Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Apple představil (keynote) čipy M3, M3 Pro a M3 Max, nový MacBook Pro 14″ a 16″ a nový iMac.
Tiskni
Sdílej:
No Apple ma jasno, uz jen ARM, ale porad je kupa apek, co bezi jen x86 - a Apple je emuluje, coz je dost na h*emulovane apky bezia rychlo ako na podobnej x86, ver ze to nepoznas, presiel som z i5 a na M2 a mam pocit ze x86 apky na M2 idu rychlejsie nez na i5
Linux je na tom dobre, diky zdrojakum, nic neemuluje a vse je nativne, kupa komercnich firem jiz podporuje prave ARM - takze min nejaky ARM notebook dava smysl, ale asi radeji neco jineho nez Apple99% veci pre Linux zo zdrojakov skompilujes pre apple
MacOS je vyrazne horsi OS nez Linux a velka cast profiku hlavne z grafiky by presla na Linux, pokud by ty apky byly na Linux - jenze nejsou a windows jsou priserne pomale - takze zustavaji na MacOS alias FreeBSD s Apple usarsapcemto je co za blabol? ze by presli na linux? ja vidim opacny pohyb ,-) uz si pracoval s MacOS? (nemyslim skusit, ale dlhodobo pracovat)