abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:00 | Zajímavý software

    Nourish (GitHub) je nový správce oken pro Linux. Tradiční plochy nahrazuje nekonečným plátnem a posouváním a přibližováním. Využívá vlastní kompozitor pro Wayland s názvem y5. Videoukázka.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 15:33 | Komunita

    Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 05:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.6. 14:44 | IT novinky

    Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 14
    26.6. 14:22 | IT novinky

    V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    26.6. 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.6. 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    25.6. 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.6. 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (7%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (4%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 2002 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    AMD Geode pozvolna končí

    AMD neplánuje inovace řady procesorů Geode, vyznačující se hlavně nízkou spotřebou (a výkonem). Možným důvodem jsou finanční potíže AMD. Jedno z těchto CPU bylo použito projektem OLPC.

    28.1.2009 21:31 | |🇵🇸 | IT novinky


    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    28.1.2009 22:37 Kozuch | skóre: 2
    Rozbalit Rozbalit vše Re: AMD Geode pozvolna končí
    Takže AMD v OLPC končí... :D
    |🇵🇸 avatar 29.1.2009 06:26 |🇵🇸 | skóre: 94 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: AMD Geode pozvolna končí
    Jo, v XO-2 se zvažuje Intel Atom, případně něco od Vie.
    🇵🇸Touch grass🇺🇦 ✊ ani boha, ani pána
    28.1.2009 23:28 D-Evil | skóre: 25 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: AMD Geode pozvolna končí

    Logickym pokračovatelem (a odpovědí na Intel Atom) by mohlo bejt AMD Neo, resp. kompletní platforma Yukon.

    29.1.2009 11:05 filbar | skóre: 36 | blog: Denicek_programatora | Ostrava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: AMD Geode pozvolna končí
    nízkou spotřebou (a výkonem)

    Tuto formulaci nějak nechápu. Znamená to nízkou spotřebou s nízkým výkonem, nebo naopak nízkou zpotřebou a k této spotřebě dobrým výkonem?

    29.1.2009 13:26 Zdeněk Štěpánek | skóre: 57 | blog: uz_mam_taky_blog | varnsdorf
    Rozbalit Rozbalit vše Re: AMD Geode pozvolna končí
    Znamena to samozrejme to druhe. Autor zpravicky zbytecne hazi spinu na neco co nejspis ani nezna.

    Geode LX800 (500Mhz) na desce s 256MB DDR (ALIX 3C3) mi vpohode spustil Archlinux ze site a vklidu jsem spustil i openoffice. Samozrejme zadny delo to neni, zhruba to bude odpovidat stejne taktovanemu PIII. Bogomipsy jsou stejny. Jako druhy levny PC do rodiny kde je hlavnim cilem nizka spotreba je to vklidu pouzitelny. "dalsi pocitac? to zase bude zrat elektriky!!!" - zname.

    Zdenek
    www.pirati.cz - s piráty do parlamentu i jinam www.gavanet.org - czfree varnsdorf
    |🇵🇸 avatar 30.1.2009 21:59 |🇵🇸 | skóre: 94 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: AMD Geode pozvolna končí
    Znamená to to první. Použival jsem to a na dnešní poměry je ten výkon bídný --- třeba jako fileserver klidně, ale na používání jako desktop (OO.org, kompozitní efekty, HD video,...) to fakt není.
    🇵🇸Touch grass🇺🇦 ✊ ani boha, ani pána
    Drom avatar 31.1.2009 19:59 Drom | skóre: 24 | Kdyne
    Rozbalit Rozbalit vše Re: AMD Geode pozvolna končí
    To je otazka, co je "desktop", pro me OO.o a kompozitni efekty rozhodne ne... a bez HD videa se taky obejdu.
    |🇵🇸 avatar 31.1.2009 22:15 |🇵🇸 | skóre: 94 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: AMD Geode pozvolna končí
    Vim v XTermu? Ne, díky. A vnuť to Frantovi od vedle...
    🇵🇸Touch grass🇺🇦 ✊ ani boha, ani pána
    29.1.2009 16:53 AlYoSHA
    Rozbalit Rozbalit vše Re: AMD Geode pozvolna končí

    Toz skoooda.  Mame ich na sieti celkom dost ako routre, bridge APcka atd.  Velmo symaticky hardware ktoreho vykon je na taketo veci priam predimenzovany a to pri celkom zanedbatelnom odbere.  Zda sa ze budeme musiet nakupit par kuskov ako servisnu zalohu.  :-(

    29.1.2009 16:55 AlYoSHA
    Rozbalit Rozbalit vše Re: AMD Geode pozvolna končí

    heh.  hovorim samozrejme o Alix boardoch 3c1, 2c3 a tak ...

    thingie avatar 29.1.2009 17:01 thingie | skóre: 8
    Rozbalit Rozbalit vše Re: AMD Geode pozvolna končí

    Jaké reálné možnosti teda člověk má, když chce rozumný procesor (a čipset) s nízkou spotřebou (ideálně však aby byl 64bitový, ne nutně x86_64, jistě), a hlavně levný?

