I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2024. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2024. Pro programátory v TypeScriptu Advent of TypeScript. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2024…
Organizace Software Freedom Conservancy (SFC) společně se svým členským projektem OpenWrt oznámila oficiální spuštění prodeje Wi-Fi routeru OpenWrt One vyrobeného ve spolupráci s Banana Pi. Cena je 89 dolarů nebo 68,42 dolarů jenom deska. Z každého prodeje jde 10 dolarů do fondu OpenWrt v Software Freedom Conservancy. Projekt OpenWrt představil plán na výrobu vlastního routeru letos v lednu při příležitosti 20. výročí projektu.
Svobodný multiplatformní herní engine Bevy napsaný v Rustu byl vydán ve verzi 0.15. Díky 294 přispěvatelům.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 24.11 Stirk. Přehled novinek v Changelogu.
Byla vydána verze 0.82 telnet a ssh klienta PuTTY. Podrobnosti v přehledu nových vlastností a oprav chyb a Change Logu. Vypíchnuta je vylepšená podpora Unicode.
Vánoční RoboDoupě bude v sobotu 7. prosince. Na programu je Úvod do ESP-NOW nebo Netradiční použití H-můstků.
UBports, nadace a komunita kolem Ubuntu pro telefony a tablety Ubuntu Touch, vydala Ubuntu Touch OTA-7 Focal, tj. sedmé stabilní vydání založené na Ubuntu 20.04 Focal Fossa.
Kevin Purdy na webu Ars Technica představuje kuchařku Hendrika Kleinwächtera The Sourdough Framework a doprovodný YouTube kanál The Bread Code, které jsou věnovány přípravě kváskového chleba. Kniha je udržována na GitHubu a lze ji stáhnout ve formátech PDF či EPUB, a to pod licencí Creative Commons BY-SA 4.0.
Projekt OpenStreetMap po 18 letech na Ubuntu zmigroval své servery na Debian 12 Bookworm. OpenStreetMap od 14. listopadu podporuje také tmavý vzhled (pokud je nastaven na úrovni operačního systému nebo webového prohlížeče).
ESET publikoval analýzu Bootkitty, tj. prvního UEFI bootkitu pro Linux.
Tiskni Sdílej:
Ptal jsem se, k čemu je to dobré, ne co to je.
Chápu, že ESET hledá cestičky jak vsugerovat vystrašeným CEO, že v suchu a bezpečí budou jen se zakoupenými produkty fy. ESET. Ale nechápu jakým způsobem by mohl tohle někdo vpašovat na stroje, co rebootují jednou, maximálně dvakrát za uherský rok.
ktere maji skoro vsude
Myslím si, že existuje řada jednodušších cest jak se k informacím dostat, než je zrovna tahle.
Přístup do RAM. Ok. Ale k čemu patří zrovna tenhle kus RAM? Přístup na disky. Ok. Ale na co, když se s nimi nepracuje? Přístup na UEFI. Ok. Ale na co UEFI? Na serveru?
Ok. Je možné infikovat UEFI desktopových strojů, jenže to má pouze jediný úkol – stáhnout přes PXE zavaděč. Teoreticky ho lze infikovat, jenomže jádra a ramdisky už jsou jinde a crypto, když je tahá na lokální keš pracuje s kontrolním součty, takže by infikované jádro nahradilo to správné jen stěží – stroj by zůstal viset v ramdisku.
8-D Na klíčových strojích používám stejný model a u zbytku je to fuk. Viz výše.
Pro osobu tvého formátu je bezpečné pouze jediné místo – v prdeli.
RealJ je blbý jak necky, protože nechápe jaký je rozdíl mezi slovy může, chce a musí.
Žije v realitě, kde si bez řidičku neprdne, proto je pro něj neuchopitelná skutečnost, že existují lidé co o tenhle skill nestojí. Nebo má snad RealJ pilotní průkaz, nebo kapitánské zkoušky, jako mí kolegové, že tak blbě žvaní?
A nesere te to?
A proč by mělo? Lítání mě nebere a z touhy se plavit po mořích jsem vyrostl. A jsou věci, které pro změnu neumí oni, protože necítí potřebu je umět. To jenom brouk Pytlík jako ty si myslí, že všichni ostatní mají stejné touhy a zájmy.
Mohl bys prozradit k čemu je ti stroj, který ti nenastartuje?
Chápu, že zablešený stroj není žádná výhra, ale dává ti alespoň nějakou šanci s tím něco udělat a pořád je to lepší, než řešit jak se na ten stroj dostat fyzicky. Někdy to dokonce ani není reálné. A obzvláště mi přijde humorné řešit otázku zabezpečení u strojů co mají zastaralé IMPI
Stroj na kterém skladuji doma svoje data žádné IPMI nemá. Zato má problém – moc disků a stará deska. Už jsem to tu jednou zmiňoval. Po každém restartu se přehodí pořadí disků, takže zůstane po restartu viset v ramdisku. Je to velká bedna k níž je připojen pouze malý monitor, abych viděl co se zrovna děje. Klávesnici to nemá, protože jsou nějak nakopnutá USB a jádro během zavádění při tom končilo panikou, kterou bylo nutné řešit fyzickým zásahem. Proto se mi tedy v ramdisku spouští dropbear, abych to mohl řešit vzdáleně i bez fyzické klávesnice.