Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Byl zveřejněn bezpečnostní audit TLS knihovny naprogramované v Rustu Rustls. Společnost Cure53 stojící za auditem byla "ohromena kvalitou zdrojového kódu" [reddit].
Tiskni
Sdílej:
Třeba někdo pochopí, že UTF-8 je vstupně/výstupní formát textových řetězců, ale nikoli operační.Datová struktura která při operacích zachovává svoje invarianty mi připadá jako dobrý nápad. Ale pokud potřebuješ dělat nějaké operace které dočasně poruší pravidla UTF-8, vždycky můžeš prostě zavolat .as_bytes() a pracovat na read-only view toho stringu, nebo použít unsafe (od toho tam je).
Stejně tak float čísla a jejich chování jsou perfektně standardizována.Jo, a Rust se toho standardu drží. Proto čísla v plovoucí řádové čárce nejsou totálně seřazená. Standard je totiž blbý:
zdenekbelehradek@local ~/tests/c =># cat float.c #include <stdio.h> #include <unistd.h> int main (int argc, char **argv) { float zeroplus, zerominus, infplus, infminus, nan; zeroplus = 0.0; // positive zero zerominus = -0.0; // negative zero infplus = 1.0 / zeroplus; // positive infinity infminus = 1.0 / zerominus; // negative infinity nan = zeroplus / zeroplus; // NaN printf("zeroes are equal: %d\n", zeroplus == zerominus); printf("infinities are equal: %d\n", infplus == infminus); printf("NaNs is equal to itself: %d\n", nan == nan); printf("NaN <= +inf: %d\n", nan <= infplus); printf("NaN >= +inf: %d\n", nan >= infplus); printf("NaN >= -inf:: %d\n", nan >= infminus); printf("NaN <= -inf: %d\n", nan <= infminus); return 0; } # cc float.c -o float ; ./float zeroes are equal: 1 infinities are equal: 0 NaNs is equal to itself: 0 NaN <= +inf: 0 NaN >= +inf: 0 NaN >= -inf:: 0 NaN <= -inf: 0Všimni si, že NaNy nejsou ani větší ani menší než jiná čísla, a že operace na rovnajících se číslech dává nerovné výsledky (tak generuju kladné a záporné nekonečno). Samozřejmě to šlo standardizovat i nějak rozumně, např. že NaN se rovná sám sobě a ničemu jinému (a že to platí pro všechny reprezentace NaNů) a že je větší než kladné nekonečno. (Dělení nulou bych nechal jak je nebo zavedl jen jedno (projektivní) nekonečno.) Pak by třeba platilo, že binární kopie floatu se rovná své předloze, a kompilátory by mohly líp optimalizovat.
Samozřejmě to šlo standardizovat i nějak rozumně, např. že NaN se rovná sám sobě a ničemu jinémuTo právě moc rozumné není. Pokud chceš vědět proč, podívej se na trojhodnotové logiky a rozíl mezi tím, jak to definovali Kleene a Łukasiewicz. Stejný případ je i NULL v SQL.