    Růžové lži.
    29.1.2009 18:05 finn | skóre: 43 | blog: finnlandia | 49° 44´/13° 22´
    Rozbalit Rozbalit vše Re: AMD Geode pozvolna končí
    Intel Atom - základní deska i s procesorem vyjde na cca 2kKč, nevýhodou může být větráček na chipsetu.
    Užívej dne – možná je tvůj poslední.
    Limoto avatar 29.1.2009 21:27 Limoto | skóre: 32 | blog: Limotův blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: AMD Geode pozvolna končí

    Blbost... Deska s 45W AMD procesorem žere míň, stojí zhruba stejně a výkon má mnohem větší... Takže AMD 690G deska = 1500Kč, nejlevnější dostupnej AM2 procesor = 900...

    29.1.2009 23:22 finn | skóre: 43 | blog: finnlandia | 49° 44´/13° 22´
    Rozbalit Rozbalit vše Re: AMD Geode pozvolna končí
    Kompletní počítač s Atomem si vezme cca 40 W (klik), takže AMD s udávaným 45W příkonem IMHO žrát míň nebude.
    Užívej dne – možná je tvůj poslední.
    Limoto avatar 30.1.2009 09:33 Limoto | skóre: 32 | blog: Limotův blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: AMD Geode pozvolna končí

    Zkus místo těch tlachů použít google... spousta lidí šla až ke 24W a možná i míň..

    30.1.2009 11:51 Jan Martinek | skóre: 43 | blog: johny | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: AMD Geode pozvolna končí

    Jen pro srovnání, mám desku s chipsetem 690G, dvoujádro AMD 4850e (kam se hrabe atom), Wifi kartu, televizní kartu, velmi neúsporný disk, 2GB RAM.

    Zatímco píšu tento příspěvek, wattmetr ukazuje 46W. Anebo klidně 90W, podle situace. Samozřejmě jsem nezapočítal monitor. A modem. A tiskárnu. A repráky. Ta energie není úplně ztracená, pomáhá vytápět místnost (tož pravda, elektřina je dvakrát dražší než plyn).

    Člověk se pinoží za každým wattem a pak sedne do auta, které žere desítky kilowattů…

    30.1.2009 13:42 finn | skóre: 43 | blog: finnlandia | 49° 44´/13° 22´
    Rozbalit Rozbalit vše Re: AMD Geode pozvolna končí
    Pokud bych stavěl úsporný počítač, pak hlavně proto, že by se dal téměř celý chladit pasivně. Úsporu energie bych bral jako příjemný bonus.
    Užívej dne – možná je tvůj poslední.
    30.1.2009 14:39 Jan Martinek | skóre: 43 | blog: johny | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: AMD Geode pozvolna končí

    Přesně tak, vrčící lopatky do počítače nepatří. Všechno mám chlazené pasivně.

    http://kf.fyz.fce.vutbr.cz/pub/bedna/

    thingie avatar 30.1.2009 21:35 thingie | skóre: 8
    Rozbalit Rozbalit vše Re: AMD Geode pozvolna končí

    Na hluk je dost triviální workaround, že se to prostě šoupne někam kde to nevadí (pokud to není skutečně *moc* hluku). Na spotřebu energie bohužel není.

    Růžové lži.
    Drom avatar 31.1.2009 20:05 Drom | skóre: 24 | Kdyne
    Rozbalit Rozbalit vše Re: AMD Geode pozvolna končí
    Ty lidi s tim hlukem nadelaji, me tu tri roky huci pocitac ve stylu "startujici letadlo" a nijak mi to nevadi :)
    |🇵🇸 avatar 31.1.2009 22:12 |🇵🇸 | skóre: 94 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: AMD Geode pozvolna končí
    Už jsi hluchý?
    🇵🇸Touch grass🇺🇦 ✊ ani boha, ani pána
    Drom avatar 31.1.2009 23:44 Drom | skóre: 24 | Kdyne
    Rozbalit Rozbalit vše Re: AMD Geode pozvolna končí
    Zdaleka ne...
    29.1.2009 23:22 Kvakor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: AMD Geode pozvolna končí
    ... nevýhodou může být větráček na chipsetu.
    Vetrak problem neni (da se tam dat lepsi chladic, pripadne velky pasiv), hlavnim problemem je hlavne samotny chipset. Dokud nebudou v prodeji desky s chipsetem Intel SCH US15W ("Poulsbo"), ktery ma spotrebu srovnatelnosu se samotnym Atomem (2.3W), jsou tyhle desky pro opravdu usporne reseni nevhodne.

    Založit nové vláknoNahoru


    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.