Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.
Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.
Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.
Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.
Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].
Byla vydána nová verze 4.8.0 interaktivního shellu fish (friendly interactive shell, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byl aktualizován seznam 500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě TOP500. Nejvýkonnějším superpočítačem se nově stal čínský LineShine v Národním superpočítačovém centru v Šen-čenu (NSCS) s výkonem 2,198 exaFLOPS. Z prvního místa sesadil americký superpočítač El Capitan s výkonem 1,809 exaFLOPS. Nejvýkonnější český počítač C24 klesl na 215 místo. Karolina, GPU partition klesla na 249. místo a Karolina, CPU partition na 475. místo.
… více »Zemřel průkopník videoherní hudby Bobby Prince (Wikipedie). Složil hudbu pro hry Wolfenstein 3D, Doom, Doom II, Duke Nukem II a Duke Nukem 3D.
Americká společnosti Apple přesune část výroby svého malého stolního počítače Mac mini z Asie do Spojených států. Výroba v závodě v Houstonu by měla začít ještě v letošním roce, uvedla firma na svém webu. Apple také plánuje rozšířit svůj závod v Houstonu o nové školicí centrum pro pokročilou výrobu. V Houstonu by měly vzniknout tisíce nových pracovních míst.
Tiskni
Sdílej:
- jak rikaji strojari BIZUTERIE - tedy low level technology, bez ktere se ale neobejdeme
Za nas v IT byla bizuterie servery
neco na cem se moc nevydelavalo, ale bylo to potreba a kdyz nejkaka firma chtela dodvat i desktopy, dostaly u Autokontu eshop a resili to ni, jen to virtulne teklo pres nase smlouvy - neb chteli generalniho doavatele vseho z IT - a plno firem, reklo, ale mi delame jen velke veci a DC a tim tam prisli i o diskove pole, vmware, backup a vse na cem byla vysoka marze
A Cina ma jeste jednu vyhodu - nemas dost sroubku, zavolas a oni dodaji, nemaji linku a ty fakt potrebujes moc sroubku na delsi dobu, nevadi, koupis firme onen stroj a ona ti jej splati v dodavkach sroubku
- bezurocne pujcky dava i Cinksy stat - udelal to ted i s RAM - satni zaruky, ze pokryji ztraty - ale ze cinske vyrobky budou mit levnou RAM a tim cenou znici konkurenci na zapade.
A v te Cine je to o blizko, je vyresena logistika-doprava a mas tam vse, takze zadne cla nic - az po statem kontrovane pristavy a vyvozy do jinych zemi
A jako bonus mali lidi
a kdyz nemaji, vyvezou tovarnu do jine zeme v okoli nebo i do Turecka, kdyz to chteji dodavat do EU - co chteji dopadavat do USA otevrou v Mexiku
Takze do USA nejdrive budou muset navezt bizuterii z Ciny a jako bonus dat Mexicanum pracovni viza, aby tam ty krabicky montovali
neb oni treba plati 3k USD za najem a ja jen 560 i s teplem a to jsme v centru - jsme nevedel, ze stary barak je nevyhodnen a neda se pornjmout draze
ale mam vytah i podlahove topeni pres tepelene cerpadlo
... nekdo tvrdi, ze moderni vystavba je lepsi
no ja radeji ty 1m tluste zdi a 3.5m stropy
--- zebrik na vymenu zarovek mam
- zateplkeni nepotrtebuji, zima tu nikdy neni - celou zimu to vychlazuji na letelo a pak se to zas vyhreje, kdyz prdlo cerpadlo, tak jsme jen v zime zavrel okno a mel jsme ty teplo snad tyden, zkusil jsme pak vypnout topeni a i dalsi tyden bylo teplo
pak jsme to zplanul,nebot mam rad to teplo od podlahy, halvne v koupelene ... 5 mijnh od metra , 6 min do centra ... nemuzu si stezovat
- jen auto mam daleko, zase za 16 euro mesicne v pozdemce, no neber to
a kdo rozjizdi vyrobu, nebo je hlavni architekt kjlidne pres 20k USD / mesic v Cine, kde uadajne neplati
... ale i v USA jsou oblasti, kde lidi makaji za 2k USD/mesic - jenze tam neni inra, takove mesto vypadfa tak, ze tam vede treba dalnice, pak je sterkova cesta do mesta, nekdy i zpevnena, maji zpevnene namesti a pak zase strerkove cesty a lidi bud montovane domy, nebo naskaldne unimobunky, popr. obytnaky, i nekolik
- kvuli sk* danim - nekde treba neplati dan z baraku ale z vodni pripojky, kdyz nechces vodni pripojku sileny balik - tak ti zbrouraji barak
a tak lidi nemaji pripjku, nebot nechat si dovezt vody vyjde asi 100x levnejsi a bydli o vytnacich, co nejdou zbourat
- a pak jsou uzmi nikodho, kde zastreli kazdeho sh* statniho urednika
- taky metopda jak neplatit zadne dane
„Pane Izák, čáp k vám přinesl párek malých chlapečků a jsou to dvojčátka.“ A tu Izák zastrčil zátku zpátky do láhve a utřel si ústa rukávem.