Ubuntu bude pro testování nových verzí vydávat měsíční snapshoty. Dnes vyšel 1. snapshot Ubuntu 25.10 (Questing Quokka).
Společnost Netgate oznámila vydání nové verze 2.8.0 open source firewallové, routovací a VPN platformy pfSense (Wikipedie) postavené na FreeBSD. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 6.16 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.3. Linux na verzi 6.1.140. Další změny v příslušném seznamu.
Člověk odsouzený za obchod s drogami daroval letos ministerstvu spravedlnosti 468 kusů kryptoměny bitcoin, které pak resort v aukcích prodal za skoro miliardu korun. Darováním se zabývá policejní Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Deníku N to potvrdil přímo ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Podle resortu bylo nicméně vše v souladu s právem.
Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Apple představil (keynote) nový iMac, iPad Pro, fialový iPhone 12, AirTag a Apple TV 4K. Půjde na novém iMacu a iPadu Pro s procesorem M1 kostka? :-)
Tiskni
Sdílej:
A tak všichni spolu, nádech a z plných plic: Linux jde ke dnu!Toto poslouchám už 20 let, co Linux používám. Psi štěkají a karavana jede dál.
Apple reči.
Kdo má něco v hlavě a cení si své svobody má už dávno iPhone.
Já si vždcky myslel že takový to o placenejch shillech je kravina, ale některý chlísty tohohle typu v diskusích mě tada fakt nahlodávají.
I když ono je to asi lépe vysvětlitelný tím, že některý fanouškové sou tak pošahaný, že mají potřebu pro svý bůžky tohle dělat zadarmo :)
Takze asi tak a ted znate pravdu.Když by to byla pravda, tak nemáš potřebu to tak explicitně cpát :D
USB prinesl na desktopy a laptopy prave Apple.Lži, v tý době měly USB i PC desky. To sou kecy, podle wikipedie vyšel v druhý polovině roku 1998 a v tý době měly USB už i PC desky (dokonce i ty, co byly pořád AT). Měl jsem třeba FIC KA-6100 a ta to měla, ačkoliv ani neměla čipset Intel (VIA) a asi to byl levnej šrot. USB měly už desky pro Pentia, takže rok minimálně 1997 a před tím tvým fetišem :)
Vběhne applák do hospody plné linuxáků a zařve: - Víte jaký je rozdíl mezi linuxákem a debilem? - Jaký! - Žádný! - No vždyť proto, máš štěstí...
Jedného dňa Apple rozhodne, že daný systém už nebude fungovať a koniec.
Linuxák v počítačovém obchodě: "Dejte mi tenhle nejlevnějši kejs, k tomu co nejlevnějši mejnbord, nějaký laciný procesor, a nejlevnějši harddisk..." Všechno mu nachystali a nahoru položili krabičku prezervativů. "Co to má znamenat?" "To je pozornost podniku pro takové zákazníky jako jste vy. Abyste se nemnožili."
Hlavne Apple užívateľia hlásaju aká sú elita. Narozdiel od uzavretého MacOS sa na linuxe, pokial je osoba dostatočne zdatná opraviť drobné problémy.
Videl si zdrojové kódy ? Asi nie. Pretože Aplle je uzavretý a Apple všetko zariadi.
Pretože nemá dostatočné technicky zdatných ľudi.
čo si dnes ranajkoval ? Zrejme to bolo niečo čo už nebolo dlho čerstve.
Vybuduj si vlastnú Apple infraštruktúru a neznečistuj siet s linuxovými routrami a inými systémmi.
PodĽa toho, že výrobca má root prístup k zariadeniu si myslím, že Apple je nevhodný do vladných inštitúcii. Jedine by prešiel certifikáciou, kedy podporuje totálne odpojenie od serverov výrobcov. Prakticky totálna izolácia od vplyvu vonkajšieho sveta.
Účel tejto správy na linuxovom portály ?
Částečně souhlasím i nesouhlasím. Linux jsem používal na serverech, osobním i firemním desktopu mnoho let.
Moje osobní zkušenost s Ubuntu na desktopech byla skvělá a osobně se mi Linuxový desktop (téměř jakýkoliv) používá výrazně lépe než MacOS.
Jsem přesvědčený, že linuxový desktop měl skvěle našlápnuto a já jsem se třeba těšil na vzájemné propojení linuxových telefonů, tabletů a desktopů.
Takováto řešení podle mne neměla konkurenci a mohla to být skvělá konkurenční výhoda (když už je v Linuxu problém používat proprietární aplikace, přes které ve firmách nejede vlak). Apple k podobnému modelu dochází až teď.
Ale pak to Mark Shuttleworth zastavil, tyto projekty sice nějak roztříštěně pokračují, ale celková vize je v "pdachu".
Takových "skvělých rozhodnutí" je po cestě ale víc.
Podobně celá řada dřívějších open source projektů, která měla potenciál již nejsou open source.
K tomu pár dalších blbých rozhodnutí jako nedávno s CentOSem,
A teď Linuxový subsystém ve Windows, ale my víme, že....
Takže, proč by to tentokrát mělo být jinak?
Tím končím můj veskrze marný povzdech a fandím všem, kdo se nevzdali.