celé.
Formátování lze vyřešit omezením na Content-Type: text/plain, jako to mají odchozí maily (jediný problém bude pre), případně povolit HTML a zavést ztrátový filtr do abc-html.
Identifikaci odesílatele můžeme věřit, nevěřit a převádět na nepřihlášené uživatele, autentizovat přes PGP.
Jo, problém by mohl být, pokud Gmane zprávu od uživatele zveřejňuje sám (tedy nezveřejňuje/nečeká na přeposlaný mail od listovního serveru). Ale tipuji, že Gmane má podporu pro moderované listy, takže by to měl dokázat.
Pokud by gmane dokázal zabezpečit, že dostanu spolehlivě zpátky odpověď a bylo i vyřešeno, jak ji do abíčka načíst, tak bych se nebránil spolehlivé implementaci. Já mám hlavně strach ze spousty spamů, nedoručených zpráv, automatických vacation odpovědí atd.
Tak smůla: Posting to a moderated or read-only mailing list will result in a bounce message.
To jsem nečekal.
Takže by bylo nutné, aby aby Ábíčko mělo vlastní newsový server. Tady by zas byla výhoda, že by se uživatel mohl/musel autentizovat proti ábíčkovýmu účtu, takže by zmizel spam i se vyřešilo autorství příspěvků.
Spíš bych řekl, že ta implementace nebude triviální – jedna věc je, dělat z příspěvků e-maily a přeposílat je na nějaký newsový server, to je celkem hračka. Složitější ale už je online propojení a umožnit i odpovídnání.S odstupem dvou let můžu říct, že to zase tak obtížné nebylo. NNTP se mi podařilo implementovat na serveru i1984.cz (kinderporno.cz).
Buď by bylo potřeba implementovat NNTP protokol, nebo napsat souborový systém, který by bral data z DB a tvářil se před NNTP jako úložiště newsových zpráv.Koncept virtuálního souborového systému jsem nakonec zavrhl a vyšel jsem z hotového NNTP serveru a upravil ho tak, aby zprávy načítal ze SQL databáze.
Tiskni
Sdílej: