Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Skupina z technického institutu ETH v Curychu spolupracuje s Microsoftem na novém operačním systému nazvaném Barrelfish. První výsledky jsou k dispozici pod open source licencí. Barrelfish považuje každé procesorové jádro za samostatný síťový node. Na každém jádře běží mini operační systém, který komunikuje a sdílí data s ostatními. Na každém počítači je tedy vytvořen malý distribuovaný systém, který dohromady vypadá jako plnohodnotný OS.
Tiskni
Sdílej:
Ne tak úplně. Pokud začnou vznikat aplikace založené na message passingu a levných procesech, které spolu pomocí těchto zpráv komunikují, tak to naopak dává smysl. Když si představím třeba Cell v tomto režimu... Ta propustnost by mohla být velmi slušná.
To nevypadá na NT. Tipnul bych, že je to odvozeno linuxu nebo se inspirovali již někde, proto open source licence. Vývoj zbrusu nového jádra, to je práce na roky.
new research operating system being built from scratchKromě toho na tom nespolupracují s Microsoftem, ale s Microsoft Research.
ale sak aj to microsoft research ma v nazve microsoft, tak komu to bude sluzit? hadam nie komunite, mrkvosoft pocka kym kernel dozreje do stabilnej fazy ako hruska na strome, oberie strom, a plody prace komunity uzavrie restrikcnou licenciou... kazdopadne ale napad dobry....
mrkvosoft pocka kym kernel dozreje do stabilnej fazyA proto už pět let vyvíjí Singularity…
Tak vývoj a ladění potrvá ještě řadu let. Konkurence pochopitelně nebude čekat. Kromě toho lidí, kteří skutečně umějí psát multivláknový SW je jako šafránu, taky proto Vista vypadá podle toho. Pochopiteně linuxové distribuce taky. Obecně železo je vytíženo na 5-15%.