V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
PHP bylo vydáno ve verzích 8.0.1, 7.4.14 a 7.3.26. Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2020-7071 (#77423) ve funkci parse_url().
Tiskni
Sdílej:
ve verzích 8.0.1, 7.4.14 a 7.3.26Kdo chce kam, pomozme mu tam. Když musí mít někdo všechno co nejnovější, takto pak takhle dopadá. My naštěstí jedeme na dobře vyzkoušeném a odladěném PHP 5.
null
to sám považuje za “billion dollar mistake”.
Stejně tak je vinou jazyků, že null pointer exception vůbec umožňují.A jaké je tedy správné řešení toho, že ukazatel není nastaven?
Potom takové ty věci jako existuje/neexistuje nebo vypadl výsledek/vypadla chyba jsou pouze specielné případy jednoho přístupuJeště k tomu dodám, že to má mj. tu výhodu, že se mezi těmahle dvěma snadno mapuje. Tj. optional hodnotu snadno namapuju na 'chybovatelnou' hodnotu tím, že tomu prostě řeknu, jaká tam má být chyba v případě, že hodnota chybí. 'Chybovatelná' hodnota se zkonvertuje ještě snáz (jedna mapovací funkce, která vevnitř prostě nahradí chybu za 'Nothing'), což se hodí v případech, kdy chcem ignorovat chybu a reportovat ji jen jako chybějící hodnotu. Tj. není potřeba dělat nějaký rozskoky typu jestli chybí hodnota, tak vyhoď výjimku tu a tu, jinak udělej to a to anebo jestli nastala výjimka, tak vrať prázdnou hodnotu, jinak to a to ... apod., člověk to prostě jen zkonvertuje jedno na druhý...
Optional<něco>
" má být jen "něco
".
A není pak už jednodušší pro povinné hodnoty používat reference, zatímco ukazatele si nechat jen pro nepovinné (a u nich vždy počítat i s možností nullptr
)?
Souhlasím, že nedefinované chování je horší než vyhozená výjimka. Nicméně stejně se na chybu přijde až v době běhu a rozdíl oproti -fsanitize=address
mi nepřijde až tak výrazný.
#include <iostream> #include <string> #include <optional> int main(int argc, char**argv) { // tohle odhalí ASan: std::string* r = nullptr; std::cout << "r = " << *r << std::endl; // tady vyletí výjimka: std::optional<std::string> n = nullptr; std::cout << "n = " << *n << std::endl; }
Stále je to polovičaté řešení, protože to nezabrání programátorovi udělat chybu a ani ji to neodhalí v době kompilace. Viz #21 – to rozlišování „bezpečných“ a „nebezpečných“ částí kódu nebo lépe ty anotace mi přijdou užitečnější, protože tam je možnost odhalit chybu už při kompilaci (nebo dokonce při psaní kódu v IDE, které na to může upozorňovat).
Pozor, operator* v std::optional nehadze vynimku, ale ma nedefinovane chovanie. Vynimku hadze metoda value().
Mně to hází výjimku v obou případech:
terminate called after throwing an instance of 'std::logic_error' what(): basic_string::_M_construct null not valid
Ale je pravda, že v dokumentaci se píše:
The behavior is undefined if *this does not contain a value.
This operator does not check whether the optional contains a value! You can do so manually by using has_value() or simply operator bool(). Alternatively, if checked access is needed, value() or value_or() may be used.
To je asi docela škoda, protože pak stačí, aby programátor na jednom místě napsal hvězdičku a celý přínos std::optional
se vytrácí. Takže zase viz #21.
Na druhu stranu, kazda kontrola je draha a ked si je programator uplne isty, ze index na ktory pristupuje aj existuje, moze pouzit [] a usetrit cas.Bounds-checking není drahá kontrola. Existujou situace, kdy to je drahé, ale jsou poměrně vzácné. IMO situace, kdy ušetřit bounds-checking je skutečně potřeba, reálně nastane řádově méně často, než situace, kdy programátor má iluzorní pocit, že "tenhle přístup přes operátor [] je zaručeně bezpečný". Navíc bounds-checking, resp. obecně kontrolu invariantů je typicky možné vytáhnout před výkonově kritickou část kódu, případně je schopen to udělat i sám kompilátor nebo mu můžu pomoct. Pokud se budem bavit o Rustu, tak ten poskytuje rychlý přístup taky, ale právě pod fíčurou
unsafe
, aby bylo jasno, že "bacha, tady se děje něco nebezpečnýho" a aby ten bezpečný přístup byl default.
Nevím, proč do toho zase taháš Javu, přijde mi to u tebe až jako taková obsese…
A zrovna Java nabízí prostředky pro řešení nejen tohoto problému, ale obecně jakýchkoli kontrol a dodatečných metadat (anotace, anotační procesory…). Tzn. není v tom jazyce zadrátovaná ochrana konkrétně před NullPointerException, ale jsou tam obecné prostředky, framework, pro řešení podobných úloh.
Tohle je dobré téma na článek. Díky za tip :-)
Aha, takže obsese. Ve #21 nepadlo ani slovo o Javě.
Souhlasim s tim, že ten Optinal v jazycích jako C++ nebo Java (...)něčim jako
Souhlasim s tim, že ten Optinal v běžných statick typovaných jazycích, které nevyžadují nenulovatelné pointery/reference (...)C/C++ a Java jsou ty nejvýznamnější příklady, které mě napadly. Ještě by se dal asi přidat C#, ale ten jde dost mimo mě a má nějakou podporu pro non-nulovatelné reference, u které moc neznám vlastnosti a implikace. Dále asi přichází v úvahu Golang, ale ten zas zřejmě nemá žádné ambice poskytovat Optional typ (nemá ani generika). Dále neuvažuju dynamicky typované jazyky, protože se bavíme o fíčuře statické analýzy. No takže ono těch jiných příkladů vlastně až tak moc nezbývá, alespoň z běžných/mainstream jazyků... Každopádně, vyjadřoval v zásadě souhlas s tvým názorem, aspoň jsem si to myslel. Jsem zas jednou udělal tu chybu, že jsem napsal něco do xkucf subvlákna
Tak zrovna u jazyků pracujících se surovou pamětí a ukazateli je tahle diskuse celkem zbytečná – tam se tomuto problému nejde vyhnout a ukazatel je jen číslo, které může být klidně nula nebo ukazovat na nějakou nesmyslnou pozici v paměti. Maximálně se to dá (částečně) řešit rozlišováním nějakých režimů, kdy předem řeknu, zda se daná část kódu chová „bezpečně“ nebo „nebezpečně“.
Zajímavější je tahle diskuse u jazyků, které programátora od surové paměti odstiňují. Tam se nabízí použití Optional, ale pokud ho člověk nebude používat důsledně všude a nezakáže se používání proměnných, které by mohly být null/prázdné, tak to stejně nic neřeší. A balit všechno do Optional a všechny operace provádět, jen když hodnota nechybí, vede na ošklivý a nepřehledný kód. Alespoň co se týče běžných-imperativních jazyků. Hloupé na tom je i to, že s hodnotou, která nikdy nechybí a s hodnotou, která chybět může, se pracuje jinak a ten zápis je odlišný – přitom tahle vlastnost (povinný/nepovinný atribut) se v čase běžně mění, je to součást měnícího se zadání. To už mi přijde užitečnější si proměnné nějak anotovat (třeba jako @NotNull
, @Nullable
atd.) a mít pro povinné i nepovinné stejnou syntaxi, ale dát kompilátoru nebo dodatečnému analyzátoru kódu informaci, na základě které může ověřit správnost a upozornit nás, když neošetřujeme potenciálně chybějící hodnoty a chováme se, jako kdyby byly vždy přítomné. Tzn. dívat se na tu povinnost jako na metadata, na základě kterých se dají dělat kontroly, ale neměnit kvůli tomu syntaxi.
$a?->b()
je zkrtka pro $a !== null ? $a->b() : null
), což tu kontrolu schová, když víš, že s tím počítáš, nebo to nenastane. A když na začátek metody dáš podmínku, která ošetří null, tak pak z toho máš typ bez otaznčku a je to v pohodě také.
Aby tento přístup fungoval, je potřeba mít dostatečně schopný typový systém. Jazyky na úrovni C++ a Javy na to prostě nestačí.
null
a null pointer exception.
null
je často legitimní stav – ne nadarmo pro to mají databáze speciální hodnotu. Chyba je, pokud se nerozlišuje, zda proměnná může nebo nemůže být null
(tohle mají relační databáze ošetřené už celé generace, takže se nelze vymlouvat, že to někoho nenapadlo) a že v případě, kdy může být null
, není povinné ošetření tohoto stavu.
null
nebo NULL
vyjadřuje neznámou nebo neexistující hodnotu. Programovací jazyky by s tím samozřejmě také mohly zacházet inteligentněji – a mnohé to dělají.