abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 23:33 | Nová verze

    Byla vydána verze 26.1 aneb čtvrtletní aktualizace open source počítačového planetária Stellarium (Wikipedie, GitHub). Vyzkoušet lze webovou verzi Stellaria na Stellarium Web.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 23:00 | Zajímavý projekt

    VOID (Video Object and Interaction Deletion) je nový open-source VLM model pro editaci videa, který dokáže z videí odstraňovat objekty včetně všech jejich fyzikálních interakcí v rámci scény (pády, kolize, stíny...) pomocí quadmaskingu (čtyřhodnotová maska, která člení pixely scény do čtyř kategorií: objekt určený k odstranění, překrývající se oblasti, objektem ovlivněné oblasti a pozadí scény) a dvoufázového inpaintingu. Za projektem stojí výzkumníci ze společnosti Netflix.

    NUKE GAZA! 🎆 | Komentářů: 0
    včera 05:22 | Zajímavý software

    Design (GitHub) je 2D CAD pro GNOME. Instalovat lze i z Flathubu. Běží také ve webovém prohlížeči.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    včera 04:11 | Zajímavý software

    Příspěvek na blogu herního enginu Godot představuje aplikaci Xogot přinášející Godot na iPad a iPhone. Instalovat lze z App Storu. Za Xogotem stojí Miguel de Icaza (GitHub) a společnost Xibbon.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    4.4. 04:22 | Komunita

    Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za březen (YouTube).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    3.4. 16:44 | Nová verze

    ESP-IDF (Espressif IoT Development Framework), tj. oficiální vývojový framework pro vývoj aplikací na mikrokontrolérech řady ESP32, byl vydán v nové verzi 6.0. Detaily na portálu pro vývojáře.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    3.4. 12:33 | Nová verze

    DeepMind (Alphabet) představila novou verzi svého multimodálního modelu, Gemma 4. Modely jsou volně k dispozici (Ollama, Hugging Face a další) ve velikostech 5-31 miliard parametrů, s kontextovým oknem 128k až 256k a v dense i MoE variantách. Modely zvládají text, obrázky a u menších verzí i audio. Modely jsou optimalizované pro běh na desktopových GPU i mobilních zařízeních, váhy všech těchto modelů jsou uvolněny pod licencí Apache 2.0. Návod na spuštění je už i na Unsloth.

    NUKE GAZA! 🎆 | Komentářů: 11
    3.4. 03:55 | Nová verze

    Cursor (Wikipedie) od společnosti Anysphere byl vydán ve verzi 3. Jedná se o multiplatformní proprietární editor kódů s podporou AI (vibe coding).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    2.4. 19:55 | Zajímavý projekt

    Průkopnická firma FingerWorks kolem roku 2000 vyvinula vícedotykové trackpady s gesty a klávesnice jako TouchStream LP. V roce 2005 ji koupil Apple, výrobu těchto produktů ukončil a dotykové technologie využil při vývoji iPhone. Multiplatformní projekt Apple Magic TouchstreamLP nyní implementuje funkcionalitu TouchStream LP na současném Apple Magic Trackpad, resp. jejich dvojici. Diskuze k vydání probíhá na Redditu.

    |🇵🇸 | Komentářů: 0
    2.4. 18:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 10.3 sady aplikací pro SSH komunikaci OpenSSH. Přináší řadu bezpečnostních oprav, vylepšení funkcí a oprav chyb.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (14%)
     (7%)
     (1%)
     (12%)
     (30%)
     (3%)
     (6%)
     (1%)
     (14%)
     (23%)
    Celkem 1223 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    1307 studentů přijato do Google Summer of Code 2014

    Google zveřejnil seznam studentů přijatých do letošního Google Summer of Code. Z celkového počtu 4420 přihlášených studentů bylo vybráno 1307 studentů. Přehled studentů, projektů, organizací a mentorů je k dispozici ve zveřejněné tabulce. Například pro KDE bude pracovat 42 studentů, pro Apache Software Foundation 39 studentů, pro GNOME 35 studentů, pro openSUSE 14 studentů, pro Fedora Project 10 studentů, …

    22.4.2014 11:01 | Ladislav Hagara | Komunita


    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    22.4.2014 13:10 x
    Rozbalit Rozbalit vše Pricemz nejzasadnejsi je projekt na nahradu Systemd
    Systemd utility replacements z ktereho je slusna sance, ze Linux moc neuvidi nebo i kdyz uvidi, tak RedHat to stejne nedovoli implementovat. Ale jeste ze tak, aspon tady budou moct byt OS, ktere jsou opravdu jine a nezaplevelene ruznym smetim.
    22.4.2014 19:25 smazáno | skóre: 18 | blog: smazáno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pricemz nejzasadnejsi je projekt na nahradu Systemd
    Achjo, zase tenhle hipster anti-systemd fanatismus :-/

    K cemu by tohle "v Linuxu" bylo, kdyz mame plny systemd.

