Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
AMD neplánuje inovace řady procesorů Geode, vyznačující se hlavně nízkou spotřebou (a výkonem). Možným důvodem jsou finanční potíže AMD. Jedno z těchto CPU bylo použito projektem OLPC.
Tiskni
Sdílej:
Logickym pokračovatelem (a odpovědí na Intel Atom) by mohlo bejt AMD Neo, resp. kompletní platforma Yukon.
nízkou spotřebou (a výkonem)
Tuto formulaci nějak nechápu. Znamená to nízkou spotřebou s nízkým výkonem, nebo naopak nízkou zpotřebou a k této spotřebě dobrým výkonem?
Toz skoooda. Mame ich na sieti celkom dost ako routre, bridge APcka atd. Velmo symaticky hardware ktoreho vykon je na taketo veci priam predimenzovany a to pri celkom zanedbatelnom odbere. Zda sa ze budeme musiet nakupit par kuskov ako servisnu zalohu.
Jaké reálné možnosti teda člověk má, když chce rozumný procesor (a čipset) s nízkou spotřebou (ideálně však aby byl 64bitový, ne nutně x86_64, jistě), a hlavně levný?
Blbost... Deska s 45W AMD procesorem žere míň, stojí zhruba stejně a výkon má mnohem větší... Takže AMD 690G deska = 1500Kč, nejlevnější dostupnej AM2 procesor = 900...
Zkus místo těch tlachů použít google... spousta lidí šla až ke 24W a možná i míň..
Jen pro srovnání, mám desku s chipsetem 690G, dvoujádro AMD 4850e (kam se hrabe atom), Wifi kartu, televizní kartu, velmi neúsporný disk, 2GB RAM.
Zatímco píšu tento příspěvek, wattmetr ukazuje 46W. Anebo klidně 90W, podle situace. Samozřejmě jsem nezapočítal monitor. A modem. A tiskárnu. A repráky. Ta energie není úplně ztracená, pomáhá vytápět místnost (tož pravda, elektřina je dvakrát dražší než plyn).
Člověk se pinoží za každým wattem a pak sedne do auta, které žere desítky kilowattů…
Přesně tak, vrčící lopatky do počítače nepatří. Všechno mám chlazené pasivně.
Na hluk je dost triviální workaround, že se to prostě šoupne někam kde to nevadí (pokud to není skutečně *moc* hluku). Na spotřebu energie bohužel není.
... nevýhodou může být větráček na chipsetu.Vetrak problem neni (da se tam dat lepsi chladic, pripadne velky pasiv), hlavnim problemem je hlavne samotny chipset. Dokud nebudou v prodeji desky s chipsetem Intel SCH US15W ("Poulsbo"), ktery ma spotrebu srovnatelnosu se samotnym Atomem (2.3W), jsou tyhle desky pro opravdu usporne reseni nevhodne.