Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Vývojáři přehrávače Banshee dostali od Canonicalu na výběr, jestli budou společnosti stojící za Ubuntu odevzdávat 75 % ze zisků z nákupů hudby uskutečněných z Ubuntu nebo bude v Ubuntu Banshee ve výchozím stavu s vypnutou možností nákupu (uživatel by si ji mohl povolit). Vybrali si druhou možnost a Banshee tak nebude takovým konkurentem nákupu pomocí Rhythmbox.
Tiskni
Sdílej:
Protože jsem si, zjevně naivně, myslel, že když tě někdo upozorní, že máš guláš v pojmech, tak se z toho ponaučíš.ehm, a pro nás pomalejší ... v jakých pojmech má podle tebe guláš? - já bych se teda pozastavil nad těmi "marxistickými linuxáky", ale to tady zjevně neřešíš ...
Pojem Čechy == Česko. Tohle mi vadí. Jinak ho mám rádto jako reakce na "A v Čechách, jakožto postkomunistický zemi je to nejviditelnější."? no tak to má kolega se zakomplexovaným fanatikem z Moravy/Slezska/Województwa śląskiego nebo jánevímzaco se považuješ naprostou pravdu
Inak veľmi by ma zajímalo či oni odvádzajú 75% ich zisku vývojárom aplikácií, ktoré v Ubuntu používajú.Vy evidentně nechápete, že je každý z nich v úplně jiné pozici pro vyjednávání. Upstream může v defaultním nastavení taky něco vypnout. :))