    Smyslem toho projektu co linkujes je, aby aplikace co zavisi na systemd bezeli i mimo Linux.

    A navic pokud se to podari nekam dotahnout, tak hadam ze to spis na Linuxu pojede, nez naopak (i v popisuju porjektu hlasaji "os-agnostic").

    http://www.openbsdfoundation.org/gsoc2014.html#systemd
    23.4.2014 06:10 x
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pricemz nejzasadnejsi je projekt na nahradu Systemd
    To neni zadny fanatismus, ale tvrda realita neceho za co muze RedHat ;-) Fanatismus je to nevidet:

    Theodore Ts'o shrnuti systemd, vime kdo to je, ze ano? ;-) Linus a dalsi znechuceni problemama s systemd opet Linus proti systemd tady uz Linus velmi tvrde proti RedHat systemd bude obsahovat DHCP server a client aneb na ceste k vlastnimu OS

    to je jen par prikladu toho co se aktivne deje na nejhlubsi urovni vyvoje Linuxu kde to i mozna zacina dochazet Linusovi a dalsim, ale mam docela dojem, ze je pozde. Takhle to dopada, kdyz se k open source pusti komercni PIP ala RedHat, Oracle a dalsi. A kdyby to nekomu nedochazelo, tak uz se to jednou stalo a to v 90. letech v kauze USL vs BSDi (text nalevo) kde podobni smejdi se pokusili zadusit BSD. Ale to se jim nepovedlo, dostali napraskano a od te doby se ty komercni Unix krasne sesypali. Ted to zkousi ovsem z jine strany a to se jim dari mnohem lepe, protoze komunita je slepa a zahledena do technickych reseni (vsak uz mame plny systemd, ale uz nevidi co to zpusobilo a ze to neni zadna vyhra) misto aby pochopila, ze technika to co se deje nevyresi.

    Skvele video z FOSDEM 2014 kde se docela dost i mluvilo o OpenSSL a jehoz pruser byl krasne predpovezen cca 2 mesice dopredu [webm format link]

    Jinak na Linuxu by to urcite mohlo jet co M:Tier vymysli jako alternativu pro aplikace, ktere bohuzel zavisi na systemd, ale RedHat zcela jiste nedovoli implementaci. Ti potrebuji at je systemd a jine hruzy od nich vsude (tak jako MS) a nejaka klicka se vzdy najde. Jako obskurni zavislost na jedne z binarnich funkcionalit tam nebo onde, vymluva na to, ze nemohou kod s BSD licenci nacpat do GPL3 produktu atd. Ceste je spousta. Jiste, ted prijde ta pohadka o Linux komunite, jak nemusi delat to co naridi RedHat/Oracle. Jiste, tak jak mohla a udelala v ramci PulseAudio, PolicyKit, Consolekit, Systemd,........ :D
    pavlix avatar 23.4.2014 08:22 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pricemz nejzasadnejsi je projekt na nahradu Systemd
    ale RedHat zcela jiste nedovoli implementaci
    Jak té implementaci podle tebe zabrání?
    Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.
    23.4.2014 07:20 Michal Kubeček | skóre: 71 | Luštěnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pricemz nejzasadnejsi je projekt na nahradu Systemd
    K cemu by tohle "v Linuxu" bylo, kdyz mame plny systemd.

    Třeba pro ty, kdo se chtějí obejít bez něj (ano, existujeme).

    23.4.2014 14:22 smazáno | skóre: 18 | blog: smazáno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pricemz nejzasadnejsi je projekt na nahradu Systemd
    Vsak proto "v Linuxu" v uvozovkach .. kde "Linuxem" mysleno standardni debian/ubuntu/rhel/....
    24.4.2014 00:58 Utopic Unicorn
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pricemz nejzasadnejsi je projekt na nahradu Systemd
    Sem netušil, že ty seš proti systemd.
    24.4.2014 07:07 Michal Kubeček | skóre: 71 | Luštěnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pricemz nejzasadnejsi je projekt na nahradu Systemd
    Jaké to je, být dva roky bez možnosti přístupu na web? :-)

    Založit nové vláknoNahoru


    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.