Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
AMD neplánuje inovace řady procesorů Geode, vyznačující se hlavně nízkou spotřebou (a výkonem). Možným důvodem jsou finanční potíže AMD. Jedno z těchto CPU bylo použito projektem OLPC.
Tiskni
Sdílej:
Logickym pokračovatelem (a odpovědí na Intel Atom) by mohlo bejt AMD Neo, resp. kompletní platforma Yukon.
nízkou spotřebou (a výkonem)
Tuto formulaci nějak nechápu. Znamená to nízkou spotřebou s nízkým výkonem, nebo naopak nízkou zpotřebou a k této spotřebě dobrým výkonem?
Toz skoooda. Mame ich na sieti celkom dost ako routre, bridge APcka atd. Velmo symaticky hardware ktoreho vykon je na taketo veci priam predimenzovany a to pri celkom zanedbatelnom odbere. Zda sa ze budeme musiet nakupit par kuskov ako servisnu zalohu.
Jaké reálné možnosti teda člověk má, když chce rozumný procesor (a čipset) s nízkou spotřebou (ideálně však aby byl 64bitový, ne nutně x86_64, jistě), a hlavně levný?
Blbost... Deska s 45W AMD procesorem žere míň, stojí zhruba stejně a výkon má mnohem větší... Takže AMD 690G deska = 1500Kč, nejlevnější dostupnej AM2 procesor = 900...
Zkus místo těch tlachů použít google... spousta lidí šla až ke 24W a možná i míň..
Jen pro srovnání, mám desku s chipsetem 690G, dvoujádro AMD 4850e (kam se hrabe atom), Wifi kartu, televizní kartu, velmi neúsporný disk, 2GB RAM.
Zatímco píšu tento příspěvek, wattmetr ukazuje 46W. Anebo klidně 90W, podle situace. Samozřejmě jsem nezapočítal monitor. A modem. A tiskárnu. A repráky. Ta energie není úplně ztracená, pomáhá vytápět místnost (tož pravda, elektřina je dvakrát dražší než plyn).
Člověk se pinoží za každým wattem a pak sedne do auta, které žere desítky kilowattů…
Přesně tak, vrčící lopatky do počítače nepatří. Všechno mám chlazené pasivně.
Na hluk je dost triviální workaround, že se to prostě šoupne někam kde to nevadí (pokud to není skutečně *moc* hluku). Na spotřebu energie bohužel není.
... nevýhodou může být větráček na chipsetu.Vetrak problem neni (da se tam dat lepsi chladic, pripadne velky pasiv), hlavnim problemem je hlavne samotny chipset. Dokud nebudou v prodeji desky s chipsetem Intel SCH US15W ("Poulsbo"), ktery ma spotrebu srovnatelnosu se samotnym Atomem (2.3W), jsou tyhle desky pro opravdu usporne reseni nevhodne.